Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » 1848-49-es szabadságharcban...

1848-49-es szabadságharcban miért nem használtak vadnyugati colt-ot vagy egyéb ismétlő lövésre képes fegyvereket? (vagy lehet hogy használtak? )

Figyelt kérdés
1848, colt
2016. dec. 22. 22:54
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Most pontosan nem tudom, mikor találták fel a hatlövetű coltot, de 1848-ban nem hiszem, hogy olyan nagyon el lett volna terjedve.


A Honvédségben egyébként súlyos problémát okozott a lőszerhiány, sok csatát azért vesztettünk el, mert egyszerűen nem volt mivel lőni (többek között a döntő vereség a temesvári csatánál is ezért következett be...). Gondolj bele, ha még a régi elöltöltős puskákba sem volt lőszer, mi lett volna ismétlőfegyverekkel?


A háború nem úgy működik ám, mint a Call of Dutyban, hogy mész a pályán, és mindig van lőszer a semmiből. A valóságban ez komoly anyaországi hátteret, pénzt, ipart, egyéb infrastruktúrát (szállítás stb.) feltételezett, no és szervezettséget. A Honvédség ezek közül, amit felsoroltam, mindnek híján volt! Csak így utólag gondoljuk azt, hogy a szabadságharc egy sikertörténet, valójában semmilyen anyagi háttér, ipar nem állt mögötte, még a tábornokok között is súlyos széthúzás volt, és katasztrófális volt a szervezettség. Olvass bele Görgey tábornok emlékirataiba, ott leírja, hogy sokszor azért voltak fontos csatákban lőszer hiányában, mert nem volt képes megoldani a sereg a lőszer szállítását, ami viszonylag egyszerű dolog kéne, hogy legyen... Viszont mindig elakadt a saját zsebüket tömködő aktakukacok miatt.


Szóval még a legalapvetőbb, elöltöltős fegyverekkel sem tudtak a katonák lőni a harctéren, nemhogy még coltokkal... Hagyjuk már.

2016. dec. 23. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
És még azt is hozzátenném, hogy a hagyományos, elöltöltős puskákhoz sem volt lőszergyár itthon, a legtöbb lőszert külföldről szerezte be a kormány... (1848 nyarán Csehországból vásároltak gyutacsokat, amivel egyébként Görgeyt bízták meg). Szóval örültünk, hogy nagy nehezen, korlátozottan még ezekkel a régi puskákkal tudtunk lőni, hogy aztán megint lőszerhiány legyen.
2016. dec. 23. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 hollófernyiges ***** válasza:
100%
A 15 évvel későbbi amerikai polgárháborút is alepvetően egylövetű puskákkal vívták, pedig akkor már ismert volt a colt.
2016. dec. 23. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

A Colt már 1846-ban gyártásban volt.

Hát ez bizony elég elszomorító amit az egyes írt. Lehet, hogy meg sem érdemlik 1848-49-es nagyjaink a megemlékezést ha még ennyire sem voltak képesek ill. még azt sem tudták, hogy a háborúhoz pénz kell. :(

2016. dec. 23. 11:37
 5/9 anonim ***** válasza:

Kérdező, szíveskedj bemutatni az információid forrását!

Én úgy tudom a Colt Dragon-t csak 1849-ben mutatták be.

*

Ábrándozni lehet. Érdekes lenne elképzelni, hogy egy időutazó a Karib-tengerben búvárkodva összeszed egy nagy láda aranyat, fegyvert lőszert vásárol. Egy gyors hajóval még időben érkezik.

Érdekes lenne elképzelni, hogy Petőfi Sándor két füstölgő colttal kergeti a kozákokat, de más a valóság.

Abban az időben nem volt internet, évekbe telt míg egy találmány híre messzire eljutott.

2016. dec. 23. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Korrekció. Az 1849 -es évszámot én egy fegyverekkel foglalkozó könyvből vettem. A Wikipedia szerint 1848-ban már volt.

A többi állításomat fenntartom.

2016. dec. 23. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

"Lehet, hogy meg sem érdemlik 1848-49-es nagyjaink a megemlékezést ha még ennyire sem voltak képesek ill. még azt sem tudták, hogy a háborúhoz pénz kell. :("


De tudták, hogy a háborúhoz pénz kell, viszont a pénzt elég nehéz volt előteremteni. Igazából megérdemlik a megemlékezést, mert még így is a semmiből teremtették meg a Honvédséget, ami azért elég jól helyt állt a nehézségek ellenére is. A Habsburgokat mi kiűztük az országból 1849 tavaszára, úgyhogy ez a teljesítmény mindenképpen dicséretet érdemel.


Az más kérdés, hogy ennek ellenére a valóságban nem olyan szép és jó volt minden, mint ahogy azt a nemzeti emlékezet utólag kiszínezi.

2016. dec. 23. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

A Colt Paterson már 1836-ban létezett. (wiki)

Ez azt jelenti, hogy 12 év múlva sem jutott el hozzánk.

Ha egy átlagember nem is de egy hadvezérnek azért illett volna ilyesmiről tudni. A bezártság ennyire jellemző volt ránk akkoriban is?

2016. dec. 23. 21:37
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem volt akkor még elterjedt, nem rendszeresítették még az osztrák hadseregben sem ezeket (amiből a honvédség is "kinőtt"). Nem tudatos döntés eredménye volt a forgótáras fegyverek mellőzése, hanem egyszerűen nem voltak beszerezhetők, illetve nem is ilyenekben gondolkodtak, és az ellenfelek sem voltak ezzel felszerelve. Ezt számon kérni az akkori kormányon vagy a Honvédelmi Bizottmányon kb olyan, mintha mondjuk az 1946-os francia hadseregen kérnénk számon, hogy nem rendelkezett atomfegyverekkel.

(Egyébként előfordult forgótáras pisztoly 1849-ben is, nagyon ritkán).

Hogy kit tart tiszteletre érdemesnek az ember, az a saját döntése, mindenesetre a honvédséget úgy kalapálták ütőképes hadsereggé, hogy közben a szervezettebb, jobban felszerelt és jobban kiképzett császári csapatok folyamatos visszavonulásra késztették. Modern tüzérséget tudtak felállítani úgy, hogy korábban nem volt magyar kiegészítésű tüzérségi egység a Habsburg Monarchiában, a huszárság könnyűlovas fegyvernemként is bevethető volt csatalovasságként, és a gyalogságot is úgy kellett többféle elemből megszervezni. És ezeket a nagyobb egységeket (hadtestek, hadseregek) olyan tisztek vezették elég jól, akik korábban nagyságrendekkel kisebb egységeket (sem) vezényelhettek - békeidőben. Szóval a körülményekhez képest elég jól felszerelt, kiképzett és irányított hadsereg volt a honvédség, és felesleges lenne számon kérni rajta olyan technológia hiányát, ami az osztrák és az orosz hadseregnek sem volt meg.


Az 1. válasz elég értelmetlen, az időnkénti lőszerhiánynak semmi köze nem volt az ismétlőfegyverek hiányában. A felhozott temesvári csatáról annyit, hogy 1. a magyar tüzérség fogyott ki a lőszerből a tüzérségi párbaj közepén, nem a gyalogság 2. ez nem az általános készlethiány miatt következett be, hanem a csata előtt még főparancsnok Dembinski a lőszer jó részét elküldte Arad felé, hogy megkezdhesse a visszavonulást, míg az akkor kinevezett új főparancsnok, Bem inkább csatába bonyolódott a császáriakkal.

2016. dec. 23. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!