Tényleg igaz, hogy Nagy Sándor egész hadjárata alatt versenyzett az idővel?

Figyelt kérdés
Gyorsan hatalmas területeket vont makedón uralom alá, mintha valami sürgette volna. Aztán váratlanul 32 évesen elhunyt, elég furcsa.

2016. júl. 19. 00:37
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Valóban érdekes a dolog (szerintem ez jobb szó erre, mint az, hogy furcsa). De attól, hogy ez történt, nem kell mögé összeesküvés elméleteket gyártani.


Mindenesetre az a kérdés lehet, hogy megérne egy misét, hogy a makedónok hódították-e meg a Perzsa Birodalmat olyan gyorsan, vagy pedig a Perzsa Birodalom esett szét hirtelen és látványosan. A kettő persze összefügg (ezért a valóságban nem is lehet külön vizsgálni ezeket). Azt akarom ezzel mondani, hogy nem biztos, hogy egyedül Nagy Sándor érdeme volt a nagy hódítás (persze a hadvezéri érdemeit és képességeit nem akarom kétségbe vonni), de szerintem ugyanúgy benne van ebben a dologban az is, hogy a Perzsa Birodalom ekkor már egy korhadt építmény volt, ami attól darabjaira szakadt, hogy rá szállt egy lepke... És azt is fontos megjegyezni, hogy a hódítás nem egyedül Nagy Sándor érdeme volt.


Persze utólag úgy tűnhet, hogy versenyzett az idővel, mintha az lett volna a sorsa, hogy hirtelen hódítsa meg a fél világot, még a halála előtt... De azért lássuk be, ahogy te sem tudod, hogy mikor fogsz meghalni, ezt Nagy Sándor sem tudta előre :) Ha még élt volna 70 évet, a hódítást akkor is ugyanúgy pár év alatt vitte volna véghez, mint ahogy az történt... Az más kérdés, hogy sok makedónnak nem tetszett, hogy a barbárok életmódját kezdte átvenni, perzsa feleségei voltak stb., ezért megmérgezték.

2016. júl. 19. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Mi furcsa? Hogy gyorsan hódított? Maradjunk annyiban, a kor szokásaihoz képest volt gyors. Vagy hogy fiatalon hunyt el? Ez abban a korban nem volt természetellenes. Pláne sok hulla között.
2016. júl. 19. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Az viszont megint egy furcsaság, hogy a rómaiak semmit sem vettek át a makedónoktól (pedig már volt római civilizáció már Nagy Sándor életében), mintha nem történt volna semmiféle hadászati technikai újítás. Az megint egy furcsaság, hogy a makedón sereg miért pont Kelet felé kezdet el terjeszkedni, amikor egy ilyen ütőképes sereg lazán bevehette volna Rómát is, sőt talán szerencséjük van a rómaiaknak ilyen szempontból. Talán a makedónok nem maguktól ölték meg Nagy Sándort, hanem a rómaiak fizették le a makedón vezérkart.
2016. júl. 19. 22:14
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt, Róma még nem volt olyan nagy hatalmi tényező ekkor még (a Kr. e. 4. században), mint később. Vagyis a görögöknek és makedónoknak nem volt annyira szem előtt, hogy érdemes legyen meghódítani. Ennyi erővel mondhatnád Kárthágót is, vagy akármelyik nagyobb királyságot a Földközi-tenger partvidékén. Róma még nem emelkedett ki, még Itáliát sem hódította meg teljesen ekkor... Szóval anakroizmus amit állítasz, a későbbi Róma alapján írod, amit írsz...


A másik ok, hogy a perzsákat támadták, az volt, hogy a Perzsa Birodalom egy hatalmas nagy keleti birodalom volt, rengeteg területet, várost foglalt magában, itt húzódtak a nagy kereskedelmi útvonalak kelet felé. A görögöknek és a makedónoknak a birodalom meghódítása temérdek kinccsel ígérkezett (mesés kincsek voltak felhalmozva az ősi nagyvárosokban, Babilonban stb.), de ami ennél is fontosabb volt, hogy ebben az időben a hellének gazdaságilag akartak terjeszkedni, az iparuknak piac kellett, nem véletlen, hogy Nagy Sándor birodalmában egész messzire keletre telepedtek le görög kolóniák, amelyek még évszázadokkal később is megvoltak, és kereskedtek. Tehát a kereskedelmi útvonalak, piacok szerzése motiválta őket elsősorban.


