Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hol találok olyan oldalt ahol...

Hol találok olyan oldalt ahol a NAGYSZOMBATI CSATÁRÓL olvashatok?

Figyelt kérdés
2010. márc. 17. 14:04
 1/2 anonim ***** válasza:
pl. a neten
2010. márc. 17. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

1848. december 14-én itt ütközött meg Guyon Richárd az osztrákokkal


1848. december 13-án Alfred Windisch-Grätz cs. kir. tábornagy közzétette kiáltványát, melyben közli, hogy hadseregének előőrsei Bécsből elindulva átlépték a magyar határt, hogy az úgymond törvényes rend helyreállításának érdekében megkezdjék tevékenységüket Magyarországon.


E hadjárat keretében 1848. december 14-én Balthasar Simunich cs. kir. altábornagy Magyarország területére lépve a Kis-Kárpátokban támadást intézett a Nádasi-szorost védő honvédalakulatok ellen. Simunich cs. kir. altábornagy csapatát, amelyet 6 és 4/6 zászlóalj, 4 lovas század és 18 löveget kiszolgáló tüzérség alkotott, 2 dandárra osztotta. Ezek parancsnokai Joseph Lobkowitz és Anton Sossay cs. kir. tábornokok voltak. Ez a haderő mintegy 25 ezer embert képviselt.


A Nádasi-szorost védő honvédalakulat parancsnoka Ordódy Kálmán honvéd őrnagy volt. Parancsnoksága alá a 48. és 34. sorgyalogezred 1-1 zászlóalja és egy 10 löveget kiszolgáló tüzérség tartozott. Az erőviszonyok a lényeges létszámfölény miatt a császáriaknak kedveztek. Simunich cs. kir. altábornagy hadosztályát 3 oszlopra osztotta, és december 14-én reggel 7 órakor megindította a támadást.


Előzőleg Ordódy honvéd őrnagy a magyar hadvezetéstől viszonylag szabad rendelkezési jogot kapott csapatai felett, így látva a császári túlerőt, visszavonult a Nádasi-szorosból. A dandár egy zászlóalja a lipótvári erődbe vonult, a többi része pedig Nagyszombat felé vette az irányt. December 14-én este Görgei Artúr honvéd altábornagy a Nádasi-szoros feladásának hírére Guyon Richárd honvéd ezredest és Pusztelnik Henrik honvéd vezérkari alezredest 330 emberrel Ordódy honvéd őrnagy után küldte.


Mivel a Nádasi-szorost feladó csapatok egy része már elvonult Lipótvár felé, Guyon Richárd honvéd ezredes Nagyszombatba indult, ahol erejének megfelelő ellenállást akart kifejteni a császáriakkal szemben.


1848. december 16-án 16 óra 30 perckor Sossay cs. kir. tábornok megkezdte Nagyszombat ostromát, melynek eredményeként a túlerejével szinte teljesen bekerítette a várost. A császári oldalon 15 000 katona fogta gyűrűbe a városban tartózkodó 1700 honvédet.


Guyon honvéd ezredes ezt akkor tudatosította, mikor a számára pozsony–nagyszombati vasúton küldött honvédcsapatokat erős tűz alá vették.


Este 19 órára a városban véres utcai harcok fejlődtek ki, és csak két lehetőség maradt: a kitörés vagy a fegyverletétel között választhattak.


Guyon honvéd ezredes csapatai élére állva az éj leple alatt Szered, illetve Cífer-Pozsony irányában sikeresen kitört az ostromgyűrűből.


Az utóvédként bevetett 48. számú Ernő főherceg gyalogezred 3. zászlóalja azonban, mely a kitörési hadműveleteket fedezte, zászlóőrző századát elveszítette. A megmaradt négy század sikeres kitörést hajtott végre, de ebből később kettő fogságba esett.


A honvédalakulat a hős ellenállás alatt érzékeny veszteséget szenvedett. A magyarok 98 halottat és sebesültet voltak kénytelenek elkönyvelni. Az osztrákok foglya lett 8 tiszt és 790 főnyi legénység. E csatában az osztrákok összesen 40 főt veszítettek.


A nagyszombati csatában a lényeges túlerővel szemben a honvédsereg hősiesen küzdött, és kiváló példáját nyújtotta az önfeláldozásnak.


A csata névtelen hősei mellett Guyon honvéd ezredes, Pusztelnik honvéd alezredes és Mack honvéd tüzér őrnagy tevékenysége volt példás.


A városba bevonuló Simunich cs. kir. altábornagy 1848. december 17-én este 7 órára magához rendelte a városi tanács és képviselői testület tagjait, és közölte velük, hogy ha követeléseit nem teljesítik, akkor: „mindnyájukat befogatom és Olmützbe küldöm”.


Az ország közvéleményére a csata mély benyomást tett. Az ekkor Debrecenben tartózkodó Petőfi Sándor versben dicsőítette a honvédek tetteit.


A város lakossága nem feledkezett meg a csatában elesett honvédekről. 1870. január kilencedikén bizottság alakult a csatában elesett honvédek emlékszobrának felállítására. Az emlékbizottság elnöke Reischl Károly volt.


A bizottság pénztárnoka, Pláner Ferenc 20 krajcáros sorsjegyeket bocsátott ki, melynek tiszta bevételét a szobor felállítására fordították.


A nyereménytárgyak kisorsolására február 23-án került sor. A város műkedvelői 1870. május elsején a városi színházban egy magyar és egy német nyelvű vígjátékot adtak elő.


Ennek tiszta jövedelmét szintén a szobor felállítására ajánlották fel.


A szobor leleplezésére, amely a város központjában állt, 1871. október 15-én került sor. Az emlékművet Takáts Károly helybéli szobrász készítette. Csehszlovákia 1918-as megalakulása után az emlékművet a helyi temetőbe helyezték át. Ma itt található.


„S harcoltak erősen,


Vad lelkesedéssel,


Az elkeserűlt szív


Óriás erejével.”


(Petőfi Sándor:


A nagyszombati csata)

2010. márc. 19. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!