Tilos -e jogilag saját honlapunkon más, ingyen elérhető
és olvasható anyagot feldolgozni ill. publikálni? Pl.
Német cikkeket szeretnék nyelvtani feladatokként a
honlapomra rakni.
Minden honlap képi és írásos része a készítője - ingyenes honlapnál a szerver tulajdonosa - tulajdona. Publikálásnál ezeket fel kell tüntetni valahol a honlapon (nem szükséges rögtön mellette, alatta). Amennyiben ő is lopta, akkor még nagyobb bajban lehetsz, hiszen nem tudhatod, hogy az eredetije az nem volt jogvédett. Ezért nem csak illik jóváhagyást kérni a tulajdonostól, de saját védelmed érdekében nem is árt - mert a googli esetleg kidob téged mint jogosulatlan felhasználót.
2013. dec. 19. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
2/8 anonim válasza:
...viszont amiket te szeretnél az nincs összefüggésben az eredeti felhasználással, vagyis az ilyesmi lehetséges.
2013. dec. 19. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
3/8 A kérdező kommentje:
Tehát, amennyiben nyelvtani feladatként dolgozom fel/át a szöveget, már más funkciója lesz, így legális? Hasznos a hozzászólásod, nagyon köszönöm!
2013. dec. 19. 08:06
4/8 anonim válasza:
Így van. DE ha egy nem tudományosan publikált cikkről van szó, hanem újságról, akkor is lehet engedély nélkül, csak zárójelben alá odaírod , hogy pl. (Blikk nyomán, Magyar Nemzet cikke, Bild hír stb). Nagyon sok olyan cikk van a neten, ami eredetileg egy könyv tartalma volt, az viszont az első oldalon jogvédő nyilatkozatot tett. Vagyis én most ha beillesztek egy képet és és egy hasábot pl. a Római hadsereg története könyvből, akkor jogsértést köveztek el, mert erre a könyv szerzője figyelmeztet. Vagyis azért ő pénzt vár el, hogy egy harmadik fél információhoz jusson, egy online újság ezt nem várja el, vagyis szabadon megosztható, beilleszthető.
2013. dec. 19. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
5/8 A kérdező kommentje:
Értem. Nagyon köszönöm az egyértelmű választ!
Megkérdezhetem, ilyen téren dolgozol vagy voltál már hasonló cipőben? Picit megnyugodtam. Azt tudom, milyen nagy botrányokat kavar külföldön a plagizálás.
2013. dec. 19. 12:11
6/8 anonim válasza:
Egy bizonyos mennyiségű szöveget idézetként lehet használni, bár nincs pontosan meghatározva, hogy az idézet milyen hosszú lehet. Tehát a mondott könyvből a szöveg jöhetne, a kép nem biztos, mert az önállónak minősül.
2013. dec. 19. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
7/8 Platypus válasza:
Ha átfogalmazod, akkor már nem sérti a szerzői jogot. A benne található információk lenyúlása olyankor gond, ha tőled várnák el az önálló teljesítményt. A szerzői jog viszont csak az adott formában védi a szöveget. Ha a mondatokat átírod a saját stílusodban, akkor az már nem számít jogsértésnek. A sima fordítás még nem elég, de ha megőrzöd az összes információt,épp csak teljesen átfogalmazva, az már rendben van.
Ha valami szabadon elérhető, még nem jelenti azt, hogy nem védi a szerzői jog. A piacon is elveheted az árut és elszaladhatsz vele, fizikailag sokszor nem akadályozza semmi, a pult mögül az árus nem fog lesprintelni. A honlapokon ingyen elérhető tartalom sem szabad préda, csak nehéz megakadályozni a másolását. Amíg kis hal vagy és kis halaktól másolsz, addig nem sok embert érdekel, de ettől még törvénytelen.
2013. dec. 19. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
8/8 anonim válasza:
4: Az is szerzői mű, egy az egyben nem lehet átvenni, még forrásfeltüntetés mellett sem.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!