A rock vagy korábban beat zene mi ellen lázadt? Illetve szerintetek valamilyen szinten érthető-e, ha ezt Kádár-rendszer nem tűrte?
Egyrészről értem az igazságtalanság elleni lázadást, a szeretet, a szabad szerelem hirdetését. Másrészt mivel a Kádár-érának teljesen más volt a morálja így nem csoda, ha a tiltott kategóriába került, nem igaz?
Ugyanez a helyzet a beat irodalom esetében is. Mi volt a baj a szocialista rendszerrel, miközben vannak emberek, akik nagyon szép emlékeket őriznek ezekről az időkről és jobbnak tartják, mint a mai kort? Világítsátok meg tudatlan elmémet.
Köszönöm, hogy ennyien hozzászóltatok az általam kiposztolt kérdéshez. Azt hiszem valóban rosszul értelmeztétek a kérdésem egy részét. Én sem gondolom, hogy a rock zenét mint kifejezési formát nem tűrte volna a rendszer. Időnként a szövegek túlságosan szókimondóak voltak és szembehelyezkedtek az akkori hatalommal. Hobo (Vadászat, Kopaszkutya, Doors, Rolling Stones magyarra fordított dalai) a Beatrice, a P.Mobil szövegei nem mentek át a rostán. Mivel időnként elég kemény társadalomkritika volt benne, ezért érthető is. A szabad szerelem nyíltabb ábrázolása a dalokban pedig nyilván csípte a szemüket azoknak, akik más morált hirdettek. Nem látok ennek a kérdéskörnek a mélyére és nem is vagyok ellene csak mint társadalmi jelenség és embereket felrobbantó zene akár hitvallás is érdekes.
Az ezzel szerintem szorosan összekapcsolódó beat írók művei is valószínűleg ugyanilyen okokból lettek cenzúrázva. Szerintem ezt az egészet, mint társadalmi jelenséget kell értékelni és nem feltétlenül mint életforma. Vannak rock zenészek, akik a mai napig állítják, hogy megvetik a hedonista életmódot és csak az hatott rájuk, ami a szövegekben rejlett. Sajnos a mai előadók dalszövegeinek nincs üzenete vagy nem igazán fogalmaznak meg társadalomkritikát, sem humor nincs benne vagy önirónia.
Nem kapcsolódik ugyan az előzőekben kifejtettekhez,nem irodalom, de társművészet. Miért is került tiltólistára anno a Tanú című film? Ha ennyire nyíltan reprezentálja valaki az akkori rendszer visszásságait, akkor megpróbálták elnémítani, de nem mindig sikerült. Az előzőekből következik, hogyha ennyien kritizálták akkor mégis súlyos problémák lehettek a szocialista érával. Ellenben a mai korban is égető problémák, társadalmi kérdések vannak. Akkor viszont mi a jó, mikor jön egy jobb, egy idilli kor?
Nagyon nehezet kérdezel és nem is vagyok benne biztos, hogy létezhet minden tekintetben ideális társadalom, de ami szovjet mintára épült, az sajnos nem vált be.
Magam is sajnálom a baloldali mozgalmak ilyen módon történt leértékelődését, mert nagy reményeket fűzött hozzá az emberiség, de sajnos gazdaságilag és erkölcsileg is megbukott és nehéz előre látni, miképpen fog megújulni, mert szerintem ez mindenképpen be fog következni, hiszen igény van erre.
Manapság senki nem törődik igazából az egyszerű emberek érdekeivel a kommunistákon kívül, de bennük már senki sem bízik.
A szocialisták vezetői között gyárosok, bankárok vannak, tiszta sor, hogy a népnek szánt porhintés csak hangzatos szólam, amit a hatalomra jutásuk érdekében hangoztatnak, de eszükben sincs a terheken enyhíteni, amit egyébként sem lehet megtenni alapvető változások nélkül, amire lehetőségük sincs, még ha esetleg szándékuk lenne rá, amit kétlek, hiszen alaposan kivették a részüket abban, hogy a mostani szituáció olyan, amilyen.
Persze azért a világ sorsa sokkal jobb, mint régen. A kapitalizmus is szelídebb lett, nőtt a humanizmus, az empátia és lényegében anyagi kérdés, hogy milyen társadalmi védőháló épülhet ki és ezért egy hatékony és jól működő gazdaság elengedhetetlen bármilyen társadalomhoz, mert elosztani is csak azt lehet, ami meg van termelve.
Nagyon fontos a gazdaság állapota, de úgy gondolom, minden mozgalom hagy maga után nyomot. Az életképtelenné vált szocializmus legalább a nyugatiak számára kivívott egy jobb életet, hiszen a két rendszer párharcában ott is engedtek a szigorból, jogokat adtak, illetve vívhattak ki maguknak a nyugati munkások és minden valaha is elfogadott pozitív gondolat növeli a humanista empátiát, hiszen a tőkések is emberek és nyomot hagy minden ideológia, a hippizmustól kezdve, ami a szeretet és a békesség jegyeit hordozta sajátos módon, a Gandhi féle erőszakmentes küzdelemig, ami rámutat, hogy az igazság terrorizmus nélkül is győzelemre vihető.
Szerintem sem áll meg itt a világ, de valószínűleg el kell telnie több nemzedék életének is, hogy lényegi változás lehessen ezekben a kérdésekben és ne felejtsd el, a komoly változások a népnek csak rosszat hozhatnak, mert romlani mindig romolhat a helyzet és a javulásra csak aztán kerülhet sor.
Meglehet, gazdasági válság fog valamit kikényszeríteni, de nyilván olyan helyen, ami számít is a világ sorsában és az nem mi vagyunk, mert mi nem sokat osztunk, szorzunk ezen a téren.
Kérdező, ha utolsó kommented is hozzávesszük, valóban kissé félreérthető volt a kérdés.
A rock és beat sok minden ellen lázadt, de semmi esetre se a szocialista rendszer ellen. Ehhez elég annyi, hogy nem nálunk, hanem nyugaton (és USA-ban keletkezett). Más kérdés, hogy éppen lázadó volta miatt volt nagyon alkalmas a hazai rendszer elleni nemtetszés kifejezésére. Ez is nagyon széles skálán mozgott, az enyhe iróniától a Beatrice és Nagy Fero nem éppen visszafogott dalaiig. És volt, amiben fellépett a rendszer ellene, volt, amiben nem. Azt se hagyjuk ki, hogy nem minden funkcionárius utálta az akkori rockot. Ehhez elég Bereczre és feleségére utalni. Elég jól megvoltak, megvannak együtt.
Szóval elég összetett dolog ez.
Ami viszont az akkori és mostani "rosszat" illeti. Ne hasonlítsunk, két alapvetően eltérő rosszról van szó. Más az okuk, másból táplálkoztak/táplálkoznak. Ami közös, az a kizsákmányoló jellegű intézményrendszer, amely nem tűri az egyéniséget, az önállóságot, a szabad akarat bármilyen formáját, és amely tiltással jobban szeret operálni, mint érvekkel. Csak itt a kizsákmányolást ne a szó klasszikus értelmében értsük, hanem amit elvben jelent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!