Mi a filozófia célja, hogyan teszi jobbá az életünket?
Ha jól tudom a filozófia körébe tartozik például a logika.
Azért az meg nagyban megjelenik az életünkben.
Ez is egy filozófiai kérdés. Illetve maga az is, mitől jó, értékes egy élet.
Az elmélkedés gyönyörködtet, szórakoztat. Az is, ha magunk csináljuk, az is, ha más gondolkodásáról olvasunk, bár utóbbival csak mértékkel szabad élnünk.
- Az ismeretelmélet megtaníthat minket, hogy miképpen lássuk, hogyan ismerjük meg a környezetünket, mit higgyünk el és mit ne, kinek fogadjuk el a véleményét, és milyen fenntartásokkal, stb.
- Az értékelmélet útmutatást adhat, hogy az életben mit tartsunk értékesnek, milyen célért érdemes küzdeni, mitől leszünk jobbak, ill. hogy mi is a jó és rossz.
- A lételmélet lényege, hogy amit megtapasztalunk vagy más módon megismerünk, az mennyiben valóságos, mit jelent a valóság, és a valóság különböző rétegei, megközelítési módjai hogyan viszonyulnak egymáshoz.
Ezek elég elvont témakörök, és a filozófia soha nem volt igazán egységes. Különböző korokban a fenti kérdésekre más és más válaszokat adtak a filozófusok, és egyik sem igazabb vagy tévesebb a másiknál. Viszont arra jó, hogy saját nézőpontot alakítsunk ki, saját véleményünk legyen magunkról és a világról.
A hétköznapi életben ez abban segíthet, hogy ne fussunk zsákutcába, aránylag jó döntéseket tudjunk hozni, és hogy a kis döntések is egységet tudjanak alkotni, hogy tartani tudjunk valamerre, és tudatosan hozzunk meg olyan döntéseket, amik látszólag lényegtelenek, mégis hatással lehet az életünkre, annak minőségére, stb.
Ja, és persze segíthetnek olyan célt találni, aminek az elérése közben boldogabbak lehetünk. (Ld.: az élet célja. :))
A #3 válasz - a lehetőségekhez képest - meglehetősen jól összefoglalta a lényeget. Itt ennél többet mondani nem könnyű. Szokták mondani: a tudományok a természet (beleértve az embert, és mindent, amit tesz, tehát a bölcseletet is) jelenségeit, összefüggéseit, viszonyrendszerét, és talán szabályait próbálják felderíteni. Mind specializálódik ennek érdekében. Nevezzük azt munkamegosztásnak is. A filozófia azt vizsgálja, mi a tudományok lényege, beleértve az áltudományokat, hiedelmeket, egyszóval mindent, amire az ember gondolni képes. Azt elemzi, miért pont olyanná lettek ezek, mik a mozgatórugók, vannak-e bennük ellentmondások, és ha igen, mitől. Röviden, szokás mondani, a filozófia a tudományok királynője (hogy miért pont nő, ne kérdezzétek, nem tudjuk. Talán azért, mert férfiak nevezték el.)
Úgy tűnik, ez az eszmefuttatás nem nagyon nyeri el a tetszést. Ezért azt gondolom, hogy a filozófia csak nagyon áttételesen teszi jobbá életünket, közvetlenül semmiképp. Legfeljebb néhány magas szinten gondolkodni képes egyén életét teheti jobbá.
Viszont azért alakult ki, mert nélküle nagyon komoly problémái lennének az embernek. Még akkor is, ha ezt minden eszközzel tagadni próbálja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!