Miért nem lőtték először sz@rrá a normandiai parton lévő nácikat (hajóról, repülőről) az amcsik és miért inkább élő erőt küldtek a "vágóhídra"?
Szarrálőtték... honnan veszed hogy nem?
Csak baromi jól beásták magukat a bunkerekbe...
Gyorsan kellett áttörni.
Valószínűleg ma már nem ez lenne. Mert vannak bunkerromboló fegyverek. Akkoriban szerintem nem volt olyan triviális lerombolni egy vasbeton bunkert.
Azokkal a fegyverekkel, ha egy órát lövöd, 100 bunkerből 15 megsemmisült volna.
Elfogyott a lőszer.
Hogyan tovább?
Nem a lőszer fogyott el.
De össze kell vetni a rendelkezésre álló fegyverkapacitást, annak erejét, az ellenfél bunkerrendszerének megsemmisítéséhez szükséges energiát, valamint azt is, hogy ők se páholyból nézték a jelenetet. Visszalőttek. Nekik is volt repülőjük.
Annak komplex mérlegelése, hogy itt az időfaktor mit jelent a háttérországok működésében, elképesztőn nehéz feladat.
Viszont volt egy roppant egyszerű és könnyen áttekinthető dolog is. Teherán. Ahol a nyugati és orosz fél megállapodott abban is, hogy mindenki érdekszférája akkora, amely területeken ő semmisíti meg a nácikat. Churchill emberfeletti erőfeszítéseket tett, hogy az Adrián, a Balkánon át szálljanak partra, ott nem voltak nácik. Csakhogy Tito beintett neki, mert saját országát (ugyanezért) maga akarta felszabadítani. Így nem volt más hátra, ki kellett jelölni a D napot. Különben Sztálin egész Európát megtisztítja a náciktól. Így is április végén, május elején olyan fejetlen kapkodás volt, ki mit tud előbb elérni, hogy az már nem a hadászat témájába tartozik.
Először bombáztak, utána jöttek a hajóágyúk és csak utána jöttek a partraszálló csónakok.
Repülőről lőni bunkerre nem érdemes, a bomba meg ritkán elég pontos egy bunkerhez. Nagyon ritkán. A hajóágyú se sokkal pontosabb, illetve fennáll az a klasszikus igazság, hogy ha az ellenség lőtávolban van, akkor te is :) Voltak partvédő ütegek is, közelebb menni kockázatos lett volna.
Napokig ágyúzni pedig nem volt idő, mert az egésznek a lényege a gyorsaság és a meglepetés volt: még azelőtt partra kell szállni jelentős erőkkel, és kikötőt kell létesíteni, mielőtt a német páncélos tartalék megérkezne.
#7 "Balkánon át szálljanak partra, ott nem voltak nácik. Csakhogy Tito beintett neki, mert saját országát (ugyanezért) maga akarta felszabadítani"
Jugoszláviát és Görögországot 1941-ben szállták meg a németek, Albániát 1939-ben az olaszok. Bulgária és Románia a németek szövetségesei voltak 1944-ig. Az egész Balkán német fennhatóság alatt állt, elképzelésem sincs, hogy miért gondolod azt, hogy 'ott nem voltak nácik'.
Tito pedig legfeljebb otthon, a négy fal között integethetett, mivel meg sem hívták. Teheránban arról döntöttek, hogy a Balkánt a Szovjetunió fogja felszabadítani, és támogatják a Jugoszláv partizánokat. Az, hogy Tito mit szeretne senkit sem érdekelt.
Lehet, hogy te így gondolod. Számomra autentikusabb Churchill beszámolója. Arról is, amit gondolt, nemcsak arról, amit tett.
Senki sem állította, hogy Tito volt Teheránban. Figyelmesebben kellene olvasni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!