Egy középkori átlag ember tudott térképet olvasni?
Szerintem tudott. Az akkori térképek nem lehettek olyan bonyolultak, mint manapság, csak néhány falu, néhány város, sokkal kevesebb út, és nagy szántőföldek, erdők. Az irányokat meg be lehetett lőni a nap állása alapján vagy tapasztalati úton.
Ami kiváltságos lehetett, az a térkép készítése, na ahhoz tanult embernek kellett lenni, az egyszerűség ellenére is, hiszen az arányokat azért tudni kellett ábrázolni. Az "egy napi járásra" az nem egy pontos mértékegység :)
A középkorban egy átlagember még olvasni sem nagyon tudott, nemhogy térképet olvasni!
Emellett a térképek pontatlanok voltak, és olyan ritkák, mint a fehér holló.
Csak a papság és esetleg a hadvezetők rendelkeztek valamiféle összetákolt helyrajzzal. Azt a néhány pontos térképet, amely ért is valamit, még ma is a Vatikánban őrzik. De ezek is pontatlanok és hiányosak, hiszen nemigen volt alkalmuk az embereknek nagy távolságokat megtenni.
Az akkor még fel sem fedezett földrészekről nem is beszélve...
Nem tudott.
Se írni, se olvasni, a sok jel meg pláne kusza volt neki.
Észak-délről még csak nem is hallott, minek is, nem ment fél napnál távolabb a falujától.
Szép is lett volna, ha a középkorban odapottyan az emberek közé egy mai részletességű és pontosságú térkép... :)
Egyébiránt könnyen lehet, hogy sokkal jobb tájékozódási képességük volt, mint a mai embereknek!
Legalábbis én azt veszem észre, hogy a modern kütyük megjelenésével egyre jobban elbutulnak az emberek. Már azok is gps-t használnak, akiknek lenne eszük kiigazodni egy papírtérképen. Pl. a minap egy futár nem találta az utcánkat, mert a gps rossz helyre vitte, a nyomtatott térképen meg nem tudott kiigazodni, félelmetes, pedig kb 300 méterre volt, úgy irányították ide...
A régi időkben meg, amikor még térképek sem voltak, nemhogy gps-ek vagy akár útjelző táblák..., akkor kénytelenek voltak az emberek gondolkodni. Figyelték a napjárását, tudták ebből merre van kelet-nyugat, észak és dél... Sőt még éjszaka is tudtak tájékozódni tiszta ég esetén.
Te például ismered a csillagképeket? Vagy legalább a sarkcsillagot be tudod lőni? Én akárhányszor megmutatom valakinek a sötét égen, vagy egy éjszakai erdei túra során az ég alapján csekkolom, hogy nagyjából jó irányba megyünk-e, mindig csodálkoznak, hogy hogy tudom megkülönböztetni a csillagokat...
na szerintem régen többen ismerték ezeket is...
"Ami kiváltságos lehetett, az a térkép készítése, na ahhoz tanult embernek kellett lenni, az egyszerűség ellenére is,"
Nem tudom, mi olyan egyszerű a térképrajzolásban. Ha nem támaszkodunk a ma már rendelkezésünkre álló technológiára (mint pl. GPS, számítógép, autó, stb.), akkor kíváncsi lennék, te hogyan rajzolnád meg egy terület (akár csak egy hazánkbeli kisebb megye) térképét. Biztosan menne, ha szerinted olyan egyszerű a térkép rajzolása :)
Nem valószínű, hogy tudtak volna térképet olvasni. Hiszen kb. 99%-ban még a betűket sem ismerték. Térképet meg nem is nagyon láttak egész életükben.
"Biztosan menne, ha szerinted olyan egyszerű a térkép rajzolása :) "
Nem a térkép rajzolása az egyszerű, azért írtam, hogy az kiváltságos feladat lehetett. A táj volt egyszerű, kevés település, kevés út. A térképrajzolás a kifejezetten nehéz lehetett, pont a távolságmérés nehézségei miatt.
A térképolvasás szerintem nem lehetett nehéz feladat, a gyerekeknek is el kellett magyarázni, hogy hol is vannak. Például, ez a kő itt a falu, mellette a fűcsomó a legelő, balra húzok egy vonalat a földbe egy ággal, az a patak, stb. Tájékozódni, tehát egy kész rajzot értelmezni szerintem nem volt probléma.
Van régebbi talált térkép is már az őskorból, ez meg 3500 éves.
Szerintem tudtak azért térképet olvasni csak alig volt nekik.
Megtalálták a nyugati világ legrégibb térképét
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!