Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A jogon mit lehet kutatni?...

A jogon mit lehet kutatni? Mit csinál egy jogkutató?

Figyelt kérdés
Azért nem értem, mert míg a természettudományok, reál dolgok, vagy akár a nyelvészet és a történelem tényszerű, adott jelenségekkel foglalkoznak, addig a jog emberi kreálmány. Ezért nem értem, mit lehet kutatni rajta. Mit kutatunk azon, amit mi találunk ki? Hogy hol végződik az érvényessége? Hát ott, ahol mondjuk. Az egész egy absztrakció, csak addig létezik, amíg hiszünk benne. A történelmen értem, mit kutatnak, mert az valós, megtörtént dolgokkal foglalkozik, amiket lehet nyomozni. A reáltudományok meg természeti jelenségekkel foglalkoznak, amit igyekeznek minél mélyebben feltárni. De a jogon mit lehet feltárni?
2014. dec. 14. 17:39
 1/5 anonim ***** válasza:

Az a helyzet, hogy a jogot valóban emberek találták ki, de ők sem voltak tökéletesek. Utólag sokan felülvizsgálták már a korábbi alapvetéseket, mert a környezet, a feltételek változásával a szabályoknak is változniuk kell.

Azt lehet kutatni, hogy pl különböző társadalmi és/vagy gazdasági rendszerekben, egyéb viszonyok között hogyan működnek az egyes jogrendszerek, hogyan alakultak a történelem folyamán, milyen jogi (vagy más) alapelveket veszítettek el vagy teremtettek, hogyan alkalmazkodtak, idomultak a hatalom igényei szerint, stb.

2014. dec. 15. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A jogtudósok szerintem a könyvtárban végeznek kutatást. Éppen úgy, mint az összes bölcsész. A jogtudománynak van egy csomó részterülete, pl. van jogszociológia. Na most ha pl. valaki kíváncsi arra, hogy egy bizonyos jogi szabályozás hogyan változtatja meg a társadalmi viszonyokat, akkor nyilván hosszú statisztikai adatsorokat kell elemeznie, meg más efféle szellemi kulimunkát kell elvégeznie azért, hogy igazloja a tárgyban kialakított tézisét. Mondok egy példát.

A legelső FIDESZ kormányzás alatt megváltozott az a szabályozás, ami az agyhalottakból nyert szevek transzplantációra való felhasználásának módját regulálta. Feltehetően kereszténydemokrata ösztönzésre jó bonyolulttá tették az orvosok számára az eljárást, mert a doktoroknak az elhalt valószínűsíthető óhaját kellett kinyomozni a továbbélő szerveivel kapcsolatban, és ez egy csomó hozzátartozó megkérdezését tette szükségessé. Kimutathatóan jelentősen csökkent a beültethető szervek száma a szabályozás megváltozása után/következtében(?). Ahhoz, hogy eldöntsük, nem csak a számláló igaz az előbbi törtben, hanem a nevező is, nem árt, ha jogtudós végzi a kutatást. Persze a jogtudomány nem olyan egzakt, mint a természettudományok, ahol az a kérdés, hogy ha valami valami más után történik, akkor az vajon tényleg ok okozati viszonyban állnak egymással nagyon fontos, ezért a kérdés így vsz. fel sem merült, ahogy én itt leírtam, mert a jogászok megelégedtek azzal, hogy "hú wazze", itt valami "elett baxva", és korrigáltak a szabályokon.

2014. dec. 15. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Jesszusom, de unalmasnak hangzik. Örülök, hogy nem jogra járok. Amúgy azt cáfolnám, hogy a bölcsészek kutatómunkája mindig a könyvtárban zajlik - pl. egy nyelvszakos kutathat terepen is.
2014. dec. 15. 16:22
 4/5 anonim ***** válasza:

A néprajzos is terepen kutat, nem kifejezetten könyvtárban. Nézőpont kérdése minek tekintjük a kult. antropológust, de az is terepen kutat a könyvtár mellett. A történész sincs feltétlenül bezárva a könyvtárba, pláne, ha múzeumokkal foglalkozik illetve régész. Aztán szegény tanárok is bölcsészek és többet vannak szerintem a tanteremben, mint a könyvtárban.

Szerintem nem olyan merevek a határok abban, hogy egy jogásznak kell-e kutatnia egy adott szabályozás következményét. Például ma szembesültem azzal, hogy egy BTK-beli módosítás hatásait egy olyan csoport kutatja (Magyarországon), amiben a jogászon kívül volt egy szociológus és egy szociális munkás is. Mindhárom rálátása nélkülözhetetlen.

2014. dec. 18. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Egyébként egy jogkutatónak is van létjogosultsága. Összehasonlíthatja egy jogterület különböző országokban hozott jogszabályait, ezért nem árt több nyelv ismerete se. Ezenkívül, ami a terepmunkát illeti, megismerhet különböző jogesetekkel, hogy valakinek a jogait pl. hogyan sértették meg csak azért, mert pl. fogyatékossággal él (pl. nem engedték fel a buszra a kerekesszékével, vagy nem fogadta valamelyik iskola, hiába jó tanuló, csak , mert siket, vagy miért csak részmunkaidős munkát ajánlanak neki, csak azért, mert látássérült, amikor gyakorlatilag teljes munkaidőben dolgozik.) Hogy ezt más országokban hogyan bírálják el, van-e ilyen, vagy ott is hallgatnak erről, hogy ott és nálunk milyen jogérvényesítő eszközök, intézmények vannak. ezekről érdekes könyveket lehet írni, és publikálni azokat, amiket egy-egy képviselő törvényjavaslatként akár az Országházban is felterjeszthet, és talán a TE helyzeted is javíthat egy ilyen munka, kedves Kérdező.
2019. aug. 20. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!