Miért voltak a középkorban legendásan híresek a svájci és a cseh zsoldosok?
Azért, mert a hagyományos lovagi harcmodorhoz képest egy újfajta harcmodort képviseltek, ami a gyalogságon alapult. Mivel a gyalogos hadviseléshez értettek, a korszakban (15-16. század) pedig az uralkodók felhagytak a feudális viszonyokon alapuló seregekkel és áttértek a zsoldos seregekre, ezért olyan zsoldosokat fogadtak, akik értettek az újfajta harcmodorhoz. A cseh (huszita) és svájci katonák (illetve észak-itáliai és flamand városok katonái is) számos alkalommal bizonyították, hogy sikeresen tudnak harcolni, pl. a Habsburgok ellen.
Kis kiegészítés: azért svájciak a pápa őrei, mert amikor a Habsburg-zsoldosok 1527-ban feldúlták Róma városát, akkor a pápát védő nemzetközi katonaság elfutott, csak 100 valahány svájci maradt a helyén, akik mind egy szálig feláldozták magukat a pápáért, aki az Angyalvárba menekült. Mivel a pápa onnantól kezdve csak a svájciakban bízott meg, ezért svájci gárdisták őrizték onnantól kezdve, ami hagyománnyá vált.
Igazából a csehek tényleg csak a huszita harcok idején lettek híresek, többnyire a spanyol és a német gyalogság vetélkedett a svájciakkal, egyes korokban egymást meg, megelőzve.
A svájciak a hegyeik között nem sok karrierre tehettek szert, ezért álltak tömegestől zsoldosnak. A németek hercegségeiben nagy keletje volt a fegyvereseknek, de annyian csaptak fel katonának, hogy 'exportra' is jutott, az élelmesebbek külföldön is próbálkoztak jó pénzért szolgálni.
A spanyolok meg a hódításaik során jutottak el addig, hogy alaposan kiképzett gyalogságot szervezzenek, akiket fegyelmeztek erősen a harc közben, de ha kellett szabadjára engedték vadságukat.
A birodalom terjeszkedésével egyre több katonára volt szükség.
Ezek a zsoldos csapatok profik voltak, igyekeztek magukat kímélni, azzal, hogy kidolgoztak olyan harceljárásokat, amik az adott kor színvonalán valamennyire hatékonyak voltak és ezzel előnyre, illetve hírnévre tettek szert győzelmeik során.
Fegyverzetük is megfelelő volt az adott kor szintjén a legmodernebb, ráadásul tapasztalt, edzett harcosok voltak, akik meg is szolgálták a bérüket és részt kaptak a prédából.
Lehetne sorolni, mikor, melyik korban milyen új harci módszert találtak ki, amit jól begyakoroltak és ha utánozni kezdték a módszereiket, akkor váltottak, hogy az előnyük megmaradjon.
A svájciak keménykötésű hegyi parasztok, jól bírták a gyűrődést. Aztán amikor a kantonok 1315-ben a morgarteni csatában szétverték az ellenük küldött Habsburg sereget, híresek is lettek és onnantól sokan keresték őket zsoldosnak.
Azt hiszem Merész Károly volt az, aki többször is meg akarta hódítani Svájcot, de mindig elverték. A végén szegény odáig jutott, hogy maga is svájci zsoldosokat bérelt a svájciak ellen, de úgy is elverték :)
Nem voltak legendásak.
A svájciak az 1500-as években alakították ki kantonaikat, addig sokat harcoltak egymással. Ha Svájc térképére nézel, megérted, hogy miért kellett ügyeseknek és találékonyaknak lenniük. Ekkortájt vetődött fel a pápákban saját védelmükre alakítandó sereg gondolata. A svájci katonákat akkoriban szívesen alkalmazták a fentiek miatt, később pedig közönséges hagyomány lett.
A csehek valóban a huszita mozgalom során lettek katonailag is híresek. Mátyás pedig mint birodalma részét, alkalmazta őket seregében. A hír azonban nem felejtődik el, csak a helyén kell kezelni a mértékét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!