A keleti blokk országai közül melyikbe volt a legnagyobb életszínvonal?
Több szólamot halottam amely arra utal hogy a különböző kelet európai országok büszkék voltak a többiekétől magasabb életszínvonalra, és szabadságra.
A kelet németek mindig is fölényesen néztek a többi szocialista országrta, technoilógiai, ipari fölényük miatt, ugyanakkor ugytudom hogy messze nem volt olyan szabdság mint pl. Lengyelországba, vagy Magyareországon.
Csehszlovákiát is az ottaniak szerint a viszonylagois jólét, meg az oldott, nyugodt társadalmi légkör jellemezte, azt ők tzdják hogy mire alapozták ezt az életérzést.
Lengyelországba olyan civil mozgalmak, szakszervezeti munka folyt amiből a kilencvenes évekbe is csak tanulni tudtak a többiek, ugyanakkor az elltás sok hiányossággal küszködött.
Magyrország szívesen hangoztatta magáról a legvidámabb barakk barak elnevezést, tényleg valamibe jobb volt az élet mint máshol?
Szovjetúnió meg elég tág dolog, valószínű hogy Moszkva a legpolgáribb város volt a szocializmus éveibe, vagyis et is halottam.
Szóval sok szólam, szterotípia, vélekedés van.
Engem az érdekelne elsősorban hogy Kelet-német ország valóba jóléti társadalomnak számított Magyarországhoz képest?
Szia!
Már régóta érdekel, hogy a bizonyos emberek miért nem tudják helyesen használni a helyragokat.
Te itt most ötször nem tudtad helyesen használni őket.
Tehát hadd kérdezzem meg, hogy miért nem érzed a különbségeket a -ba -be -ban -ben használata között?
A szocialista országok közül Magyarország tűnt a legélhetőbbnek. A többi szocialista országban mindig éreztem a diktatúrát, azt hogy erősebben beszabályozzák az emberek életét, de még a gondolkodásukat is. A szocializmusban készült filmeken is észre lehet venni hogy melyik ország lehetett a legszabadabb, melyikben lehetett nyíltan beszélni. A magyar filmekben gyakran komédiát csinálnak a rendszerből. Ez a többi szocialista ország filmjeiben elképzelhetetlen volt.
Például a Legényanya című film. Nézd csak például a 37.30-tól, hogy kifejezi az egész szocialista összefogás fejetlenségét:
https://www.youtube.com/watch?v=TjX6TEcE7dk
Ma nem készülnek olyan filmek ami komédiát csinál a rendszerből, ma mit is lehetne viccesnek tartani. Talán a kimagasló adókat? Vagy a tömeges kivándorlást?
Elég jó összefoglaló ez. A keletnémeteknél tényleg jobb árucikkek voltak - de ez csak egy ideig volt, ha jól emlékszem, az 80-asok közepére már sanyarú lett ez a kis előny is.
A cseheknél tényleg volt pár laza dolog, amin mi csak ámultunk - olyan szerzők a könyvesbolt kirakatában, hogy csorgott az ember nyála.
A lengyeleknél azért a szükségállapot nagyon kemény volt. Kiröhögtünk egy olyan húsboltot Varsóban 1986-ban, amelyben tökéletes üresség uralkodott - illetve volt 3 kis üveg lekvár az egyik polcon. Pedig inkább sírni kellett volna.
Moszkváról semmi pozitívat nem tudok elhinni.
Kedves 3-as ezt a filmet már nem a szocializmusban forgatták!
89-ben forgott!
Így valóban könnyen packázhatott a már ledőlt diktatúrával.
Nem jó példának...
És Jugoszlávia volt a legszabadabb!
Ott is szocializmus volt és diktatúra!
Igaz a Varsói szerződésben nem voltak benne.
És nem volt orosz befolyás sem, sem orosz hadsereg a területén!
Viszont cserébe szabadon kereskedhettek és utazhattak nyugatra!
De a második helyen mi állunk.
Szépen csillog az ezüst is.
Ja, hát Jugoszlávia, az tényleg igen külön állt.
Oda 70 körül a "közönséges" piros útlevél nem is volt jó.
Így van. Jugoszláviát "kis nyugat"-nak tartotta az egyszerű "pógár", hiszen, őt az érdekelte, lehet-e adidas cipőt, meg menő lemezeket, vagy szexújságot kapni az országban, vagy nem. Ha igen, akko az nyugat wazze!
Ha az életszinvonal szóhoz- mely gazdasági jellegű fogalom, és az egyéni vásárlóerőhöz kapcsolható- ragaszkodunk, akkor az NDK, vagy Magyarország volt az élen, mert ezekben az országokban nem ütközött különösebb nehézségbe a mindennapi élet finanszírozása, az üzletek tele voltak árukkal, bár persze nem a legjobb minőségűekkel, és kicsi választékkal. És persze a 60-as évektől, nem korábban.
De persze "nem csak kenyérrel él a zember", ezért a szabadságjogok érvényesülése is sokat számít egy ország "élhetősége" megítélésében. Ezt a szempontot IS figyelembe véve kis Hazánk járt élen a szocialista országok között, na mondjuk Jugoszlávia után. Így mi magyarok boldogan lenéztük a többieket. Ezért nem is volt különösebb gyűlölködés. Most nem nagyon van kit lenézni, megy is a gyűlölködés, konteózás, zsidózás, migránsozás, hogy a frusztrációból táplálkozó energiáinkat levezethessük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!