Lehet, hogy Róma évszázadokkal később nagy birodalom lesz, de Nagy Sándor idején még csak egy kicsi itáliai hatalom volt, mondhatni jelentéktelen. A 300-as években a Perzsa Birodalom volt a mesés, hatalmas, zsákmánnyal, gazdagsággal stb. kecsegtető birodalom.


És az sem elhanyagolható szempont, hogy a perzsák a hellének ősellensége volt, bennük volt a vágy, hogy "megfizessenek" a korábbi perzsa agresszióért.


Viszont abban igazad van, hogy a makedón phalanx ekkor érte a fénykorát, vagyis az akkori világ legütőképesebb hadserege valóban Nagy Sándoré volt. De ezzel szemben a római manipulus-harcmodor is ekkor virágzott... Szóval az érdekes kérdés lenne, hogy ha az akkori makedón és római hadsereg összemérte volna az erejét, akkor ki győzött volna. Ezt a kérdést sok görög-római történetíró fel is tette utólag.


Egyébként olyannyira nem volt a hellén világ látóterében Róma ekkor még, hogy amikor a rómaiak megtámadták Kr. e. 270 körül (tehát 50 évvel később!) a dél-itáliai görög városállamokat, akik Görögországból meghívták Phürroszt magukhoz hadvezérnek, hogy Phürrosz, aki addig nem sokat tudott a rómaiakról, mikor először meglátta római hadrendet, azt mondta, hogy "nem is olyan barbár a harcmodora e barbároknak". Vagyis kb. azt hihette korábban, hogy ezek a rómaiak biztos valami szedett-vetett barbár csürhe. Semmit nem tudott róluk.

2016. júl. 19. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Ez elég érdekes, hogy a görögök ennyire nem ismerték a Római hsrcmódort, amikor gyakorlatilag egy keskeny tengerszoros (Otrantói-szoros) választotta el őket egymástól.
2016. júl. 19. 23:52
 6/11 A kérdező kommentje:
*harcmódort. Szerintem a rómaiak tudatosan nem engedtek magukról bizonyos információkat áramoltatni. ,,Oszd meg és uralkodj"
2016. júl. 19. 23:54
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

De még arra is válaszolok, hogy a rómaiak miért nem vették át a makedón hadi taktikát, vagy phalanx-rendszert.


Egyrészt azért, mert a rómaiak sem nagyon foglalkoztak a 300-as években a makedónokkal (kb. a két civilizáció párhuzamosan volt egymás mellett, nem sok kapcsolat volt közöttük). Eleve, a makedónok korábban jelentéktelen balkáni királyság voltak, csak Philipposz idején erősödött meg, és ugyanilyen jelentéktelen volt Róma is korábban. Egymással nem sok kapcsolata volt a két államnak.


Másrészt, a görögökön keresztül lehetett volna kapcsolat, viszont Róma ekkor még abszolút nem foglalkozott a Földközi-tengerrel, tehát a földközi-tengeri küzdelmekbe sem folyt bele. Róma ekkor még csak a környékbeli itáliai népekkel háborúzott, és ez le is kötötte az erejét, vagyis egy elszigetelt kis hatalmacska volt. Ezzel szemben a görögök össze-vissza kereskedtek a világban.


Nem is volt sok kapcsolat a görögök és rómaiak között, ami volt, az is az etruszkokon keresztül (mert az etruszkok kereskedtek a görögökkel, és az etruszkokon keresztül érte a rómaiakat is ilyen-olyan görög hatás).


