Az amerikai polgárháború harcoló felei közül melyikek szimpatikusabbak számotokra: az északiak vagy a déliek? Miért?
Nekem az USA nem szimpatikus, se a történelme, se a kultúrája, se a Hollywoodi giccsei, én európai vagyok, abban is magyar.
Most a rabszolgaságot kivéve, muszáj háborúzni, ha a lakosság nem akar konföderációt?
Szerintem túl sarkos nézőpont, hogy az északiak küzdöttek a rabszolgák felszabadításáért.
Északon vadkapitalizmus volt, nulla szociális érzékkel "kizsákmányolták" a tőkések a szegényeket. Nagyon sokáig a munkások embertelen körülmények között dolgoztak éhbérért borzasztó körülmények között az ipartelepeken. Igaz, hogy a törvény szerint szabad emberek voltak, és voltak jogaik stb., de a gyakorlatban nem tudom, mivel volt ezeknek az embermillióknak a sorsa jobb, mint délen a rabszolgáknak.
Persze, elítélendő, hogy a rabszolgaság bevett gyakorlat volt délen, sőt, törvényileg legitim gyakorlatnak számított, nem ezzel akarok vitatkozni. De azt is látni kell, hogy északon sem tartották sokra a fekete bőrű embert, az USA-ban az 1960-70-es évekig meg voltak bélyegezve, másodrendű állampolgárnak számítottak. Szegregálták őket a mindennapokban, nemcsak az oktatásban, a hadseregben nem lehettek főtisztek sokáig stb. Még Roosevelt sem fogott kezet a néger olimpiai bajnokkal 1936-ban a bőrszíne miatt. Szerintem kicsit álságos dolog, és tényleg az északi utólagos médiaferdítés okozza azt, hogy olyan tévképzet van az emberekben, hogy a polgárháború alatt a rabszolgaságért küzdöttek.
A valóságban a rabszolgaság csak egy ügy volt a sok között, a felszínen sokkal bonyolultabb törésvonalak voltak, és inkább gazdasági-politikai jellegű volt észak és dél ellentéte, és nem morális (morális kérdések miatt nem törnek ki háborúk, a morális kérdéseket inkább csak rá szokták erőszakolni a közbeszédre, mert úgy mindenki jobban el tudja hitetni a saját igazát).
A valóságban azért tört ki a háború, mert észak és dél eltérő gazdasági fejlődésen ment keresztül, és ami északnak jó gazdasági irányvonal volt (az egész USA politikáját inkább az északi politikusok határozták meg), az a déliek számára kifejezetten hátrányos volt. A déliek nem szerettek volna egy Washington központú, erős, centralizált államot, amely a kereskedelmet is meghatározza (protekcionista gazdasággal, amely az iparnak kedvez stb.). A déliek szabadon akartak kereskedni, délen nem volt ipar, hanem nagybirtokrendszer volt, ahol gyapotot termeltek. A gyapotkereskedelemnek (mivel nyersanyag, és a protekcionizmus a nyersanyag kivitelnek káros) kifejezetten ártott az északiak irányvonala, így a déliek egyre inkább megkérdőjelezték Washington centralizáltnak látszó hatalmát. A rabszolgaság kérdése csak egy színtér volt, amelyre felhúzták ezt a vitát, de a valódi ellentét gazdasági volt, és nem morális.
Így nehéz is eldönteni, hogy kivel szimpatizáljon az ember, mindkét félnek megvoltak a saját érdekei, azokat próbálták érvényesíteni, és ennyi. És igaz, hogy északon sokakat felháborított a rabszolgaság, voltak mozgalmak is (abolicionalizmus), de nem lehet mondani, hogy ez tömegjelenség volt, a többséget hidegen hagyta a dolog. Nem véletlen, hogy még száz év múlva is komoly belpolitikai téma volt a szegregáció az egész országban...
A magyar történelem alakulása szempontjából nézve, talán jobb lett volna, ha a Déliek győznek és sikerül nekik megőrízni függetlenségüket, mert akkor talán az USA nem tudott volna beleavatkozni az első világháborúba, amely végül is eldöntötte az Antant erők győzelmét, és akkor nem lett volna Trianon.
Ezenkívül is én a déliekkel rokonszenvezek, mert, a háború ide vagy oda, a rabszolgatartásról előbb vagy utóbb le kellett volna mondaniuk, nem tarthatták volna fenn a 20. századig, miközben minden ország lemondott róla.
