Kinek mikor jött el a tudatos álma mert nem rég kezdtem el és nagyon izgat a dolog hogy sikerül-e?
Egy-két héttel azután, hogy elkezdtem álomnaplót vezetni. Az első pár alkalommal csak néhány másodpercig tartottak, mert annyira örültem, hogy sikerült, hogy azonnal felébredtem. Ilyenkor nagyon instabil az álom, mert közel vagy az ébrenléthez. Azok a napok utána nekem teljes extázisban teltek az örömtől.
Későbbiekben viszont akadtak olyanok is, amikből nem tudtam felébredni (akarással sem), mert téves ébredésekbe keveredtem. Egymás után 3 álmot kötődött össze, mindegyikre rájöttem idővel és csak ezek után ébredtem fel ténylegesen. Utána visszagondolva hihetetlen milyen simán mentek át az álmok egymásba anélkül, hogy észrevettem volna.
Attól függ mennyire vagy tudatos alapjába véve. Úgy értem mennyire veszel észre dolgokat, amikor ébren vagy. Gondolok itt olyanra, hogy nézed a falevelek mozgását a szélben és tudomásul veszed, hogy a szél mozgatja, de nem egyszerre mindet, hanem egyiket jobban, másikat kevésbé, vagy egyáltalán nem mozgatja. Ilyen apróságokon múlik.
Felkelés és lefekvés között ha nem maradnak meg ilyen dolgok, akkor az álomvilág megtévesztően hasonló lesz a ébrenléti világhoz. Ez rossz abból a szempontból, hogy nehezen fogod észrevenni magad benne. Sajnos sokan élnek úgy, hogy felkelnek-dolgoznak-lefekszenek és elhalad a világ mellettük.
Ezért mondják hogy "növelni kell a tudatosságot", mert akkor észre fogod venni az árulkodó jeleket. Álomnaplóba le lehet/kell jegyezni az utólag észrevett furcsaságokat, hogy később fel tudd használni. Vannak egyénre jellemző álomjelek, amiket érdemes megjegyezni.
Ezen ismeretek után mondhatni virtuális valóságnak fog hatni az álom.
Folytasd tovább, előbb-utóbb felbukkannak a jelek. Ha van olyan dolog, amit sokat csinálsz (pl. könyvet olvasol), akkor érdemes minden olyan helyzetben feltenni a kérdést (vajon most álmodok?), amikor könyvet veszel a kezedbe. Régen ez így működött: szokást kialakítani, ami előbb-utóbb átmegy álomba is, csak ott másképp működik... hogy is mondjam ezt normálisan, szóval a betűk összefolynak, üresek a lapok, stb.
Ha van okos-telefonod, akkor le tudsz tölteni olyan alkalmazásokat, amik figyelik a mozgásodat az ágyban (párnára, vagy párna mellé téve a telefont), és ebből következtetnek az alvásciklusokra. Ugye egy teljes ciklus ~90 percig tart, ilyenkor paralizálva vannak az izmok és nincs mozgás. Az utolsó 10-15 percében vannak a tényleges REM-álmok. Ezek a REM-ciklusok egyre hosszabbá válnak, ahogy haladunk a reggel felé. Ciklus végén öntudatlanul mocorogsz, esetleg fel is ébredsz az aktuális álom végén, de aztán reggelre elfelejted, hogy felébredtél. Ebből tudja az alkalmazás, hogy új ciklus következik.
Ezzel csak azt akarom mondani, hogy nagy valószínűséggel meg tudja jósolni a telefonod, hogy mikor álmodsz és be tud avatkozni hang/fényjelzéssel vagy rezgéssel, hogy "ideje ellenőrizni a tudatállapotodat". Korszerű technológiák is ezt a megoldást használják, ha körbenézel a neten. Bele telhet néhány próbálkozásba, hogy a telefon ne ébresszen fel jelzés közben (mint írtam, a REM-alvásból nagyon könnyen kizökkenthető az ember).
Amikor én kezdtem még nem voltak ilyen lehetőségeim (csak álomnapló és mintakeresés), de ha nem jutsz önmagadtól eredményre, akkor érdemes ezeket az appokat kipróbálni.
Először olyat használtam, ami éjjel véletlenszerű időpontokban lejátszott egy hangot. Csak ritkán találta el a megfelelő időpontot (REM-szakasz kezdete után néhány perccel) és leginkább kialvatlan éjszakákat okozott, mintsem tudatos álmokat. Aztán jött egy másik app, ami mozgás alapján kalkulálta ki mikor kell jelezzen és ezek a jelek ügyesen beszivárogtak az álmaimba (távoli visszhangos ajtókopogás volt a kedvencem). Amint ajtókopogást hallottam a semmiből egyből kaptam fel a fejem, hogy "hohó ez lehet hogy egy álomjel" és bejött. Ébrenlétben is szokásommá vált gyanakodni az ajtókopogásokra. Érdekes ilyen módon hackelni az álmokat.
Nem tartozik a témához közvetlenül, de a "Sleep Cycle" nevű ébresztő alkalmazás úgy működik, hogy figyeli a mozgást az ágyban és az előre beállított ébresztési ablakban (fél óra) keres egy olyan időpontot, amikor úgy gondolja hogy véget ért a REM-szakasz. Ilyenkor ébred a legkipihentebben az ember. Első éjjel után sikerült úgy felébresztenie, mint még soha. Lenyűgöző volt.
Mint láthatod manapság a lehetőségek száma szinte végtelen, kicsit kutakodj a témában. Nagyszerű korban élünk ebből a szempontból. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!