Ki tartozik bele (hány éves kortól) az Y, Z generációba? Nektek melyik tetszik jobban a kettő közül? Vagy inkább X?
Xnek számít aki nem a modern technológia a mindenkinek számítógép és korlátlan net világában volt 10enéves
Y a 90es évek közepe-eleje szülöttei nagyjából az MSN myvip iwiw, akiknek nem kellett csalni az életkorral a facebookhoz generáció, akik a modern számtech szolgáltatásokkal a kezdeti lassan döcögős korszaktól ismerkedtek, és akiknek még nagy dolog volt beírni a google-ba hogy cici
Z generáció '00 és esetleg még a nagyon vége a 90es éveknek, ask.fm, gyakorlatilag beleszülettek a facebookba, youtubera, széles sávú tartalomszolgáltatásba
"Esetleg már várhatóan nem fog olyan vadul fejlődni a számítástechnika/nem lesz lényegesen új ötlet"
haha, jó vicc, 10 évente elsüti valaki
igazából mindig a rákövetkező generáció az Y, majd ha betelepültek leszünk mi jelenlegi Y generációsok 35-40 éves korunkra akkor majd mi leszünk az X
Valaki kérdezte, hogy a Z generáció utáni generációt hogy fogják hívni. Nos, ők az "alfa" generáció, tehát az A generáció - vagyis, akik kb. most születnek.
Hogy a kérdésre válaszoljak: én természetesen azzal a generációval szimpatizálok, amelyikbe én is beleszülettem, vagyis ha jól értem, akkor az X-be (1988-as vagyok). Ez a generáció már a 90-es években volt gyerek, vagyis már nem is a Kádár-rendszerben élt, viszont olyan mértékben nem is érte el az a technikai őrület, ami most számítógépfüggővé teszi a gyerekeket.
A mi gyerekkorunk a 90-es években még úgy telt, hogy fociztunk, bújócskáztunk, nyaranta összejöttünk és bandáztunk a városban, iskola után elmentünk a városba hülyülni, egyszóval közösségi életet éltünk, tudtuk, mi az a társaság, a szabadidőnket együtt töltöttük el, a játék nekünk a fogócska, bújócska, tollas, foci, kosár, kártya, kutyázás, macskázás volt, és nem a Cod 4, WoW, Assasins Creed meg a többi baromság.
Elnézve a mai fiatalságot, azt mondom, hogy nekünk volt igazi gyerekkorunk, nem pedig számítógép előtt ülő droidok voltunk. Én tudom, milyen télen szánkózni, és a fagyos hidegből bemenni a fűtött házba, ahol megcsap a meleg. Tudom, milyen nyári éjjel lovaskocsi platóján aludni és nézni a csillagokat. Szerintem a mai gyerekek többségének fogalma sincs ezekről, és azt hiszi, hogy az a szórakozás, hogy a számítógép előtt lövöldözik. Ezen az oldalon is szoktak olyan kérdések lenni, hogy "régen, amikor nem volt számítógép, hogy bírták ki az emberek, mivel töltötték a szabadidejüket, hogy nem haltak bele az unalomba" - nos, számítógép nélkül az élet sokkal tartalmasabb, sokkal színesebb, illatosabb, kalandosabb. Kisgyerekkorom legkalandosabb élménye volt, amikor a haverommal elmentünk egy sötét erdőbe és ott bolyongtunk. Ez egy mai gyereknek talán nem tűnik nagy kalandnak, mert azt sem tudja, milyen ez.
Amúgy olyan volt a gyerekkorom, mint a Szomszédok című sorozat. :D Nosztalgiából ezért még szoktam is néha egy-két részt nézni. A gyerekkoromban még mindenki Ladával, Skodával, Wartburggal, Trabanttal járt, és mindennek volt egyfajta retro-hangulata. Tök jó volt, úgy emlékszem ezekre, mint egy rég letűnt világra, ahol minden tök jó volt. :D Még volt igazi nyár, még volt igazi tél, jó hideg, fehér karácsony (nem ilyen esős, latyakos semmi, ami most van, bár ez a mai gyereknek lehet, hogy mindegy, mert úgyis a gép előtt ül szenteste is :D)...
Jó, persze, lehet hogy idealizálom a 90-es éveket, de szerintem jobb volt gyereknek lenni, mint ma. Iskolás korunkban még azt sem tudtuk, mi volt a mobiltelefon, illetve én nyolcadikos koromban kaptam először ballagásra egyet, de azzal csak telefonálni lehetett és így nézett ki:
És ez tök jó telefon, akár egy hétig is bírta az akkuja, és strapabíró volt, szerintem még ma is működne, ha bekapcsolnám. Igaz, csak telefonálni lehetett vele, másra nem nagyon volt alkalmas. Ma meg már a kis alsósoknak is okostelefonja van.... És ez szerintem szánalmas :D Nem lennék az ilyen okostelefonos gyerekek helyében, ezeknek biztos nincs gyerekkoruk.
Egyébként nem akarok álszent lenni, mert mi is találkoztunk a számítógéppel, de általános iskolás koromban még ilyen pixeles, pár megás gagyi játékok voltak. És igaz, hogy játszottunk velük, de mivel a legtöbb gyereknek nem volt otthon gépe (!!!!), csak iskolában kb. egy órát szórakoztunk ezekkel, aztán mentünk le focizni. És ezek a játékok szerintem sokkal szórakoztatóbbak, mint a mai hiperszuper lövöldözős valósághűnek tűnni akaró izék. Viszont mi nem voltunk annyira ezekhez kötve, csak egy játék volt a számítógép a többi játék (sakk, foci, kosár stb.) között. Vagyis mi még tudtunk normálisan játszani a gépen is, és nem voltunk számítógéphez kötve, mivel még nem is volt nekünk otthon. Az első gépemet én nyolcadikos koromban kaptam.
#1 leírása nagyon jól megragadja a lényeget, de ennél valamivel szélesebbek a generációk. X-nek inkább a 60-as évek végétől durván '80-ig születetteket szokták hívni, Y-nak a nyolcvanas, kilencvenes évek szülöttjeit, Z-nek pedig a kilencvenes évek végétől nagyjából napjainkig születetteket.
Az előtte levő generáció az, amit Magyarországon az amerikai "Baby boomers" mintájára mi "nagy generációnak" hívunk, mert nálunk is abban a másfél-két évtizedben születtek a legtöbben, csak ezt nálunk a világháborút követő fellendülés helyett elsősorban a Ratkó-korszak néhány éve okozta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!