Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A magyarok miért nem hódoltak...

A magyarok miért nem hódoltak be inkább az oszmán-törököknek, mint a többi megtámadott nép?

Figyelt kérdés
Minek hadakoztak velük évszázadokig hogy véglegesen kipusztuljon a magyar lakosság nagy része (mármint genetikai értelemben magyar, nem a később betelepített és elmagyarosított nemzetiségekre gondolok itt, akiktől mi származunk).
2019. jún. 20. 18:55
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

Más keresztény országok sem hódoltak be. A szerbek is nagyon kemény harcokat vívtak az oszmánokkal még azt követően is, hogy a szerb államot felszámolta az Oszmán Birodalom(gondolj csak Hunyadi János és Mátyás király szerb vitézeire).

A horvátokkal is ugyanez volt a helyzet, a görögök, bolgárok, albánok is folyamatosan lázadtak.

2019. jún. 22. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
100%

#10, Luxemburgi Zsigmondtól kezdve a magyar regionális nagyhatalmi politika is "gyűrődési" zónának használta a szerbeket, román vajdaságokat, bosnyákokat Magyarország és a törökök között. Amikor az ország nagyhatalmi szerepe elveszett, és Közép-Európában ezt a Habsburgok vették át, akkor ők használtak fel erre minket. Vagyis a középkorban a magyaroknak a szerbek, románok stb. voltak az ütközőállamai, az újkorban pedig a magyarok voltak a Habsburgok számára.


A politika így működik, Magyarország sem küldött segítséget Bizáncnak 1453-ban, mert nem állt politikai érdekében. Pedig Bizánc minden keresztény udvarban könyörgött a segítségért, a keresztényi összefogásra alapozva.


Csak azt akarom ezzel sugallni, hogy lehet Európát vádolni azzal, hogy a saját érdekeit nézi, és nem képes szolidaritást vállalni a bajba jutott népekkel, de a magyarok is ugyanígy viselkedtek másokkal, amikor még nagyhatalom voltak...


Egyébként 1541 után az ország belsejében lévő végvárrendszert a Német-Római Birodalom különféle államai finanszírozták jórészt. A németek fejedelemségek rendszeresen dobtak össze pénzt azért, hogy Magyarország képes legyen feltartani a török előretörést. A pápa is segélyezte ez ügyben a Habsburgokat. Persze ez csak azért volt így, mert a németek féltették a saját tartományaikat, és Magyarországot csak ütközőállamnak tartották fenn, de ennek ellenére túlzás lenne azt állítani, hogy a saját erőnkből tartottuk magunkat és véreztünk el a törökkel szemben. Rengeteg magyarországi végvárban olasz, spanyol, német, holland zsoldos harcolt, Habsburg-zsoldon.

2019. jún. 23. 02:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 Wadmalac ***** válasza:

X12: Jogos.

A politika nem humanitárius játék.


A fő szempont mindig is az invesztálással szemben mérlegelt profit és annak kockázata volt, mint a mai gazdaságban is.

2019. jún. 24. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim válasza:

12:

"Pedig Bizánc minden keresztény udvarban könyörgött a segítségért, a keresztényi összefogásra alapozva."


Mondjuk sokra nem számíthattak, hiszen néhány évszázaddal korábban épp a nyugati keresztesek verték szét a birodalmukat, valójában ekkor ágyaztak meg az oszmán terjeszkedésnek, hiszen az első ütközőállam Bizanc volt, utána jöttek az albánok, szerbek, románok majd a magyarok, horvátok.

2019. jún. 24. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 Wadmalac ***** válasza:

Na ja, azt sem szabad feledni, hogy a keresztes hadjáratok fő célja is természetesen területszerzés és értékszerzés volt, vagyis a terv szerint több bevételt hoztak, mint amibe kerültek.

Ha éppen összejött.


Profitért meg persze könnyebb volt toborozni, mint védelemre költeni saját határon kívül.

2019. jún. 24. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

"hiszen az első ütközőállam Bizanc volt, utána jöttek az albánok, szerbek, románok majd a magyarok, horvátok."


A 14. században még senki sem gondolta hogy az oszmán-törökök világbirodalmat hoznak létre. Ekkor még a magyar királyság is nagyobb és erősebb volt náluk.

2019. jún. 24. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
100%

Így van, ezért is gondolta Luxemburgi Zsigmond, hogy 1396-ban egy hadjárattal szétcsap a barbárok között, ahogy azt a Magyar Királyság évszázadokig tette a különféle, déli-keleti, időnként a határain megjelenő hordákkal szemben. Azt hitték, hogy az oszmán-törökök ellen is elég lesz egy erős hadjáratot vezetni, szétverni őket, és azután helyreállítani a "rendet", azaz, hogy a Balkán északi része felett Magyarország gyámkodik, mint ahogy azt az Árpád-kortól tette. Ebből is látszik, hogy tényleg nem nézték sokra a törököket az 1300-as években.


De miután nagy meglepetésre Nikápolynál a törökök szétverték a magyar hadakat, és a király is alig tudott megmenekülni, belátta, hogy az oszmánok nem egy jött-ment nép, és elkezdte megszervezni ellenük a bosnyák-szerb-román vazallus államok rendszerét, azaz függés alá vonta ezeket a területeket, hogy ütközőállamok legyenek a törökkel szemben (bár az Árpád-kortól kezdve ezek vazallus területek voltak...). Erre írtam korábban, hogy teljesen ugyanazt csináltuk ezekkel a népekkel, amit később a Habsburgok csináltak velünk egy másik történelmi szituációban.

2019. jún. 24. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

"Így van, ezért is gondolta Luxemburgi Zsigmond, hogy 1396-ban egy hadjárattal szétcsap a barbárok között, ahogy azt a Magyar Királyság évszázadokig tette a különféle, déli-keleti, időnként a határain megjelenő hordákkal szemben."


Ennek azért volt előzménye. Valójában a Magyar királyság volt az aki előbb indított támadást, nem a törökök. Még Nagy Lajos uralkodása idején történt. Bulgária északi részét a magyarok szállták meg, és hadjáratot indítottak a dél Bulgáriát birtokló törökök ellen. Luxemburgi Zsigmond hadjárata jóval később volt.

2019. jún. 25. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
Igen, ez igaz.
2019. jún. 27. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

Zsigmond és Mátyás erőskezű és sokoldalúan tehetséges uralkodók voltak, akik meglehetősen nagy előrelátással akartak és tudtak is a török ellen harcolni. Sajnos utódaik a trónon az ő képességeiknek úgy 15%-át is alig érték el. Speciel ez is volt a késő középkori Mo. egyik legnagyobb tragédiája (a Zsigmondtól Mátyásig terjedő korszak, majd az igen gyenge kezű Jagelló-királyok uralma), nemcsak az 1500-as évek eleji visszafejlődés és a mohácsi vész utáni 3 részre szakadás...


"A horvátokkal is ugyanez volt a helyzet, a görögök, bolgárok, albánok is folyamatosan lázadtak."

A horvátoknak (és a szlovénoknak, bár az tényleg egy kis területű ország volt akkortájt is) csak annyi volt a nagy szerencséjük, hogy az országuk a legdélebbi tengerparti sávot kivéve nem igazán feküdt az oszmánok felvonulási útvonalában, és így csak részben volt kitéve a támadásaiknak.

2019. júl. 14. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!