Pszichológus vagy pszichiáter?
A pszichológia humán tudomány, a pszichológus bölcsész. Az orvosi eszköztárból csak diagnosztikai eszközöket használ, egyébként csak beszélget a beteggel.
A pszichiátria reáltudomány, a pszichiáter szakorvos, aki a beszélgetésen túl terápiát is alkalmaz (pl. gyógyszeres vagy hipnózis).
Milyen szempontból? Az a kérdés, hogy te melyik legyél, vagy hogy melyikhez menj?
A pszichológus a bölcsészetekhez sorolt szak (bár ezzel vitába lehetne szállni), a pszichiáter pedig orvos. A pszichológus nem alkalmaz gyógyszereket, ő a lelki problémák felderítésével és elemzésével, valamint az emberi elme alakításával éri el a kívánt eredményt, a pszichiáter pedig elsődlegesen gyógyszerek alkalmazásával.
Én azt mondom, ha lelki problémád van, előbb minidg pszichológussal próbálkozz! Az elme képes még a szervi eredetű (endogén) zavarokat is bizonyos mértékig kompenzálni, az exogén eredetű mentális problémákra pedig a gyógyszeres kezelés egyértelműen csak tüneti kezelésként működik.
Ha olyan, elsődlegesen endogén eredetű problémád van, amit a pszichológus nem tud kezelni, akkor érdemes pszichiáterhez fordulni, bár én azt mondom, oda is csak magánrendelésre érdemes menni. (Meg fontos tudni, hogy attól, mert egy pszichológus nem tudott eredmény elérni, másik még elérhet.)
Ha a kérdés az, hogy melyik legyél, ez a hozzáállásodon múlik. Az emberek lelkét szeretnéd ápolni, vagy gyógyszerekkel a testét?
Mindkét szakma nagyon megterhelő tud lenni, a pszichológus főleg akkor, ha az ember hajlamos beleélni magát a másik helyzetébe. A pszichiátria meg meglehetősen bizarr hely, ahhoz, hogy valaki ott dolgozzon, elég erősnek kell lenni lelkileg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!