A másik ok, hogy a rómaiak nem vettek át a makedónoktól semmilyen haditechnikai újítást, az volt, hogy a két civilizáció hadserege más társadalmi alapokon nyugodott. A manipulus-hadsereg előtt a rómaiak is hoplita harcmodort alkalmaztak (amit az etruszkoktól vettek át az etruszk királyok korában - az etruszkok meg a görögöktől vették át). Viszont olyan társadalmi változások zajlottak le Rómában a köztársaság első időszakában, hogy a hoplita harcmodort felváltotta a manipulus harcmodor. Ennek az az oka, hogy amíg a hoplita harcmodorhoz jól felszerelt katonák kellenek (csak a társadalom elitje engedhette meg magának a hoplita-fegyvert), és ez azért volt baj Rómában, mert ők annyit háborúztak, hogy a társadalom egészét fel kellett fegyverezni. Ezért a társadalmat felosztották vagyon szerint öt csoportra, és aszerint, hogy ki melyik vagyoni csoportba tartozott, úgy kellett magát felszerelnie. Vagyis a római seregben voltak gyengén felszerelt egységek, voltak erősebben (a gyalogságon belül), és a gazdagok pedig lovas harcosok voltak (mert ez volt a legdrágább fegyvernem). A sereget pedig manipuluszokra osztották, ami bizonyos egységeket jelent. A lényeg, hogy az egész azon alapult, hogy ki milyen vagyoni háttérrel rendelkezik a társadalomban.


Ez a hadsereg Rómában nagyon hatékony volt a köztársaság virágkorában. A makedón-féle phalanx pedig alkalmatlan lett volna a római viszonyokra (ennek a mélyebb hátterébe nem akarok belemenni, a lényeg az, hogy mivel a rómaiaknál az egyszerű köznép alkotta a hadsereg törzsét, akiknek magukat kellett felfegyverezni, a phalanx-féle harcmodor egy ilyen militáris társadalomban nem működött volna).


És volt egy gyakorlatiasabb ok is: a római katonák nem szerették a tömött phalanxokat, a harci taktikájuk a mozgékonyságon, a kisebb katonai egységek (manipulusok) összehangolt hadműveletein, manőverein alapult. Ilyen szempontból igazából a római sereg fejlettebb volt, mint a makedón. Ezzel szemben a makedón phalanx egy lomha, hatalmas, óriási embertömeg volt, és ez teljesen más harcmodor, mint ami a rómaiakat jellemezte. A római sereg az egyéniséget, az egyéni bátorságot díjazta, a makedónok pedig a tömeg erejében bíztak, az egyedüli makedón katona nem volt olyan jól felszerelve, és nem is harcolt olyan jól. A másik, hogy a rómaiak a közelharcot szerették, a makedónok pedig abban bíztak, hogy a lándzsáikkal távolról leszúrkálják az ellenfelet. Más harcmodor ez a kettő.


De ami a legfontosabb: a rómaiak nem nagyon találkoztak a makedónokkal, így értelmetlen is azon vitázni, hogy miért nem vettek át semmit, amikor a kettő civilizáció között nem nagyon volt kontakt.

2016. júl. 20. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

"Szerintem a rómaiak tudatosan nem engedtek magukról bizonyos információkat áramoltatni"


Ez nem volt tudatos. Leírtam egyébként az előző hozzászólásomban, hogy azért nem foglalkoztak a görögökkel, mert a környező itáliai népekkel (etruszkokkal, szabinokkal és más italikusz népekkel háborúztak szüntelenül). Ezzel szemben a görögök a Földközi-tengeren kereskedtek, de ők is háborúztak egyébként egymás között állandóan. A két civilizáció között ezért nem nagyon volt kapcsolat, Róma befelé fordult, csak Itáliával törődött, a tengeri népekkel nem.

2016. júl. 20. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

"Ez elég érdekes, hogy a görögök ennyire nem ismerték a Római hsrcmódort, amikor gyakorlatilag egy keskeny tengerszoros (Otrantói-szoros) választotta el őket egymástól."


Dél-Itália ekkor még nem volt Róma része, mint ahogy fentebb írtam. :D Rómához Nagy Sándor idején még csak Latium, Etrúria egy része és a szabin területek tartoztak.

2016. júl. 20. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Bocs.
2016. júl. 20. 00:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!