Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a különbség az induktív és...

Mi a különbség az induktív és a deduktív következtetés között?

Figyelt kérdés
2016. júl. 21. 14:15
 1/6 anonim ***** válasza:
2016. júl. 21. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Itt nem írják le a konkrét különbségeket. Csak 1-2 mondatban tárgyalják, így nem tudom megérteni. Még átnézem a linket, mert elsőre nehéz megérteni, de örülnék, ha te is megírnád a tudásod ezzel kapcsolatban.
2016. júl. 21. 23:19
 3/6 A kérdező kommentje:
A reduktív következtetésre meg mond egy motoros példát, amit végképp nem értek. Miért lenne ez az adott példában éppen reduktív következtetés?
2016. júl. 21. 23:33
 4/6 A kérdező kommentje:

Na akkor idézek:


"A motor „kopogásából” például arra következtetünk, hogy mielőtt a gyújtógyertya szikrát adna, az üzemanyag-levegő keverék már a sűrítési ütemben berobban. "


Ez hol reduktív következtetés?

2016. júl. 21. 23:34
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Az indukció azt jelenti, hogy megfigyelsz jelenségeket, lehetőleg minél többet, és abból valamilyen következtetést vonsz le (tapasztalatokat szerzel és ebből egy elméletet állítasz fel). Ez a gondolkodás a modern tudományok alapja. Egyszerű példa: Ha pl. ismereteket akarunk szerezni a Mars felszínéről, milyen kőzetek vannak ott, milyen a légkör összetétele, akkor űrszondákat kell oda vinni, robotokat kell a felszínre juttatni, hogy ezek méréseket végezzenek. Lehetőleg minél többször, és a bolygónak minél nagyobb területén kell kutatásokat folytatni. Az adatokat elemezni kell, és ebből kell utána következtetéseket levonni. Ez induktív eljárás.


A dedukció, amikor először elméletben alkotunk meg valamit, amit később a gyakorlatban is kipróbálunk. Pl. már az ókorban is meghatározták, hogy a Föld gömbölyű a matematika segítségével (és nem hajózták körül a bolygót, csak elméletek alapján állították ezt). Kolombusz pedig csak egy elmélet alapján állította, hogy Nyugat felé hajózva Keleten (Indiában) fognak kikötni, mert a föld gömbölyű. De ezt ekkor még empirikus tény nem igazolta (tehát senki nem hajózta körül a földet). A lényeg, hogy amikor van egy elmélet, amit csak követ a gyakorlat, az dedukció. Ilyen deduktív elmélet pl. az ősrobbanás elmélete is. Itt is megkonstruáltak egy elméletet, amit csak utólag igyekeznek empirikus tapasztalattal (pl. a háttérsugárzás felfedezése) is alátámasztani.

2016. júl. 23. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2016. júl. 23. 12:22

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!