Hogyan nyilvánult meg a latin, mint hivatalos nyelv a mindennapokban?
Nem csak állítólag. De ez nem ilyen egyszerű. Ez nem úgy nézett ki, hogy Pista bácsi a falu végi kocsmában latinul beszélt Józsi bácsival.
Ők magyarul kommunikáltak. Ahogy a parasztok, jobbágyok általában.
A latin a nemesség és az Egyház nyelve volt. A parasztok egy mukkot sem beszéltek latinul. Ezért nevezték a templom falára festett képeket a szegények bibliájának. Ugyanis a Biblia latinul íródott és a XVI. századig nem is fordították le. (Ilettve eredetileg héberül íródott, de a középkorban a latin fordítás szinte kizárólagos volt.) A szegények meg ugyebár egy mukkot sem tudtak latinul, így pedig, ha tudtak is olvasni, ami elég ritka volt, akkor sem értették meg.
A nemesek beszéltek latinul, de nekik sem ez volt az "anyanyelvük". Egy nemesnek kötelező volt megtanulni latinul, illetve azoknak a parasztfiúknak is, akik papnak mentek. De attól még az ő anyanyelvük a magyar volt. (Vagy a szászok esetében a német.) A hétköznapokban magyarul beszéltek, csak a hivatalos iratokat írták latinul és a magyarul nem tudókkal (külföldi nemesek) kommunikáltak latinul. Biztos voltak olyan "sznobok", akik otthon is latinul diskuráltak, de ez nem jelenti azt, hogy a latin lett volna a hétköznapi társalgás nyelve.
Az ötödik lovas
Latinul folyt a mise, latinul tanítottak az egyetemeken.
Emellett minden országnak megvolt a beszélt nyelve, akár több is. Pl. Magyarországon a nemesek németül vagy franciául beszéltek, magyarul általában nem is tudtak, azt a nyelvet lenézték, mert csak a parasztok beszélték.
Mivel csak a tanultabbak beszéltek latinul, ha bármilyen ügyet kellett intézni, a tanító vagy a pap segítségét kellett kérni, mert ők beszélték a nyelvet. Kicsit macerás lehetett :)
"Pl. Magyarországon a nemesek németül vagy franciául beszéltek, magyarul általában nem is tudtak"
Az a kora újkortól volt csak, a Habsburg uralom miatt.
A középkorban nagyon is tudtak magyarul.
"Mivel csak a tanultabbak beszéltek latinul, ha bármilyen ügyet kellett intézni, a tanító vagy a pap segítségét kellett kérni, mert ők beszélték a nyelvet"
Meg azért is, mert csak ők tudtak írni. :D
Az ötödik lovas
"Köszi. Nagyon érdekes és hasznos válaszok. Leghihetetlenebb számomra, hogy az előadások az egyetemeken latinul folytak! Érdekes lenne tudni, mikor folytak magyarul? Esetleg csak a 19-20. században?"
Az 1791. évi törvények rendelték el magyar tanszék létesítését az egyetemeken, mint "idegen nyelvi" tanszék. Hivatalos oktatási nyelvként 1808-ban vezették be, ha jól emlékszem, de mindenképpen valamikor 1848 előtt.
Amúgy 12:19-esnek igaza van. Akkor nem voltak országos egyetemek. Az európai szintű értelmiségnek voltak egyetemek, amik az Egyház kezében voltak és elsősorban papi és teológiai képzést nyújtottak. Ebből kifojólag logikus volt a latin nyelv.
Az ötödik lovas
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!