1918 tavaszán a Központi hatalmak mennyire közel voltak a győzelemhez? Portugália miért lépett be a háborúba?
Már 1917-ben is eléggé látszott, hogy ezt a háborút elvesztették. Az, ami 1918-ban történt, csak egy utolsó valamirevaló próbálkozás volt. Ha a németek és az osztrákok és a magyarok nagyobb sikereket is arattak volna azokban az offenzívákban, amiket még a végén elindítottak, akkor a beérkező amerikai csapatok szorították volna őket vissza, ha addigra nem egy új kormányok lesznek a központi államok élén, amelyek forradalmak útján kerültek hatalomra és igyekeztek végre békét kötni.
Románia nem omlott össze, inkább csak nem volt egy, az Osztrák-Magyar haderőhöz mérhető hadseregük, ami antant támogatással alakult ki 1919 elejére.
Oroszország még 1917-ben kilépett, és csak annyit értek el vele, hogy pár katonát átdobtak a központiak a másik frontra, de még így is sokat hagytak hátra a megszállt területeken.
Portugália amúgy nem önszántából lépett be a háborúba, hanem a németek üzentek nekik hadat gyarmati okokból kifolyólag.
nagyon közel voltak. Olyannyira, h a hátországban forradalmat (forradalom Németo-ban, magyar őszirózsás forr stb) kellett szítani a lakosság körében a felforgató elemeknek, így a háború menete megfordult. Elakadt az utánpótlás, megerősödött az ellen, újabb országok léptek be (USA, Portugália).
Hitler pont ezt a berlini forradalmat hibáztatja azért (s teljesen jogosan), miért is nem jöhetett el a várva várt győzelem. Tudniillik Oroszo 17-ben kapitulált (Lenin német kém volt, feladata volt Oroszo kiléptetése a háborúból), s most h megszűnt a keleti front, millió katonát át tudott dobni Németo az amik angolok és franciák ellen.
S akkor nem várt esemény következett be: a forradalom.
ez meg is pecsételte a tengelyhatalmak sorsát.
Dánia miért kapott északon területeket, ha részt sem vállalt a háborúba?
Schlesswig-Holstein területekből kapott néhány darabot, ahol dánok éltek, ha jól emlékszem.
Azért, mert még 1866 előtt (pontosabban 1648 óta) ez a terület Dániához tartozott, de 1866-ban a porosz-Habsburg haderő (a Német Szövetség) elfoglalta tőlük.
Igen közel álltak a győzelemhez. Láttam egy térképet, amely a fegyverletétel idején a központi hatalmak által ellenőrzött terület nagyságát mutatta, és hatalmas területeket uraltak még akkor is. Ha Oroszország már a cár lemondásakor, 1917 tavaszán kilépett volna a háborúból, akkor a németek hamarabb minden erőt nyugatra tudtak volna összpontosítani. De csak egy évvel később, 1918 tavaszán léptek ki, már a bolsevikok égisze alatt.
És ahogy az egyik válaszadó mondta, Portugália azért lépett be a háborúba, méghozzá az antant oldalán, mert Afrikában összecsaptak a német és portugál csapatok, a portugálok közreműködtek Német Délnyugat-Afrika megszállásában, és Német Kelet-Afrikát is megtámadták, ezért a két ország hadiállapotba került egymással.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!