Hülye kérdésnek tűnhet, de amúgy a katonák miért ölték egymást? (olvass tovább, hogy jobban megértsd! )
Tehát, pl.: 1. vh. (de bármelyik háború)
Szoktam látni tv-ben vagy olvasni, stb., hogy volt, hogy tűzszünetben/karácsonyko az ellenséges katonák összegyűltek szórakozni, focizni, stb., szinte barátságok is születtek. Na most, volt hogy megkérdeztem valakit, hogy miért lőtték utána egymást, azt a választ kaptam, hogy ha nem lőtt volna, akkor őt lövik le, ilyen egyszerű.
De mi lett volna, ha nem lő senki? Simán megtehették volna, hogy leállnak, ellenállnak a felettük állóknak, nem? Mert mégha ez egy embernek veszélyes lenne is, annyian nem tudtak volna a vezetők ellen irányulni? (feltéve, ha nem voltak agymosottak)
Köszönöm előre a válaszokat, és légyszi legyen ez egy trollkodás nélküli topic (vagyhát lehet trollkodás is felőlem de csak akkor, ha aztán a kérdésre is kapok ÉRTELMES választ ;) )
Sajnos az ember onmaga meg kepes gondolkodni de tomegbe bizony birkakent megy...
Mert tomegben ugy gondolkozik hogy mi van ha nem vagyunk elegen ahhoz amit szeretnenk akkor csak szivnanak....
Ezert nem mer kezdemenyezni illetoleg azt aki esetleg oszefogna oket eltavolitjak mar elore...
Ha megfigyelted ugyanezt tettek Magyarorszag feldarabolasa elott...Eltakaritottak a vezerkart es olyat tettek helyebe aki nem volt kepes vezetni...eredmeny nincs utokepes hadsereg idoben kovetkezmeny trianon...
Na ettol feltek az elso vilaghaboruba is mert konyen eldolt volna a haboru az elenseges vezerkar lefejezesevel vagy a hadserege fellazitasaval meg ha csak azzal probalkoznanak hogy ne lojenek egymasra...
Mert utanna mar csak egy lepes hogy ellenuk forditsam a fegyvert: erts meggyozom az ellenseg katonait hog ymi nem akarjuk bantani elleben feleteseik a halalba kuldtek oket...vajon katonaik nem tamadnanak a vezerkarra.?
Es igen simman hoztak volna a hatorszabol egy felboszitett csordat (ert mas katronakat kinke bemeselk hogy arulok es le kell loni...) ha meg nem tudjak megbeszelni mert komunikaciot nem engedelyeznek akkor egymast gyilkoljak....
Es ettol fel a katona ...hogy ha nincsenek elegen egy hazugsaggal sajat feleteseik kik lenyegeben dontenek eletrol halalrol lesznek a gyilkosaik...
Amit írsz, ez a bratyizás, általában nem lehetséges, csak speciális körülmények között.
A háború elején-közepén még nagy a fegyelem, a katonák sem bajtársak, a célok még világosak, értelmesek, a katonák többsége hisz a megérdemelt, igazságos győzelemben, hősiességben, ill. fél.
A többségben fel sem merül a parancs megtagadása, összefogás az ellenállásra meg pláne nem.
Ha van néhány "elvetemült", azt azonnal lelövik.
Tehát több okból sem fog megtörténni.
Több évi háborúskodás után azonban a fentiek mind az ellenkezőjére fordulnak: a fegyelem lazul, bajtársakká válnak, az átélt sok borzalom, halál, már teljesen értelmetlenné, céltalanná teszi a háborút, belefásulnak.
Annyira kilátástalan a helyzet, hogy bármi lehetséges, már az ellenség sem ugyanaz.
A karácsonyi fényképnézegetés a fronton inkább filmekbe való jelenet a valóságban nem igen volt ilyen. Ha mégis, akkor csak nagyon rövid ideig, szóval nem volt jellemző...
A te szavaiddal élve a háborúban mindenki "agymosott", abban az értelemben, hogy gyűlöli az ellenséget, akárki legyen is, és túl akarja élni ezt az egészet, bármi áron is...
Fel sem merül a parancs tömeges megtagadása....
Köszönök minden választ!
Azt én is gondoltam egyébként, hogy ez a bratyizás nem mindennapi volt, de hogy ne filmből hozzak példát, töri könyvben is láttam képet egy ilyen "összejövetelről".
De egyébként igen, nekem is inkább filmek jutnak eszembe ilyen jelenettel :/ :D
Na meg ahogy mondtátok ezt az agymosásos dolgot, meg hogy csak túl akarják élni az egészet, az is igaz, hogy én itthonról "dumálok". Tehát a legtöbben tényleg azt mondjuk, hogy bármilyen körülmény között emberek maradnánk (a szó erkölcsi értelmében), de nem tudhatjuk, hogy élesben hogy cselekednénk/mit gondolnánk.
Egyébként jöhetnek még az előzőkhöz hasonló válaszok! :))
Az ilyen lövészárok-barátkozások azért már az 1. világháború vége felé voltak jellemzőek, amikor a tökük tele volt a katonáknak a háborúval, sok országban nagyon rossz volt a morál, és a katonák úgy érezték, több közük van a szemközti lövészárokban szenvedő másik katonához, mint a mindkettejüket a frontra kivezénylő tisztekhez. Ehhez az érzéshez hozzájárult, hogy a kommunista és a szocialista mozgalom ekkkoriban aktívan terjesztette azt a gondolatot, hogy a többnyire paraszti meg munkás származású katonáknak az urak ellen kellene harcolniuk együtt, nem pedig egymás ellen.
A legtöbb háború viszont sosem ért el ilyen szakaszba, mert sokkal hamarabb véget ért, mert nem voltak lövészárkok, fizikailag sokkal távolabb volt az ellenség, és így nem lehetett barátkozni, és mert elkeseredettebb volt a küzdelem, mint pl. a 2. világháborúban.
Szóval ezek a barátkozások eléggé az 1. világháborúra jellemző speciális jelenség voltak tudomásom szerint, és ott se voltak azért mindennaposak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!