Az orvos vagy jogász, neve előtti DR. Azt jelenti, hogy le doktorált, azaz a tudományos fokozatára utal, vagy hogyan is van mind ez?
Arra lennék kíváncsi, hogy az orvos, vagy jogász, neve előtt szereplő DR. azt jelenti, hogy le doktorált, azaz a tudományos fokozatára utal, vagy hogyan is van mind ez ?
A PHD az is egy tudományos fokozat és ha igen , miért nem alkalmazzák , azaz nem írják ki a nevük elé mint Pl. azt, hogy Dr. Hufnágel pISTI ? Mi a különbség a dr. és a Dr. vagy DR. között?
El kell választanunk az ún tudományos doktori címet és a végzettségből eredő doktori címet.
Magyarországon jelenleg négy egyetemi végzettség jár alapból doktori címmel. Ezek az orvosi, a jogi, a gyógyszerészeti és az állatorvosi egyetemek. Ez azt jelenti, hogy ha itt valaki sikeresen végez, automatikusan a neve elé írhatja a dr. -t.
A tudományos fokozatok mások. Ma ha valaki az egyetemi ( mindegy milyen, jogi, orvosi, agrár, közgáz, mérnöki stb) végzettséget követően tudományos fokozatot szerez, akkor a tudományos fokozattal együtt jár a doktori cím. Ennek ma nálunk 4 fokozata van : PhD - ( Philosophiae doctor ), Doktori ( ez az ún "Nagydoktori" cím ), MTA levelező tag, MTA rendes tag.
A megkülönböztetésük a következő képpen kellene hogy történjen:
Végzettségi doktor : dr. XY. PhD doktor : dr. XY PhD. Nagydoktor : Dr. XY.
Ezt már nem tartják be konzekvensen.
A helyesírási szabályoknak megfelelően a mondat elején a "kisdoktor " is nagybetűvel szerepel.
A fentieknek megfelelően tehát lehet egy közgazdász is doktor, vagy egy agrármérnök is doktor, ha tudományos fokozata van.
Azért vitatkoznék a blog szerzőjével mind helyesírási, mind didaktikai kérdésekben.
Előbb a fogalmakról.
Az egyetemek jogköre régtől fogva, hogy bizonyos - az egyetemi tanulmányokon túlmenő - szakmai tudományos munka teljesítményét a "doktor" szóval külön is megjelöljék. A "doktor" tehát egy tudományos teljesítmény elismerése, amely több, mintegy diploma.
Ebből következik, hogy például a széles körben alkalmazott "gumidoktor" megjelölés az autószerelők egy tevékenységére, puszta tudatlanságból eredő nagyzási mánia.
A tudomány fejlődése további lépcsőket hozott e területen. A nagyon magas képzettséggel rendelkezők összefogására létrejöttek az Akadémiák. E lényegesen alaposabb tudományos munka elismerésére az akadémiák elkezdtek az egyetemi mintára egyfajta elismerésként hasonló címeket adni. Ekkor vált szükségessé a megkülönböztetés. Az egyetemek által adományozott cím volt a kisdoktor (mert kis betűvel írandó!), míg az akadémiák által adományozott (sokkal több tudást igénylő) cím lett a nagydoktor (mert nagy betűvel írandó!).
A politika ebbe is beleszólt. A Szovjetunióban szükségesnek tartottak egy közbülső állomást, amely több, mint egy kisdoktor tudása, de kevesebb, mint egy nagydoktoré. Ez lett a kandidátus (jelölt - a nagydoktoriságra). Ezt átvette a szocialista világ, így mi is. Erre nem alakult ki egységes használat, egyesek nagy D-vel, mások kicsivel írták, volt ebben némi sznobizmus is. Az angolszász világban is szükség lett ilyenre, az lett a PhD.
A jogászok és orvosok esete e rendszerhez úgy kötődik, hogy mint speciális (emberrel foglalkozó) tudományról úgy vélték, az egyetemi oktatás ad annyi pluszt, hogy azért helyből járjon az egyetemi doktori cím. Mindkét esetben ezért a diploma megszerzéséhez szükséges tanulmányokon túl további tanulmányokra szakvizsgákra kötelezik. Ezért a cím valóban plusz jártasságot jelent.
Az írásmód részint az általános nyelvhelyességi szabályokat követi, részint az egyéni ambíciókat, vagyis nincs egységes eljárás. A mondat kezdését talán nem kell ecsetelni. Mondaton belül az egyetemi doktori címet a "dr." jelölés, az akadémiai doktori címet a "Dr." jelölés illeti, amit sokan vagy betartanak vagy nem.
Nálunk 1990 után több kandidátusi címet nem osztottak ki (megszűnt ez a képzés), de a tulajdonosaikat halálukig megilleti a használat joga, illetve ők automatikusan a PhD titulust használhatják. Bevezették viszont a PhD képzést, aminek eredményes elvégzése után ez a cím jár. Ezt gyakran dr. (PhD) formájában írják. Szakmai szempontból a PhD az egyetemi doktori címnél (ami szintén megszűnt) erősebb, a kandidátusi fokozatnál gyengébb felkészültséget és tudományos munkásságot jelent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!