Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A Tiszántúl (és Budapest)...

A Tiszántúl (és Budapest) miért maradt végül magyar kézben?

Figyelt kérdés
A románok meg akarták szerezni 1919-ben, el is jutottak Budapestig, de végül miért "csak" a Partiumig kapták meg a területeket? Egyáltalán a Partiumot és a Bánság nyugati részét miért csatolták oda? Vagy már régen is Erdély részeként kezelték (Szent István óta, majd az Erdélyi Fejedelemség óta)? Vagy mert csak ott és Dél-Erdélyben több a román, nem úgy, mint Észak-Erdélyben, ahol magyar a többség?

2015. jún. 7. 12:58
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem abban a békében ne keress igazságot, mert nem volt egyáltalán semmi igazságosság benne. Így is sokat vettek el, nem lett volna értelme még többet. Levágták a Magyarországot körbe futó körvasutat (akkor még a vasút volt a legelső a katonák szállításában), hogy ne tudjunk könnyen mozgósítani. Megszüntették a természetes határainkat, hogy egy esetleges háborúban esélyünk se legyen. Egyébként én úgy tudom Horthyék már akkorra kiűzték az országból a románokat.
2015. jún. 7. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Annyira még a románok sem voltak elvetemültek, hogy komolyan azt higgyék, az Alföld egésze román kézbe kerülhet (akár a Tiszáig csak). Persze ezt hangoztatták, te a román vezetőség és az antant is tudta, hogy ez nonszensz. Azért kértek olyan sokat, amennyit csak bírtak, mert így egy kicsivel kevesebb is kompromisszumnak tűnt. Ergo részükről volt áldozat, hogy megelégedtek "csak" Erdéllyel és Partiummal (plusz Máramaros és 3/4 Bánát) az egész Alföld helyett. A csehek is ezért követelték az Északi-középhegységet, a szerbek pedig Baranyát, mert akkor nagyobb esély volt arra, hogy minél többet megtarthatnak a megszállt régiókból.

És, hogy miért kapták meg Partiumot? Egy részt azért, mert román többségű volt, ahol viszont magyar többség volt (Nagyvárad, Szatmárnémeti stb.) futott a vasút. Szükségük volt az infrastruktúrára, így következetesen csaknem az egész trianoni határsáv ez alapján lett meghúzva, északon is és délen is. Szóval agyafúrt logika volt itt, a Partium Magyarország részét képezte, közigazgatásilag sose volt Erdély, ezért is kapta a nevét (csatolt részek) a Fejedelemség korában. A gyulafehérvári gyűlés pedig Erdély egyesülését mondta ki Romániával, nem Kelet-Magyarországét. Persze azt nem tudom, hogy a románok hogy értelmezték Erdélyt.

2015. jún. 7. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
82%
Amit #2-höz hozzátehetünk, az már vagy részletkérdés, vagy hamisítás.
2015. jún. 7. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
A 2. válaszoló jól írta. Volt az ún. külső körvasút (Van egy Alföldön belül is Kiskunfélegyháza-Kiskunhalas-Baja-stb. vonalon, ill Bp-n belül is egy). Nézd meg hol vezetett ez, majd nézd meg a trianoni határokat. A legtöbb helyen igen nagy az egybeesés...
2015. jún. 8. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!