Ez a konferencia mikor és hol történt kik voltak a Magyar résztvevői?
Ebből a Faces megosztásból jött:
De ide teszem kimásolva is ha valaki nem tudná megnyitni:
"
Volt egyszer egy sumér konferencia többek közt egy angol tudós tartott elõadást arról,hogy megfejtett egy töredékes sumér agyagtáblát amin szerepelt egy sumér ima. Elkezdte mondani „Anta Dunguz, szur-raga Dunguz, ... Ekkor felállt a három magyar tudós aki részt vett a konferencián és elkezdték énekelni,hogy: Antanténusz, szórakaténusz, Szóraka-tiki-taka-alabala-bambusz Az angól tudósnak kiestek a jegyzetek a kezébõl és csak annyit tudott kinyögni,hogy önök ezt honnét tudják? Azt válaszolták,hogy nem tudjuk,hogy honnét,valószínüleg még gyerek korunkban tanultuk a szüleinktõl vagy a nagyszüleinktõl. „Anta Dunguz, szur-raga Dunguz, szur-raga digi-daga ala-hala Bambúz” A nyersfordítás: „Kelj föl Dunguz, szülj reggelt Dunguz, Szülj reggelt, áradj, terjedj, vágjad, ûzzed Bambuszt!” A suméroknál ugyanis a Dunguz a Nap (istenség), a Bambuz az éj (sötétség istene) volt.” Ennek a mondókának a kissé már eltorzult változata amit mi tudunk. Van egy másik változata is a:Süss fel nap, fényes nap, kertek alatt a ludaink megfagynak!”
........................................................
...kb 5000 éves sumér napima.
-----------------------------------------------
"...a szellemi néprajznak nagyobb a hagyományőrző ereje, mint a tárgyinak!"
"
Hozzá tartozó kép:
Érdemes ezt is hozzá olvasni:
Eléggé hiszékeny vagy, amihez persze jogod van...
Most már biztos utálsz, de azért hadd világítsak rá, hogy az általad idézet szövegben nettó valótlanságok vannak. A napistennek és a holdistennek is teljesen más a sumer neve (Utu és Nanna, illetve egyéb közel-keleti nyelveken is említve vannak, de egyik sem hasonlít a tieidre). Ajánlom az angol nyelvű források tanulmányozását is.
Sajnos ezek a léleksimogató hazafias írások a mesékkel határosak. Ami túl jól hangzik, azzal mindig óvatosnak kell lenni. Ne feledd, hogy a történelemtudomány és a kulturális antropológia célja nem az, hogy az egódat simogassa, ennélfogva aki mégis cukrozott mézet csepegtet a szádba, az valószínűleg csak konfabulál.
Egyébként ha objektíve megnézed, hogy mióta van magyar(okat említő) írásbeliség, akkor még azt illetően sem tudsz bizonyosat mondani, hogy a honfoglalás idejében mi volt pontosan, nemhogy 5-7 ezer éve.
Tammúz; Dumuzi sumer isten arámi–héber neve
Ebból szokták levezeti a mondókában szereplő "Ténusz"-t, de nem tudom, hogy ez menyire megbízható.
Szerintem ilyen eredetvizsgáló kérdésekre sosem fogjuk megtudni a választ, ha már nem derült ki nem is fog.Túl régen volt. Pontatlan az eredeteket egzaktul felkutatni. Sok a hibalehetőség.
Ha mondjuk valóban sumér erdetű lenne, akkor sem következik belőle semmiféle sumér eredet. Több nyelven is őrzik ezt a mondókát. Azok is hallhatták egyszer valamilyen omádkozó társaságtól. Nagyon tetszett nekik az egzotikus szókörnyezet és bemagolták. Akkor lenne kacsolat, ha ezek amondókák magyarul is értelmes jelentést adnának
A középkor jelentős részében a papok sem tudtak latinul, ők is csak halandzsáztak, a szent szövegeket áhítattal mantrázták és megelégedtek az azt ismerők magyarázataival.
Hazánkban nagy divatja volt a beatkorszak elején az englishalandzsa, mert csak pár szó maradt meg az ember fejében egy, egy dalból, a többit hozzáköltötték, ahogy Alfonso nyomatta az ilyen paródiákat.
Szerintem is latin halandzsa, vagy annak paródiája a szöveg.
Mellesleg még talán a sumerekhez is lehet köze, azok ugyanis eléggé szétspricceltek az egész világon és ha valaki egy ehhez hasonló szöveget mondott, akkor megtanulhatták és megjegyezhették a mulatságos dallama miatt, de más közünk aligha van hozzá.
Mondok még ilyesmit: tutti frutti makkaróni, ami eltorzított olasz nyelven is kivehető, valami ilyesmi, hogy minden gyümölcs tészta, szóval csak röhögne az olasz is rajta.
Nem jó az ilyesmivel játszani, olyanokat mondani, amiről nem tudod, mit jelent.
Németországban ültem egy jókora asztalnál és arabok vettek egyszer csak körül, vagy másfél tucatnyian eszegettek, eleinte rám pislogtak párszor, de aztán nem törődtek velem.
Komoly hangzavarban kajabáltak egymásnak össze, vissza, keresztbe, kasba és az otthonos hangzavarban én is letettem a voksom:
- Habalaba balaba - mondta gyakorolva a hörgést, meg a torokhangokat, csak szép halkan, de aztán igencsak melegem lett, mert síri csend támadt, és minden szem rám meredt.
Hűha, képzelhetitek, mit mondtam vajon, mert valamit biztosan jelentett, szóval merő izzadtsággal tekintetem elmerült a végtelenbe, nem mertem senkire sem nézni és úgy fél perc múlva szép lassan elkezdtek megint társalogni, de már sokkal illedelmesebben, szóval szerintem arabul valami csitítás lehet ez a duma, vagy az anyjukba küldtem őket, vagy valami prófétai fogás esetleg, de még egyszer nem próbálom ki, az tuti.
SZóval a halandzsa sem biztos, hogy mindig halandzsa.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!