Ti mit gondoltok arról a fogalomról hogy "általános műveltség"?

Figyelt kérdés

Hogyan definiálnátok?

Szerintetek létezik-e egyáltalán?

Létrzik-e kultúrától,szakmától,

országtól függetlenül ilyen dolog?


Ha létezik mit KÉNE tartalmaznia,és mit nem?


lehetőleg úgy válaszoljatok hogy az alkérdésekre id kitértek.


Köszi



2016. ápr. 17. 10:08
 1/10 A kérdező kommentje:

Egy ilyen kérdésnél a legkínosabb ha rossz a helyesírás....

Gyorsan ki is javítom ,nehogy valaki ezen kezdjen el ugrálni.


*Létezik

*kulturától

*is

2016. ápr. 17. 10:13
 2/10 A kérdező kommentje:
(csak érdekesség hogy a gyak rendszere valamiért a "kollektív" keresőszót kiegészítette "kollektív büntetés"-sé)
2016. ápr. 17. 10:18
 3/10 B2man ***** válasza:
73%
Országtól, kultúrától függetlenül nehezen értelmezhető! De egy magyar embertől elvárható, hogy ismerje Aranyt, Petőfit, Kodályt, Bartókot, egy kereszténytől, hogy Mózes, Ábrahám, Jónás neve mondjon neki valamit! Ha nem is mélyül el egy-egy témában valaki, legalább ne keverje össze az ismert embereket...
2016. ápr. 17. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Szerintem nagyjából annyit jelent, hogy ha találkoznál egy idegen bolygó küldöttével, milyen mértékben tudnád képviselni az emberi fajt, illetve annak tudását. Tudnál-e beszélni neki a Pitagorasz-tételről, a Naprendszer bolygóiról, el tudnád-e mesélni neki a második világháború történetét, vagy hogy miből áll egy vízmolekula, hogy miről szól az Odüsszeia, a Csillagok háborúja vagy a tehetetlenség törvénye.
2016. ápr. 19. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem néhány dolog tartozik ide főleg azokból amiket ált. iskolában tanul az ember meg ami a hétköönapi életben kell(pl villanykörte becsavarásához ne hívjon villanyszerelőt), ezenfelül sokan az általuk kedvelt területről is idesorolnak dolgokat. A humán beállítottságúak például verseket tudnak idézni, én meg reál beállítottságú vagyok, másban vagyok jó, a verseket amúgy is utálom és legfeljebb töredékekre emlékszek belőlük.
2016. ápr. 19. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
30%

Nekem egy 3-4-es átlagú érettségi ill. középiskolai eredmény az általános műveltség szintje. Ez szerintem egy olyan szint amiben benne van amit illik tudni. Ennél többet már csak olyanoknak, akik többet akarnak tudni.


Amúgy általános műveltség szerintem ez, mint olyan, minden országban eltérő lehet, de ha Európában maradunk, akkor szerintem - szintén a középiskolai szintnél maradva - matematika, történelem, nyelvtan, irodalom, földrajz, biológia, kémia, rajz, és talán még a számitástechnika tudást is ide venném. Ezek azok a főbb területek amiken én definiálnám az általános műveltséget. És lassan idelehet venni az angol nyelvtudást is, mint a legfőbb "lingua franca" nyelvet.

2016. ápr. 19. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Ja a fizikát kihagytam. Mert azért ott is vannak olyan fogalmak, amikről nem árt tudni.
2016. ápr. 19. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Tök érdekes hogy ezt a fogalmat mindenki a közép sulis tudással azonosítja.


Tényleg csak felmérésből és nem gyökérkedő kötekedésből,de szeretnék feltenni pár kérdést:


-Már magában a nevében benne van hogy "általános".Szóval ez azt jelentené hogy tök általános tudás,vagy tök általános tudásnak kéne lennie bárminek ami középsuliban elhangzott?


-Szükségesség és praktikusság kérdése.Miért lenne általánosan elvárhatónak lennie annak hogy mindenki közép sulis szinten jártas legyen az ott tanultakban?

