A közérdek vagy az egyéni érdek fontosabb?
Sokan azt mondanák most,hogy a közérdek egyértelműen előbbrevaló,tehát a többség igényeinek kielégítése,illetve az egyéni érdeket háttérbe kell szorítani a közérdekkel szemben,ezért optimális esetben a többség/az egész közösség igényei fontosabbak.
Ehhez képest a kapitalizmust -ami az egyéni érdekekre épít- emberibbnek,élhetőbbnek gondolják,szemben a kommunizmussal.
A kommunizmus a közérdeket kívánja szolgálni,viszont a gyakorlati "megvalósításai" szinte kivétel nélkül véres diktatúrákat eredményeztek,ezért általában elítélik a kommunizmust.
Talán az a gond,hogy a kommunizmust mindig fejletlenebb országokban vezették be,ezért könnyű volt diktatúrát felépíteni. A gazdag,fejlett országokban nem akarnak kommunizmust,mert akkor háttérbe szorulna az egyéni érdek és a magántulajdon.
Gyakorlatilag lehetetlen kommunizmust bevezetni egy minden tekintetben fejlett és gazdag országban.
Persze,kivéve akkor,ha egy diktátor lenne az élen...
Nyilván az más kérdés,hogy bizonyos értelemben véve mindenhol kezd megbomlani a demokrácia.
Az a baj, hogy összemosol önkényesen fogalmakat, ezért már a eleve manipulálni akarod a válaszolókat azzal, hogy az egyéni érdek és közérdek kérdését önkéntelenül összemossák a demokrácia és kommunizmus kérdésével.
Egyébként számomra pl. nem világos, hogy mit akarsz tulajdonképpen kérdezni, tényleg az egyéni érdek és a közösségi érdekről akarsz vitatkozni vagy a demokrácia és a kommunizmus kérdéseiről?
Saját véleményem szerint az egyéni érdek fontosabb a közösségi érdeknél, mert mindenkinek a tetteinek mozgatórugója alapvetően a saját bolgogulásának előmozdítása. Ezzel egyébként nincs is semmi baj. Egy állam szerintem akkor működik helyesen, ha biztosítja az egyének számára, hogy kiteljesíthessék az életüket, de úgy, hogy nem emel ki senkit, és nem szolgálja azt, hogy egyesek az érdekeik érvényesítése során másokon gázoljanak keresztül. Ha az esélyegyenlőséget biztosítja egy állam, akkor szerintem jól működik.
Viszont manapság ennek jegyében szélsőséges tendenciák jelentek meg. Mostanában egyre inkább afelé mennek el a fejlett országok, hogy az egyéni érdek védelmében már-már szélsőséges álláspontokra helyezkednek, ami nem jó (gondolok itt a nemi identitás és a migrációs kérdésekre, ezekben a kérdésekben nem is engedi már meg a véleménydiktatúra, hogy egyéni véleményed legyen). Ez annak a példája, hogy előbb-utóbb minden átfordul az ellenkezőjébe. A kommunizmus kérdésébe ne menjünk bele, mert a kommunizmus számunkra már kihalt dinoszaurusz, már régen a történelem szemétdombján pihen. Persze egy-egy ország még szenved vele (pl. Észak-Korea, ami inkább egy kommunista diktatúra köntösébe bújtatott totális diktatúra), de ma már ez világszinten nem általános kérdés.
Szélsőséges formában egyik sem jó. Súlyozni kell, hogy mind a közérdek, mind az egyének érdeke megfelelő arányban érvényesülhessen.
"bizonyos értelemben véve mindenhol kezd megbomlani a demokrácia"
Bizonyos értelemben véve demokrácia sehol sem létezik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!