Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Milyen korábbi törvény módosít...

Milyen korábbi törvény módosítása nyomán született meg a kiegyezési törvény és azt mikor szentesítette az uralkodó?

Figyelt kérdés
2016. márc. 15. 15:52
 1/5 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom, hogy az osztrákok és a magyarok számára két külön törvényt alkottak, és az egyiket a birodalmi ogy., a másikat pedig a magyar ogy. fogadta el. A törvényeket akkor alkották meg, és nem hiszem, hogy egy korábbi törvényt módosítottak volna, hiszen olyan dolgokat fektettek le, amik korábban nem léteztek (közös ügyek stb.).
2016. márc. 15. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Az 1867-es kiegyezés nem az "osztrákok" és a "magyarok" között jött létre, haem I. Ferenc József magyar király és a magyar (nemesi) nemzet között. Az oszták parlamentet nem vonták be a döntésbe.
2016. márc. 23. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
De az osztrák (jobban mondva a birodalmi) országgyűlés (és nem parlament!) is elfogadta a maga "kiegyezését", vagyis a Birodalom átalakítását és az új államszervek működését törvénybe kellett foglalni a birodalmi országgyűlésnek is. Én erről írtam az első válaszban...
2016. márc. 23. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Nyilván az osztrák birodalmi gyűlés (így a legpontosabb) is elfogadta a Kiegyezési törvényt. Nem mást, szavaidból azt értettem, hogy az osztrák birodalmi gyűlés egy mást tartalmazó törvényt fogadott volna el.

De ez nem olyan érdekes. Ami érdekesebb az inkább az lenne, hogy tényleg milyen "törvényt" váltott fel a Kiegyezés?

Én nem tudok más alkotmány jellegű kezdeményezésről Ferenc József részéről, mint az olmützi alkotmány, de az igazán sosem vált valóra, és 51-ben hatályon kívül helyezték. Magyar szempontból akkor az Áprilisi törvények jöhetnek szóba, melyeket a magyar országgyűlés hozott a király meg szentesített. De Ferenc Józsefet ez állítólag nem kötötte, csak a Ferdinándot, aki a trónfosztásig volt magyar király. Eszerint rosszul írtam fentebb, nem a magyar királlyal, hanem az osztrák császárral egyeztünk ki, aki csak 67-ben lett a királyunk. Úgy tudom, a Kiegyezés előtt tartottak magyar országgyűlést. Az a kérdés, hogy ki szentesítette az ott hozott törvényeket.

2016. márc. 23. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Nem egy kiegyezési törvény volt, hanem kettő. Az egyiket a birodalmi gyűlés fogadta el, a másikat pedig a magyar országgyűlés. Tehát mindkét birodalomfél törvényhozásának deklarálni kellett a birodalom átalakítását.
2016. márc. 23. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!