Nyilván sokkal szűkebb területre specializálódik mindenki élete során,annak ellenére hogy mindannyian kb 10-12 tantárgyat tanulunk érettségiig.

Szóval miért kéne mindben középsulis szintet tartania egy átlagembernek ,ha az egykori tantárgyainak csak az 1/12-ed részét használja?Ha nyelvtudásos a munkája akkor a 2/12ed részét.


és felbuzgálkodott bennem a kisördög,szeretném bemutatni mindenkinek a saját álláspontja alapján elvárható "áltslános" műveltséget.

Pár kérdés,amihez egyesek kötik a műveltséget.


-Miért számít egy vegyület kiralitása?


-Mondj példát longitudinális hullámokra!


-Mik a szervezet paraszimpatikus állapotának jellemzői?


-Kiknek az oldalán harcolt II. Gusztáv Adolf a 30. éves háborúban?


-Nevezz meg egy képviselőjét a középkori lovagi költészetnek!


Nem hencegés,de mindegyik kérdést fejből találtam ki és tudom rá a választ.

De valószínűleg azért mert mindet 2-3 éve tanultam.

A biodz és kémia kivételével biztos vagyok benne hogy még két év múlva már nem fogok tudni ezekre magamtól válaszolni.

Egyszerűen nem érdekel például hogy II.Adolf hol kikkel harcolt.


Na de azokra lennék kíváncsi akik azt mondták hogy az általános műveltség mértéke a középsuli minél pontosabb mrgjrgyzéséből áll.

Segítség nélkül ti tudtok ezekre válaszolni?


Ha nem,akkor változik a véleményetek az általános műveltségről?

2016. ápr. 20. 00:13
 9/10 anonim ***** válasza:

Szerintem univerzálisan elfogadott egyetemes definíció nem adható az "általános műveltség" fogalmára.


Nem csoda, hiszen nem korrekt tudományos kifejezésről beszélünk, hanem inkább egy filozófiai jellegű, de méginkább személyreszabott relatív értelmű véleménytipusú kérdésről.


Ennek tükrében nyílvánvalóan mindenki a saját tudásának, mozgási terének megfelelő értelmezést próbálja ráerőszakolni a szóban forgó kifejezésre, ám értelmes ember látja, hogy ezek relatív jellegű dolgok, mivel egyrészt gondolkodásmódhoz, másrészt szakterülethez kötött.

2016. ápr. 20. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Én egyetértek a többiekkel, de a kérdéseid zömére nem tudok válaszolni. Ennek ellenére műveltnek tartom magam. A középiskola lényege, nem az, hogy tudd, mikor született Hunyadi Mátyás, hanem az, hogy tudd, egyáltalán ki volt. Mert ezek az apró dolgok formálták a történelmet és így téged is. Ahhoz, hogy komplexen tudj gondolkodni, szükséged van az általános műveltségre. Hogy ki tudd fejteni különböző témákban a véleményed. Hogy egyáltalán legyen véleményed. Nem tudom hogy szavaznék úgy, hogy nem tudom mi az a jobb és bal oldal. Honnan ered, mit jelent. És van ez a megmagyarázhatatlan identitástudat. Ami a nemzetben (is) gyökerezik. Hogy Neked jelent valamit a "föl földobott kő földedre hullva, kicsi országom újra meg újra, hazajön a fiad". Vagy amikor a gyerekednek énekled, hogy "által mennék én a tiszán ladikon, ladikon, de ladikon". Vagy amikor kiszámolod, hogy a családban mennyi a víz köbméter fogyasztása, beszorzod és ha soknak tűnik, megkéred a párod, hogy ne eressze a tetejéig a vizet. A középiskola anyag 90%-át az ember elfelejti. És az rendjén is van. Az a maradék, csekélyke 10%, viszont hozzájárul ahhoz, hogy ne csak a szakterületedben legyél jártas, hanem probléma nélkül eltudj helyezkedni a világban.
2016. máj. 2. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!