A televízió miért lenne már veszélyes a gyerekekre? Egyesek attól félnek, hogy még a végén tanulnak a televízióból a gyerekek valamit és túl okosak lesznek?
Kégl Viktória: "nem a könyvek jelentenek a gyerekekre igazi veszélyt, sokkal inkább a televízió és a videójáték."
Amikor én gyerek és fiatal voltam, akkor természet- és ismeretterjesztő filmeket néztem. Például már kisiskolás koromban fújtam kívülről a Naprendszer bolygóit, a Galilei-holdakat és egyéb hasonló apró-cseprő csillagászati ismereteket. Mi ebben olyan hű, de veszélyes? Nem értem. (Tán veszélyes, mert túl okos lesz a gyerek és agyonverik az átlag felettinek tartott okossága miatt a társai?)
Legtöbben nem ilyen műsorokat néznek, mint te :)
Az nem jó, ha egy fiatal gyerek olyan műsorokat néz, amiket nem neki szántak, pl. szexuális tartamú, erőszakos.
Ha nincs felügyelet, határok, akkor meg félő, hogy az egyetlen időtöltése a tv lesz a gyereknek.
Emlékszem még általános iskolásként megnéztem egy-két részt a Twin Peaksből, mert egyedül voltam otthon. Nem éppen gyereknek való volt. Annyira féltem utána.
A Való Világ, Éjjel Nappal Budapest, stb. műsoroktól meg nem lesz okosabb senki, sőt!
Leírtad, hogy te miért nem tartod veszélyesnek. Lényegében azért, mert úgy érzed, hogy te sokat tanultál belőle.
Most akkor gondolkodj el azon, hogy mások miért tarthatják veszélyesnek! (Nem, ne poénkodd el, hogy "okos lesz és akkor a hülyék megverik"! Mondjuk ezen a vonalon is elindulhatsz, itt is találsz majd egy részigazságot.)
A tv-nek egy olyan hátránya van, hogy előre emésztett gondolatokat tesz a fejedbe (nem úgy, mint a könyv, amelyik gondolkodásra serkent).
Ha LEGINKÁBB ismeretterjesztő műveket nézel, akkor ez előny - de ugye a tv műsor 99%-a nem ez, hanem:
1: krimi,
2: veszekedős műsor.
Na, ezek meg NAGYON károsak!
Minel fiatalabb a gyerek, annal artalmasabb a televizionezes, mert bizonyitottan rontja a koncentracios kepessegeket, rovidtavu memoriat.
Ezek tudomanyos tenyek, de te nyilvan okosabb vagy mert sok tevet neztel kiskorodban.
"nem a könyvek jelentenek a gyerekekre igazi veszélyt, sokkal inkább a televízió és a videójáték."
Lehetne annyi logikád, hogy rájössz, hogy nem a tudományos és ismeretterjesztő filmekre gondolt az illető, hanem a rajzfilmekre és a gagyi RTL-es és TV2-s műsorra.
"Például már kisiskolás koromban fújtam kívülről a Naprendszer bolygóit"
És szerinted rajtad kívül még hányan? Elmondom, kb senki! Viszont a népbutító mindenféle gagyi műsorokat már akkor minden gyerek nézte.
"a Galilei-holdakat és egyéb hasonló apró-cseprő csillagászati ismereteket."
Ez borzasztó ritka. Az én egyetemista végzős társaim még mindig Kalandra fel!-t néznek, meg ehhez hasonló rajfilmeket. És ez még a jobbik eset, mert az a rajfilm még valamennyire szórakoztató is tud lenni. De a többiek még aljább műsorokat néznek. Engem mindig is érdekeltek a tudományos dolgok, de ez már fiatalon kiveszik a legtöbb fiatalból a környezetük hatására. A legtöbb családanya kifejezetten meg van ijedve, ha tudományos dolgok iránt érdeklődik a fia. Pedig már gyerekkorban kiderül, hogy a gyerekeket a tudományos dolgok jobban érdeklik, csak a környezete azt sugallja, hogy inkább nézzen állatkodó felnőtteket, meg valóságsókat, meg ehhez hasonlókat.
"Mi ebben olyan hű, de veszélyes?"
