Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Küldenétek olyan oldalt, ahol...

Küldenétek olyan oldalt, ahol a kéz szó összes képzett alakja megtalálható? Pl kéz-kezes

Figyelt kérdés

2018. okt. 29. 13:46
 1/4 2*Sü ***** válasza:

Ez problémás lesz. Egyrészt az sem teljesen egyértelmű, hogy mi számít ragozott alaknak. Az igék esetén a prefixumok (pl. igekötők) ragozott alaknak számítanak? Pl. a kézbesít szó a kéz ragozott alakja. De a félrekézbesít, továbbkézbesít is? És a cirkumfixumok: kezes → legkezesebb? Meddig „ér” ezeket például halmozni? Legeslegkezesebb? Legeslegeslegkezesebb?


A névutók ragozott alaknak számítanak? Pl. kéz alatt (nem rag, névutó), vagy kéz nélkül, de kézalatti (értékesítés), kéznélküli (ember) esetén ez a kéz ragozott alakja?


A régies ragozás is ragozott alak? Pl.: kézbesíte, kézbesíté, kézbesítend, kézbesítvén, kézbesítnők?


Vannak olyan ragozott alakok, amik ugyan nyelvtani szempontból helyesen vannak ragozva, csak a magyarban nem használjuk ezeket a kifejezéseket. A kezeskedik egy ige. A keresztül- egy igekötő. De találkoztál már a keresztülkezeskedik szóval? A Google 0 találatot ad a „keresztülkezeskedik” szóra. Ez azt jelenti, hogy nincs ilyen szó a magyar nyelvben? Dehogy nincs! Most írtam le kétszer is, tehát van. :-)


Ez a „meta” szó egyébként is érdekes. Meddig lehet egy-egy szót ragozni? Ugye szokták mondani, hogy a leghosszabb magyar szó a „megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekért”. Remek. De ha arról van szó, hogy valaki nagyon unta, hogy a hozzászólásokban túl sokszor írták le ezt a szót, elkezdte ezeket törölgetni, akkor mit is csinált tulajdonképpen? A hozzászólásokat megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekérttelenítgette? Nocsak. Sikert hosszabbá tenni a leghosszabb magyar szót? Bizonyos szempontból igen, hiszen több betűből áll, értelmes dolgot fejez ki. Más szempontból meg nem, mert itt nem a leghosszabb magyar szót ragoztuk tovább, hanem az egy „bármilyen szót” kezdtünk el ragozni, nem az eredeti „szent” szót.


Szóval a kérdés nehéz. Amúgy sem lenne könnyű, mert egy-egy szófajhoz tartozik néhány tucat toldalék, rag, képző, jel. Ezeket aztán nagyon hosszan lehetne kombinálgatni. Gondolj bele, egyetlen igének hányféle ragozott alakja van: írok, írom, írsz, írod, írja, ír, …, írtam, írnám, írhatnám, írogathatnám, stb… A kéz szóból meg megint rengeteg igét lehetne képezni: kezel, kezezik, kézbesít, kézbesítődik, kezeskedik, kezeskedget, kezetlenkedik (?), kezeletlenkedik (?), kezetleneskedget (?), …

2018. okt. 29. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Egyszerűbb, ha a magyar toldalékok listájára keresel rá (ha van ilyen).
2018. okt. 29. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 BringaManó ***** válasza:

(((bocs, nem lényeges, de ha már elolvastam...:

kéz alatt -> kéz alatti

kéz nélkül -> kéz nélküli

csak két képző rántja egybe a szókapcsolatokat, pl. kéznélküliség)))

2018. okt. 30. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 2*Sü ***** válasza:

Oké, ezt benéztem. Szóval ott a pont, és nem is nevezném lényegtelennek, javítsuk ki azt, ami hibás.


Viszont igen, a kézalattiság, kéznélküliség már mindjárt bezavar.

2018. okt. 30. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!