Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » 1918 tavaszán a Központi...

1918 tavaszán a Központi hatalmak mennyire közel voltak a győzelemhez? Portugália miért lépett be a háborúba?

Figyelt kérdés
Románia és Oroszország összeomlott. Portugália pedig azért érdekel annyira, mert a spanyolok nem léptek be a háborúba.

2017. febr. 2. 19:02
1 2
 1/11 01Hicks válasza:
48%

Már 1917-ben is eléggé látszott, hogy ezt a háborút elvesztették. Az, ami 1918-ban történt, csak egy utolsó valamirevaló próbálkozás volt. Ha a németek és az osztrákok és a magyarok nagyobb sikereket is arattak volna azokban az offenzívákban, amiket még a végén elindítottak, akkor a beérkező amerikai csapatok szorították volna őket vissza, ha addigra nem egy új kormányok lesznek a központi államok élén, amelyek forradalmak útján kerültek hatalomra és igyekeztek végre békét kötni.

Románia nem omlott össze, inkább csak nem volt egy, az Osztrák-Magyar haderőhöz mérhető hadseregük, ami antant támogatással alakult ki 1919 elejére.

Oroszország még 1917-ben kilépett, és csak annyit értek el vele, hogy pár katonát átdobtak a központiak a másik frontra, de még így is sokat hagytak hátra a megszállt területeken.

Portugália amúgy nem önszántából lépett be a háborúba, hanem a németek üzentek nekik hadat gyarmati okokból kifolyólag.

2017. febr. 2. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim válasza:
59%

nagyon közel voltak. Olyannyira, h a hátországban forradalmat (forradalom Németo-ban, magyar őszirózsás forr stb) kellett szítani a lakosság körében a felforgató elemeknek, így a háború menete megfordult. Elakadt az utánpótlás, megerősödött az ellen, újabb országok léptek be (USA, Portugália).


Hitler pont ezt a berlini forradalmat hibáztatja azért (s teljesen jogosan), miért is nem jöhetett el a várva várt győzelem. Tudniillik Oroszo 17-ben kapitulált (Lenin német kém volt, feladata volt Oroszo kiléptetése a háborúból), s most h megszűnt a keleti front, millió katonát át tudott dobni Németo az amik angolok és franciák ellen.

S akkor nem várt esemény következett be: a forradalom.

ez meg is pecsételte a tengelyhatalmak sorsát.

2017. febr. 2. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Törökországgal úgytudom különbékét kellett kötniük az antant hatalmaknak, mert bár elvesztette a háborút a a németek és magyarok melett az ország területét a török hadsereg tartotta kézben. Hogyan lehetséges ha 1920,21-ban ilyen erős volt a török hadsereg, hogy 18-ban feladta a háborút?
2017. febr. 2. 21:45
 4/11 anonim válasza:
úgy h nekik nem volt linder meg kohn bélájuk stb hanem volt egy erőskezű vezetőjük. Törököknek ua sorsot szánták volna mint amit nekünk szántak (ország feldarabolása, óriási hadisarc fizetésére kötelezés, hadsereg leépítése)
2017. febr. 2. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Dánia miért kapott északon területeket, ha részt sem vállalt a háborúba?
2017. febr. 2. 22:17
 6/11 anonim válasza:
utsónak ez politika... gondolom volt egy egyezmény a háttérben ha úgymond "semleges" marad, akkor kap ezt-azt..
2017. febr. 3. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Dánia miért kapott északon területeket, ha részt sem vállalt a háborúba?


Schlesswig-Holstein területekből kapott néhány darabot, ahol dánok éltek, ha jól emlékszem.


Azért, mert még 1866 előtt (pontosabban 1648 óta) ez a terület Dániához tartozott, de 1866-ban a porosz-Habsburg haderő (a Német Szövetség) elfoglalta tőlük.

2017. febr. 3. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:
ilyen alapon én is kérdezhetném, Ausztriához miért milyen jogon csatoltak magyar területeket 1920-ban??? amikor Ausztria is ugyanúgy vesztes fél volt....
2017. febr. 7. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Igen közel álltak a győzelemhez. Láttam egy térképet, amely a fegyverletétel idején a központi hatalmak által ellenőrzött terület nagyságát mutatta, és hatalmas területeket uraltak még akkor is. Ha Oroszország már a cár lemondásakor, 1917 tavaszán kilépett volna a háborúból, akkor a németek hamarabb minden erőt nyugatra tudtak volna összpontosítani. De csak egy évvel később, 1918 tavaszán léptek ki, már a bolsevikok égisze alatt.

És ahogy az egyik válaszadó mondta, Portugália azért lépett be a háborúba, méghozzá az antant oldalán, mert Afrikában összecsaptak a német és portugál csapatok, a portugálok közreműködtek Német Délnyugat-Afrika megszállásában, és Német Kelet-Afrikát is megtámadták, ezért a két ország hadiállapotba került egymással.

2017. márc. 2. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Igazából (a végeredmény szempontjából) mindegy, hogy az oroszok mikor léptek ki, a vereségünk szempontjából a döntő momentum az volt, amikor az USA belépett a háborúba, és megérkeztek 1918-ra a csapataik. Teljesen friss ország a teljes iparával, friss hadsereg állt innentől kezdve szemben a tropára ment német és OMM gazdasággal, illetve egy elvérzett és demoralizált hadsereggel.
2017. márc. 2. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!