Amit már mondtam, hogy NEM a tudományos csatornákat fogják nézni. Most komolyan, ha végeznének felmérést, hogy hány kisiskolás tudja felsorolni a bolygókat, szerinted 10 ezerből hánynak menne? Nem soknak. De azt tudják, hogy mi egy a két legnézettebb gagyi tömegcsatornán, ami az elsőszámú befolyásoló tényező, hogy az embereknek olyan színvonalú a gondolkodásuk, amilyen. Mert nehogy azt hidd, hogyha látnak a tévében valami állatságot, akkor azt nem fogják leutánozni!
Nem kell elmenni a Való világ meg Maunika sóig. Elég belenézni szinte bármelyik sorozatba. Abszolút kitalált, és eltúlzott kapcsolatok, technikák, érzelmek, közösségek. Ezek nemhogy gyerekekre, felnőttekre sincsenek jó hatással. és most nem az eleve mesének készülő sorozatokról beszélek, hanem a kitalált valóságokat bemutató filmekről, sorozatokról. Amik akár igazak is lehetnének, ha... Aztán csodálkozunk, hogy a gyerek három kattintással akar pénzt keresni, hogy két bűvös szóval bármelyik nőt megkaphatja...
Oké, te pl Discoveryn és társain nőttél fel. Szerintem a gyerekek többsége nem tud három tudományos csatornát megnevezni. Sőt, sokuknál nincsenek is ilyen csatornák.
Kezdjük azzal, hogy nem maga a televízózás a veszélyes, hanem az, ha a mentális és szociális fejlődésükre káros tartalmakat néznek.
Plusz minden "magányos" tevékenység időt von el a családdal (és később a barátokkal) töltött időből.
Egyáltalán nem mondom azt, hogy csak az lesz életképes ember, aki napi 18 órát tölt a grundon haverjaival. De sokan elkövetik azt a hibát, hogy beültetik a gyereket a tévé vagy a konzol elé, mert addig sem kell vele foglalkozni. Itt a mértékekkel van baj, azzal, hogy az egyik tevékenység (tévé, videojáték) túl sok idejét emészti fel, és mellette nem szocializálódik, a szülők pedig nem nevelik. A szülő részéről meg gyakorta a "nevelés" kimerül annyiban, hogy megkérdezik, hányast kapott a suliban, de van, hogy még ezt sem teszik meg, hiszen "majd megnézem az e-naplóban".
Na, egyrészt ez az iszonyúan káros. Egyszerűen nem foglalkoznak a gyerekkel, és gyakorlatilag a tévé neveli.
A másik dolog pedig: te tök szuper ismeretterjesztő filmeket néztél. Én is javarészt ilyesmiket néztem, pl. Sir David Attenborough természetfilmjeit imádtam nézni. De a gyerekek 90+%-a nem ezeket nézi. Még csak nem is ártalmatlan gyerekmeséket, hanem az Éjjel-Nappal Budapesttől kezdve mindenféle agysorvasztó marhaságot. És ezekből tanulja meg a rémesen hibás társadalmi mintákat, amit egészséges esetben a családjától kéne megtanulni. Arról nem is beszélve, hogy könnyen elsajátítja azt a primitív, sokszor trágár beszédstílust, amit a tévében lát.
Szóval nem, nem attól kell félni, hogy netán betéve fogja tudni a Jupiter holdjait, hanem attól, hogy rémesen negatív dolgokat tanul el a sok színvonaltalan műsorból.
Ezt mikor írták/mondták? 99-ben?
Már rég nem a televízió meg a "videójáték" a legnagyobb probléma. A gyerekek/fiatalok magukról és másokról alkotott képét 99%-ban a közösségi oldalak torzítják el.
Ma egy gyerek már nem a tévé előtt ül, hanem a facebook előtt... vagy gépen, vagy telefonon, de mind azt nyomja, meg az instát és a többi olyan oldalt, ahol lájkok és kommentek határozzák meg, hogy ki vagy és mennyit érsz.
De a legnagyobb veszélyt mindig is ők maguk jelentették egymásra. Ha egy elkezd egy hülyeséget, a többi folytatja. Akár a tévében látta, akár az interneten, akár a saját fejéből pattant ki.
"Ma egy gyerek már nem a tévé előtt ül, hanem a facebook előtt"
Jaja, 3-4 eves gyerekek tomegesen ulnek a facebook elott...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!