Mi tesz "szépirodalmivá" egy könyvet?
Én úgy gondolom, hogy egy szórakoztató irodalomba tartozó könyvet(Például fantasy, science fiction, krimi) is meg lehet nagyon igényesen írni. Szerintem, akik nagyot alkotnak ezekben a műfajokba, azok már nem nevezhetőek "ponyva" íróknak, de ugye nem is szépirodalmi művek a könyveik.
A kérdésem az lenne, hogy mi tesz "szépirodalmivá" egy könyvet? Szerepet játszik benne az igényesség, és a könyvben található mély gondolatok (ha vannak)? Vagy ami fantasy, science fiction, krimi, horror stb. (itt most az igényesekre gondolok), az nem is kerülhet bele a szépirodalom kategóriájába?
Szerintem ez kicsit olyan, mint a festőknél. Életükben általában nem ismerik el őket és éheznek, de utólag milliókért adják-veszik a képeiket. Szóval hogy mi tartozik a szépirodalomba, az folyton változik.
Ma már szerintem szépirodalomnak nevezhetők olyan scifi írók művei, mint Arthur C Clark, Asimov, Philip K Dick vagy Stanislaw Lem. Ugyanígy krimi kategóriában Agatha Christie.
Szerintem olyasmiről van szó, hogy ahogy egyre korcsosul a világ ilyen szempontból, úgy egyre inkább a művészet kategóriába kerülnek olyan alkotások, amik a saját korukban még ponyvának számítottak.
Köszönöm az eddigi válaszokat!
Második: Nem értek teljesen egyet. Az általad felsorolt írók nagyon is igényes könyveket írtak és klasszikusnak számítanak. Szerintem nem fognak 50 év múlva egy mostanában, kizárólag szórakoztatás céljából íródott átlagos ponyva regényt szépirodalminak minősíteni. Bár lehet, hogy részben igazad van, mert arra meg van az esély, hogy egy mostani méltán népszerű, de szakmailag (egyelőre) nem elismert "ponyvát" idővel szépirodalmi könyvnek minősítsenek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!