Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Egzisztencializmus lényege?...

Egzisztencializmus lényege? Valaki, érthetően?

Figyelt kérdés
Már nézelődtem a neten,de eddig nem sikerült megérteni.Valaki el tudná magyarázni érthetően,példákkal?
2016. okt. 8. 16:04
 1/5 Garpe ***** válasza:
88%

Szia :)


Egzisztál azaz létezik. Az egzisztencializmus alapvetően az emberi lét lényegét és értelmét próbálja meg megragadni.


Egy alapvetően kiábrándult világszemléleti mód. Abból indulnak ki, hogy az emberek csak mint a gépek teszik a dolgukat megszűnnek emberi kapcsolataik és igazából azt is mondhatjuk, hogy szinte már nem is emberek. Gyakorlatilag az olyanok mint a gépek folyamatosan szervezett előírások mentén élnek, minden fogva tartja őket (pl.: Reggel 7:00, ez azt jelenti, hogy fel kell kelni. Reggeli, azt jelenti, hogy ennünk kell , hogy dolgozhassunk.). Ezért az egzisztencialisták szerint a semmibe kell vetnie magát az embernek (ez a gondolat egyébként a Buddhizmusból ered), ezzel tud ki lépni a robot szerepéből és emberré válni azaz megtalálnia önmagát (az előző példákhoz visszatérve: A reggel 7:00 nem jelent semmit sem, egyszerűen egy perc lesz, ez szám amit az óra mutat. A reggeli egy olyan étkezés lesz ahol azért eszünk, mert ezt kívánjuk az éhség vagy az ízek miatt). Ergo az ember a jelenben él, nem az előírások vagy tervek mentén. Ez semmibe "ugrás" veszélyes dolog, mert megszűnnek az addig ismert dolgok, ami ijesztő mert nem tudhatjuk mi fog történni, ez szorongással jár, amit az egzisztencialisták idealizálnak.

Itt az újabb probléma az önmeghatározás nehézségeiből fakad.

Ennek az irányzatnak a mentén alakult ki a pszichológia és a szociológia több irányzata.


Azonban hétköznapi beszélgetésekben az egzisztencializmust, mint problémát (tehát az egzisztencializmus alapvető problémáját) értjük, azaz az elidegenedett, sémák mentén folyó, kiüresedett életet, amit Camus A Közöny (avagy Az Idegen) című regényében leír.


Remélem sikerült egy kicsit világosabbá tennem, ha nem jelezd (akár privát üzenetben) és próbálkozunk újra :)

2016. okt. 8. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
német vagy francia egzisztencializmus?
2016. nov. 9. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Mind a kettő.
2016. nov. 10. 18:59
 4/5 anonim ***** válasza:
A francia a német egzisztencializmus könnyebb, hétköznapibb, prózaibb formája. De a németben kissé mélyebb, nehezebb a dolog. Legalábbis Heidegger esetében.
2016. nov. 10. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Helyes válasz ***** válasza:
58%
Az előttem szólóval annyiban nem értenék egyet,hogy az egy bizonyos irányzat látásmódja.Heidegger például ezt a feszültséget jól feloldja azzal,hogy bemutatja, a lét és létezés közötti külőnbséget.A lét maga Isten.A létezés ajándék.Ugye ez sokkal szebb így mint robotnak lenni?
2016. nov. 11. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!