Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A magyar nyelv gazdagsága...

A magyar nyelv gazdagsága állítólag páratlan. Tényleg nem volt 20-25 éve, a Szex és New York előtt egyszerű, köznyelvi kifejezésünk arra a triviális tényre, hogy valaki 'szingli? ' Ez hogy lehet? V2. 0

Figyelt kérdés

A szingliség alatt nem a családi állapotot, hanem csak és kizárólag a párkapcsolati státuszt értem. Talán a facér lehet a megoldás, de az nekem mai füllel túl régiesnek, irodalminak tűnik: [link]

20-25 éve nem volt az? Passz, nem vagyok olyan öreg; mindenesetre élőszóban nem nagyon használtam, hallottam.


Bocs a duplázásért, csak most szembesülök azzal, hogy a Gyakorikérdések.hu annyira fapados, hogy nem tudom az eredeti kérdésemet szerkeszteni, kibővíteni. Hogy lehet így egyáltalán értelmesen eszmét cserélni? Igazából ezt a fenti kérdést akartam feltenni, ez a végleges verzió.



2018. jan. 12. 22:20
 1/7 anonim ***** válasza:
95%
Nem csak régen, de ma is használatban van az a szó, hogy egyedülálló. Én például szívesebben mondom azt, hogy egyedülálló vagyok, mint hogy szingli. Jelentésben semmi különbség nincs a kettő között, az egyedülálló is párkapcsolati státuszra vonatkozik, nem házasságra.
2018. jan. 12. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
93%

"A szingliség alatt nem a családi állapotot, hanem csak és kizárólag a párkapcsolati státuszt értem."


Ezt nem biztos, hogy értem, mert szerintem ez ugyanaz, de azért próbálok válaszolni.


Volt az a szó, hogy egyedülálló, ezt mindenkire mondták. Volt a "hajadon" és a "nőtlen", előbbi elég avíttas, hivatalos helyen, azt hiszem, az egyedülállót használták. Köznyelvben a hajadont nem mondták, a nőtlent esetleg. Meg volt még az "agglegény" és "vénlány", ezt idősebbekre mondták és nem is túl hízelgően. (Úgy tudom, régen, tehát 20. század közepéig a "megrögzött agglegény" egy eufemizmus volt arra, hogy meleg az illető.)


A "facér"-t nem használta az én korosztályom (harmincas vagyok). 90-es években volt ugyan egy "Facérok" nevű vígjáték, de nem tudtam, mi az, engem a "pecér" szóra emlékeztetett, csak akkor esett le, mit jelent, amikor a tévében véletlenül láttam az elejét, ahol kiírták főcímként, hogy "singles". Máshol nem hallottam azóta, csak egy bizonyos viccben :)


Amikor megjelent a "szingli" szó, eleinte azokat a nőket jelentette, akik nem szorulnak mindenáron kapcsolatra; nyitottak rá, de jól megvannak egyedül is. Ez a jelenség korábban tényleg nem létezett (a szocializmus alatt nem volt jellemző), így szó se volt rá. Aztán viszont kezdett torzulni ez a jelentése, mert jött a Bridget Jones, akinek köszönhetően a kétségbeesett vénlány szinonímája lett, majd a Szex és New Yorknak köszönhetően a minden fäszra rápattanó karrierista nőé, azóta mondjuk én nem is használom, pedig eleinte tetszett.


Ha kérdést nem tudsz szerkeszteni, a további infókat te is írhatod kommentbe, nem kell emiatt duplán feltenni.

2018. jan. 12. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Ja, ezt azért még idemásolom a kérdésem első verziójából, mielőtt elfelejteném:


Az 'egyedülálló' értelemszerűen túl hosszú; mesterkélt.


Én kérek elnézést a Gyakorikérdések.hu poltál készítői nevében, hogy 12 év alatt nem tudták megoldani, hogy a posztok szerkeszthetőek legyenek.

2018. jan. 13. 05:46
 4/7 anonim ***** válasza:
63%

""A szingliség alatt nem a családi állapotot, hanem csak és kizárólag a párkapcsolati státuszt értem."

Ezt nem biztos, hogy értem, mert szerintem ez ugyanaz"


Attól, hogy valaki családi állapota "egyedülálló", a párkapcsolati státusza még lehet "kapcsolatban" is, meg "nincs kapcsolatban" is.


Egyébként a facérra visszatérve nekem a facér az arcanum.hu-s link első két definíciója értelmében használva tényleg régiesnek hangzana. De így én nem is hallottam használni sose. Az viszont, hogy

"b. (tréfás) Alkalomszerűen szabad, elfoglaltság, program nélküli. Ma este facér vagyok."

szerintem úgy kb. 20-25 évvel ezelőttre is már elveszítette a tréfás jellegét, és bővült a jelentése azzal, hogy nem csak pl. egy-egy estére vonatkoztatták, hanem úgy egyáltalán is jelentette már azt is, hogy "nincs párom, egyedül vagyok, lehet nekem udvarolni".

2018. jan. 13. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
72%

"Az 'egyedülálló' értelemszerűen túl hosszú; mesterkélt."


Egyáltalán nem az, ezt csak te gondolod így. Szerintem a szingli egy hülyén hangzó, bénán magyarosított szó.


"Attól, hogy valaki családi állapota "egyedülálló", a párkapcsolati státusza még lehet "kapcsolatban" is, meg "nincs kapcsolatban" is."

Már bocs de ez egy nagy hülyeség, amit leírtál. Aki párkapcsolatban van, az nem egyedülálló semmilyen értelemben. Arra más szavak vannak (nőtlen, hajadon, stb) amikor valaki nem házas, viszont ettől még lehet párkapcsolata.

2018. jan. 13. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
100%
A magyar nyelv gazdasága, mint kiderült, mégis páratlan 😊.
2018. jan. 16. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
*g
2018. jan. 16. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!