Erdély először Románia része volt, majd Magyarország része, majd az osztrák-magyar monarchia része, végül ismért Románia része?
A románok önigazolása onnan jön, hogy szerintük ők a rómaiak és dákok keverékéből jöttek létre, és azóta ott élnek Erdélyben.
Annyiban van csak igazuk hogy a török kortól kezdve Erdély valóban külön vált a Magyar Királyságtól, majd 1867-ben a kiegyezéskor valósult meg az "unió Erdéllyel" (ahogy a 12 pont fogalmaz).
Amit a 3-as mond, az a lényeget egész szépen összefoglalja, de a tisztánlátás kedvéért azért:
A dák állam, amelyre a románok hivatkozgatnak az i.sz. 2. század elején szűnt meg létezni (és i.e. az 1. században jött létre, előtte a kőkorszaktól kezdve mindenféle népesség megfordult itt); hogy a dákokkal aztán mi lett, nem tudjuk, de szó szerint semmiféle bizonyíték nem létezik, amely alátámasztaná azt, hogy a románoknak az említett államalakulathoz bármiféle közük is volna.
Aztán a terület a Római Birodalom ellenőrzése alá került, akik elég hamar feladták. Utána voltak itt gepidák, gótok, tartozott az Avar Birodalomhoz, befolytak a déli részére a Bolgár Birodalom északi határai és a besenyők. A magyarok a 9. században jelentek meg, a 12. századra (sőt, jó eséllyel már hamarabb) már a egész biztosan az ellenőrzésük alá vonták Erdély teljes területét. Erdély a 16. század elejéig tartozott a Magyar Királysághoz. A román fejedelemségek, Havasalföld és Moldva (nem Románia, az egy 19. századi képződmény) a 14. században jöttek létre.
Mohács után egy darabig önálló Magyar Királyságként, majd a 18. századig önálló fejedelemségként, melyet a helyi magyar arisztokrácia irányított (ha a törökök épp hagyták). A '48-as szabadságharc során rövid időre újból egy önálló magyar állam fennhatósága alá került, egyébként Erdélyi Nagyfejedelemség néven a Habsburg Birodalom tartománya volt a Kiegyezésig. Romániának 1920 óta képezi részét (ráadásul a Bécsi Döntés következtében részint nem folyamatosan).
Erdély 1541-ben lett önálló, amikoron is az ország 3 részre szakadt.
Addig Magyarországhoz tartozott mind területileg, mind közigazgatásilag.
Magyarok, székelyek, s szászok éltek itt.
Az 1600-as évekre azonban viszonlag nagy számban elkezdtek betelepülni az oláhok (románok).
1670-re már a lakosok 60% oláh volt...
Ez senkit nem érdekelt, maradt Magyarország, OMM része egészen Trianonig.
1918-ig tehát nem volt része Romániának. (Főleg hogy 1800-as évek közepéig tervbe sem volt Románia)
Dák rokonságról meg töritanáromat idézném: "Romolust és Remust az anyafarkas táplálta, de a román ős már nem fért oda a farkas emlőihez így neki csak az apafarkas maradt. Max ennyi köze lehet a románoknak a dák(ó)khoz! :D
A románoknak semmi közük a dákokhoz, egy Balkánról jött újlatin nyelvet beszélő népről van szó, amit a magyar források először a XIII. században említenek az ország területén.
Az igaz, hogy Erdély közigazgatásilag a török kortól kezdve különálló egység volt Magyarországtól, viszont mindig a Magyar Korona része volt, elméletben tehát a magyar király fennhatósága alá tartozott, és ezt soha senki nem vitatta, még az Erdélyi Fejedelemség idején sem. A török-kor után sem állították vissza a közigazgatási egységet Magyarországgal, viszont továbbra is a Habsburgok, mint magyar királyok uralkodtak felette. Emellett gazdaságilag mindvégig egy egységet alkotott Magyarországgal, kulturálisan pedig elválaszthatatlan volt az összefonódás, a korabeli emberek szemében két "Magyarország" volt, és a családi kapcsolatok, rokoni szálak teljesen összekötötték a két országot. Nem mondanám, hogy nem volt Magyarország része, ez csak adminisztrációs kérdés volt és nem gazdasági-kulturális valóság. Gondoljunk pl. Wesselényi Miklósra, aki erdélyi báró volt, mégis Széchényivel együtt gondolkodott Magyarország megújításában. Senki nem úgy kezelte, hogy Magyarország és Erdély külön állam, hanem egységben látták az egészet, egy egészben akarták megreformálni.
1867 után persze megvalósult a politikai egység is (és rövid ideig 1848-1849-ben is).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!