Hogyan alakult ki a magyar köznyelv? Az irodalmi nyelv egyszerűsödéseként, vagy a nyelvjárások keveredéseként? És mikor?
Azt tudjuk, hogy a magyar irodalmi nyelv az északkeleti nyelvjáráshoz áll legközelebb, ugyanis Károli Gáspár bibliafordító és Kazinczy Ferenc nyelvújító is erről a vidékről származott.
Azt is tudjuk, hogy a köznyelvet először Budapesten kezdték el beszélni, és innen terjedt el többek között a tévének köszönhetően az ország többi részére.
1. kérdés: Kb. mikortól kezdve beszélik Budapesten a köznyelvet az amúgy a történelmi Pest, Buda és Óbuda területén korábban beszélt palóc illetve közép-dunántúli nyelvjárások helyett? (amit amúgy néhány idős ember a Budapest melletti kis falvakban máig beszél)
2. kérdés: hogyan jött létre a köznyelv?
A: A köznyelv az irodalmi nyelv leegyszerűsödéséből jött létre? (tehát, akik Budapesten éltek vagy ide jöttek, azok elkezdték utánozni az irodalmi nyelvet beszélő felsőbb rétegeket)
B: A köznyelv egyszerűen az egyes nyelvjárások keveredéséből alakult ki? (tehát, akik Budapestre jöttek, inkább egymástól vették át a szavakat/kiejtést stb. és ennek a keverékeként jött létre a köznyelv)
Gondolok egyaránt a szókincsre, kiejtésre, nyelvtanra.
1. kérdésre szerintem a válasz a 20. század legeleje, annál sokkal előbb nem hiszem, és mint te is írod sok helyre a TV-vel jutott el a legtöbb emberhez a köznyelv.
A 2. kérdés tekintetében én inkább A B) felé hajlok, azért azt elég nehezen tudom elképzelni, hogy Józsi bácsiék egyszercsak tömegesen érezték volna a szükségét annak, hogy úgy beszéljenek mint a "nagyurak".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!