Amiért a déliekkel rokonszenvezek, annak az az oka, hogy annak ellenére, hogy mindig is az északiaknál volt a hatalmas emberszámbeli és technikai előny a háborúban, az északiaknak nagyon nehezen sikerült legyőzniük a délieket. Annak ellenére, hogy minden csatában az északiaknak mindig emberfölényük, modernebb fegyvereik (náluk volt az összes fegyvergyár), és kifogyhatatlan tartalékaik voltak, a déliek sokszor hatalmas vereségeket mértek rájuk. Például az északiak hatalmas fölénye ellenére a déliek győztek az első bull run-i csatában (35 732 északi - 18 000 déli), a shenandoah-i hadjáratban (62 000 északi - 12 000 déli), a második bull run-i (77 000 északi - 50 000 déli), a fredericksburgi (122 000 északi - 78 713 déli), chancellorsvillei (133 868 északi - 60 268 déli), csatákban, és egy halom ütközetben. Az északi győzelmek is más fényben tűnnek, ha tudjuk, hogy milyen erőfölényben voltak. Például Sherman tábornok híres March to the Sea (a tengerig való menetelés) nevű hadjáratában, amellyel kettévágta a déliek területeit, 60 000 katonát vezetett, míg vele szemben 12 000 rosszil felfegyverzett, és kiképzett déli helyi miliciák álltak, mivel a katonák többsége Richmondot a fővárost védte. Így nem lehetett nagyon nehéz Shermannak ezekkel elbánni...
Végül is a déliek vereségét az okozta, hogy a hihetetlenül véres csatákban szinte mindenki elhúnyt, vagy megsebesült, és már nem volt kit a harctérre küldeni, míg az északiaknak kifogyhatatlanok voltak az embertartalékaik. Ez döntötte el végül a háborút, és nem az északiak hősiessége, vagy harci tudása. Ennek inkább a déliek voltak a birtokában.
A déliek küzdelmét, az erőviszonyokat tekintve, a mi 1848-49-es szabadságharcunkhoz tudom hasonlítani. Ezért is rokonszenvezek a déliekkel.
Kár, hogy mi nem készítünk filmeket a szabadsághacról, mint az amerikaiak a polgárháborúról. Lenne pedig elég hősies téma amit feldolgozhatnánk...
A déliek vereségének több oka van. Egyrészt politikailag nem voltak olyan egységesek, mint az északiak (ennek az az oka, amit az előző válaszomban írtam).
Másrészt, és ez sokkal fontosabb: minden fiatal államnak a kezdeti legfontosabb lépése az, hogy ha nemzetközileg elismerteti magát, mert ez legitimizálja a létét, illetve ez magában rejti a külföldi hatalmak bevonását a háborúba az ellenfél ellen, illetve a külföldi hatalmak segítségét is. Ez viszont a Konföderációnak nem sikerült, az angolok sem kockáztatták meg, hogy dél elismerésével kivívják az észak esetleges hadüzenetét.
És ami a legfontosabb ok: észak több népességgel rendelkezett, valamint az ipar az ő kezükben volt. Fegyverkezésben, utánpótlásban így hamar elsőbbségbe kerültek. Emellett sikerült nekik blokád alá vonni a tengeren is a déli államokat, teljesen elvágva őket így a külvilágtól. Ez magával vonta azt, hogy amíg észak el tudta magát látni fegyverrel, a katonákat élelemmel stb., illetve a külfölddel is tudott kereskedni, addig a dél lassan elsorvadt, mert élelmiszer-hiány lépett fel, mivel nem volt iparuk, a hadseregben lőszerhiány, élelmiszerhiány, felszereléshiány keletkezett, az éhínség magával vonta a morál romlását, a hátország elfásulását és a csempészet megjelenését, ami belső zavarokhoz vezetett. A csatatéren pedig egyre nagyobb veszteségeket szenvedtek, 1863-tól már egyértelműen észak dominált, dél defenzívába szorult.
A személyes bátorság és a hasonló dolgok lehet, hogy szimpatikusak, de ez már egy modern háború volt, és a modern háborút a logisztika, a gazdaság, a külföldi kapcsolatok stb. dönt el (bár ez igazából mindig is így volt a történelemben, de a 19. századtól különösen).
Annyira küzdöttek a rabszolgák felszabadításáért, hogy ma már szinte mindenki rabszolga, csak nem tud róla.
Ím:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!