Szerintetek is a mai Európa sok hasonlóságot mutat a hanyatló Római Birodalommal?
Nem látok sokat. A mai Európa nagyrészét egy demokratikus országokat összefogó Unió fedi le, amibe mindenki önként lépett be. A Római Birodalom egy tekintélyelvű diktatúra volt, amit az erőszak tartott egybe.
Rómában egyes embereknek (pl. rabszolgák, nők) jóformán semmi joga nem volt, Európában vannak a világ legjobb emberi jogi törvényei.
Rómában a patríciusok fényűzésben éltek, a rabszolgák meg a plebejusok dohos lyukakban, Európában vannak a világ legegyenlőbb társadalmai.
A kereszténységet nem "bevezették" Rómában, hanem abbahagyták az üldözését és annyira elterjedt, hogy idővel államvallássá tették.
Róma nem volt dekadensebb, mint bármely más korabeli vagy akár mai társadalom, de egy ilyen egyenlőtlen társadalomból természetes, hogy több feljegyzés maradt a gazdagok fényűző életéről, mint a napi egy tál zabkásáért remegő plebejuséról, akik a népesség nagy részét tették ki, és annyira voltak a dekadenciától, mint Makó Jeruzsálemtől.
Európa országainak kormányzati rendszere persze nem tökéletes és jelen van a korrupció, meg a bürokrácia, de még így is a legjobban működő rendszer a világon elnézve mondjuk az afrikai, ázsiai vagy latin-amerikai felhozatalt, ahol a Kalasnyikov szava a mindenható.
Rómát vizigótok, germánok, hunok, vandálok meg mindenféle más népek támadták komplett haderőkkel, Európában nem láttam mostanában olyat, hogy valaki odament mondjuk az angol miniszterelnökhöz és szó szerint lepofozta a székéről, majd kinevezte magát új vezetőnek.
Melyik korszak? Császárkor, keresztény Római Birodalom, V. század?
A hanyatló Római Birodalom átmenetben volt a feudalizmus felé, a rabszolgatartás hanyatlott, sok szegény helyezte magát valamelyik földbirtokos védelme alá, és colonus lett, ami a röghöz kötött jobbágy megfelelője. Társcsászárok voltak, a kormányzást megosztották, a provinciákat felosztották.
Tény, hogy a kormányzás más volt, de az Európai Uniónak is vannak olyan intézményei, amelyek hatóságként működnek, és amiket senki sem választott meg. A legszegényebbek pedig még mindig rossz körülmények között élnek. Itt jegyzem meg, hogy a hanyatló Rómában már régen nem voltak plebejusok és patríciusok, de voltak szegények és volt például a szenátori rend, kényelmes villákkal és latifundiumokkal. Ismerős? Sok ember számára nem jelentős tényező a vallás, és jönnek az ostromló seregek is.
Nem igazán. Európa feljövőben van, önkéntes politikai és gazdasági egyesülés folyamatában, kulturális sokszínűsödésben, tudományos és művészeti virágzásban.
A Római Birodalom szintén sok jót és kulturális felvirágzást hozott korai és érett szakaszában, de katonai erőszak és elnyomás útján jött létre, hanyatló szakaszában pedig i.sz. 300 után kulturálisan homogenizálódott a kötelező kereszténység révén, eszmékben, életmódokban, nyelvekben elszegényedett, a filozófia lehanyatlott.
Úgyhogy a tendenciák pont ellentétesek.
Demográfiai értelemben sem, hiszen az Európai népesség keveredik, frissül, az egészségügyi mutatók javulnak.
A hanyatló Róma bezárkózott, limeszeket épített, vége is lett, ahogyan a nagy falat építő Kína is meggyengült akkoriban.
Európa azonban szerencsére élő, nyitott és ezért fejlődő, biztonságos, demokratikus, élénk vérkeringésű, színes, változatos, virágzó.
Minden nekünk nem tetsző állam szervezet hanyatló Római Birodalom, ahogy minden nekünk nem tetsző vezető hasonlóságot mutat Hitlerrel. :D
Szerintem, ha végiggondolod, te is rájössz, hogy talán nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!