Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Így működik a bank pénzteremtése?

Így működik a bank pénzteremtése?

Figyelt kérdés

A bank ügyfele elhelyez 10 000 forintot a bankban. A kötelező tartalékráta 5%, tehát ez az összeg megjelenik forrás oldalon 10 000 forint bankbetétként, megjelenik pénzeszközként 9500 forintnyi, valamint kötelező tartalékbólpedig 5000 forintnyi.


Jön egy vállalat, amely hitelt igényel, legyen mondjuk mind 9500 forint folyószámlahitel. A bank létrehoz egy hitelszámlát, az ügyfélnek. Ez a források között jelenik meg. Az eszközökben a hitelszámla pénze tűnik fel követelésként.


Így a bank, önmagára szóló követelést hozott létre, hiszen a hitelpénz, tulajdonképpen a betétszámla "fedezetéből" jött létre, és nem a betéten lévő pénz felhasználásából, mivel a betét tulajdonosa bármikor kiveheti a pénzét.



#mérleg #pénzteremtés #pénzmultiplikáció #bankmérleg
2015. máj. 1. 17:40
 1/8 Szirty ***** válasza:
60%

Nekem ez jut eszembe erről:

[link]

2015. máj. 1. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Igen kihelyezheti igazából hitelbe, de arra is vállalt egy kötelezettséget, hogy azt bármikor kiveheti az ügyfél. Erre találtak ki egy olyat, hogy lekötés, ha a pénzed lekötöd, te vállalsz kötelezettséget, hogy nem veszed ki a pénzed, a bank ezzel egy biztonságot kapva, hogy kihelyezheti hitelbe, anélkül, hogy azon kéne izgulnia, hogy vajon kiveszi-e a pénzét.

Mekkora kockázatot jelent egyébként, hogy nem-e törik fel a betétet? Vannak rá egész jó kalkulációk.


Ez a játszunk bankosat kép vicces, épp elmegy a lényeg mellett, hogy nem csak egy bank van, hanem te választod ki a számodra legmegfelelőbbet, hogy kivel kötsz szerződést. Mert ez egy kétoldalú dolog. Vannak kb ingyen számlák is, feltételekkel, pl odautalod a jövedelmed, kártyát használsz nem ATM-et, és abból is lehet kalkulálni, hogyha a számla ingyen van és ez az egész csak úgy éri meg neki, ha a pénzét a számláról éli fel, mekkora valószínűséggel lehet nagy biztonsággal kihelyezni hitelbe, arra az időszakra, amíg nem költi el, de lekötésre való kamatot mégse kell rá megadni.


Van egy statisztika, hogy mondjuk 100 ember nem költ el annyi pénzt a számlájáról 6 hónapig, amit ezalatt kiadhat mondjuk szabad felhasználású hitelnek a bank pont ennyi időre.


Amúgy kitehetnek bármilyen pénzt hitelbe, csak az a nem mindegy, hogy milyen kötelezettségeket vállalnak az ügyféllel szemben, és azokat ajánlott teljesíteni, mert hamar csődbe megy egy rossz hírű bank.

2015. máj. 2. 02:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
48%

Egyébként ez az egész pénzteremtés legenda abból ered, hogy olyan pénzt ad ki a bank ami nem létezik.

Ez nem igaz.


Az fordulhat elő, hogy van egy pénz amit lekötnek kiadják hitelnek amin valaki vesz valamit és azt a pénzt ugyan ennél a banknál megint leköti valaki, és a bank kiadja hitelbe.


Pénz nem "termett", csupán több ember vállalt kötelezettséget ugyan arra a pénzre.

2015. máj. 2. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

"Egyébként ez az egész pénzteremtés legenda abból ered, hogy olyan pénzt ad ki a bank ami nem létezik.

Ez nem igaz."

Az, hogy a kereskedelmi bankok hitelkihelyezés és deviza vásárlás révén tudnak pénzt teremteni, tudományos tény, én konkrétan corvinus-os tankönyvben olvastam. Lehetőleg közgazdászok írjanak!

2015. máj. 2. 10:42
 5/8 anonim ***** válasza:

akkor dobd ki a könyved, mert nem ér semmit

az a pénz nem terem, azt valaki vagy elveszíti (devizavásárlásnál), vagy kötelezettséget vállal a visszafizetésére

2015. máj. 2. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"Egyébként ez az egész pénzteremtés legenda abból ered, hogy olyan pénzt ad ki a bank ami nem létezik.

Ez nem igaz."


A pénz esetében finoman szólva nehéz értelmezni ebben a kontextusban a "létezik" szót!

2015. máj. 4. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
hát pedig létezik... csak nem az arany a standardja, hanem a gazdaság
2015. máj. 4. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

Épp fordítva, a bank először hitelez, és betétet teremte a semmiből, és csak ezt követően gondoskodik a kötelező tartalékokról. A kötelező tartalékkal elég utólag megfelelni, és a bank előállíthatja a saját hitelei diszkontálásával is a jegybanknál.


Nem jó sem a pénzközvetítői, sem a pénzmultiplikátor modell, ezt már megírta a Bank of England, Bundesbank, IMF is.


Ha a hitelfelvevő a felvett összeget nem kéri ki készpénzben, hanem a bankrendszerben bent tartja bankbetétként, akkor a bank, még ha akarna sem tudna nem semmiből pénzt teremteni. Számvitelileg nem lehetséges a jelen rendszerben. Attól, hogy valaki hitelt vesz fel (=nő a számlaegyenlege), még senkinek nem csökken a betétszámlája. A bank tartozása maga a pénz - legalább is a jelenlegi rendszerben.

2018. ápr. 11. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!