Tudományos eredmény, amit kísérletek bizonyítanak, hogy akár 50% különbség is lehet egy közvélemény kutatásban, attól függően, hogy hogy teszik fel a kérdést. Ezek alapján akkor egy népszavazást hogyan lehet lebonyolítani igazságosan?
Pártatlanul.
Na EZ az, ami sosem fog menni. Sajnos a politika közvélemény-kutatásai mindig is célirányosak voltak, azok ma is és lesznek is. Ez vonatkozik a népszavazásra is.
Azt hiszem, Churchill mondta: csak azt a statisztikát hiszem el, amit én magam hamisítottam.
:)
A Gallup és persze valószínűleg minden közv.-kutató szervezet is teljesen pártatlannak mondja magát, de az adott kutatás minden szempontból pártatlan kialakítása (megcélzott társadalmi osztály, régió stb. mind-mind eredmény-befolyásoló) iszonyat képlékeny és szinte ellenőrizhetetlen hitelességű. Maga a pártatlanság vizsgálata is szubjektív. Ördögi kör.
Tökéletesen igazságosan úgysem lehet, de a legjobban még úgy lehetne szerintem, hogy a lehető legegyszerűbben fogalmazzuk meg a kérdéseket. Esetleg akár mindkét irányból egyszerre, pl.:
Kinyithassanak a boltok vasárnap?
Kötelező legyen zárva tartaniuk a boltoknak vasárnap?
Csak az a válasz számítana, ami logikus, tehát az elsőre igent és a másodikra nemet, vagy a másodikra igent és az elsőre nemet mond. Ha meg az is zavaró, hogy melyik kérdés van elöl, akkor lehet úgy nyomtatni a szavazólapokat, hogy a felükön a negatív kérdés legyen az első, a felükön pedig a pozitív.
Persze ez az átkozott jogászvilág, ami mindenhol van, úgysem teszi lehetővé már a szimpla egyszerű fogalmazást sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!