Na jó, segítek, csak hogy ne érezd magad hülyének. (Vagy pont hogy ettől fogod magad annak érezni? Habitus kérdése. Mindegy is.)
Az ENSZ – ahogy a nevében is benne van – egy szervezet. Egy szervezetet meg lehet alapítani, lehet hozzá csatlakozni, végezhet tevékenységet. De többek között hatályba lépni nem tud. Hatályba lépni egy jogszabály, egy szerződés tud.
1945 októberében nem az ENSZ lépett hatályba, hanem ENSZ alapokmánya – mint afféle nemzetek közötti szerződés – lépett hatályba.
~ ~ ~
És hogy miért? Mert ez egy nemzetek közötti szerződés, ami pl. kötelezettségekkel is jár. Ennek az adott országban meg kell teremteni a jogszabályi hátterét. (Ezt hívják ratifikálásnak, ami egy arra felhatalmazott állami szerv által megkötött szerződésnek a törvényhozás általi utólagos jóváhagyása.) Nálunk itt Magyarországon ez az 1956. évi I. törvényben öltött ez testest. ( [link] ). Nyilván ehhez hiteles fordítást kell készíteni a alapokmányról. Aztán végig kell menni a jogalkotás rögös és esetenként nem túl gyors folyamatán. Országonként változó persze, de mondjuk vitázni kell róla, szavazni kell róla, ellenjegyezni kell, ki kell hirdetni, és csak utána válhat hatályossá az adott országra nézve.
Magát az ENSZ alapokmányát azután tekintették hatályosnak, miután a Biztonsági Tanács öt állandó tagja – USA, Egyesült Királyság, Franciaország, Kína és a Szovjetunió –, valamint az alapító tagok többsége ratifikálta az ENSZ alapokmányát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!