Mit írnátok a kérdőjelek helyére?
Kr.e. 2 millió - Kr.e. 7000: ősközösség
Kr.e. 7000 - Kr.u. VIII-IX. század: ???
VIII-IX. század - XV-XVI. század: feudalizmus
XV-XVI. század - XIX. század: szabadversenyes kapitalizmus
XIX. század - 1980/90-es évek: monopolkapitalizmus
(1918-1992: kommunizmus/szocializmus)
(1922-1945: fasizmus, nácizmus)
1980/90-es évektől: fogyasztói társadalom (konszumerizmus)
XXI. század:???
Kr.e. 7000 - Kr.u. VIII-IX. század:
Egyiptomiaknál az első városállamok megjelenése. Despotikus kormányzás fáraók élén ugyebár egy szűk körű miniszteri "társasággal".
Terménybeszolgáltatás, illetve újraelosztásos rendszer, szervezett munkamegosztás (mezőgazdaság/kézművesség).
Görögögnél kicsivel később poliszdemokrácia.
XXI. század:
Információ-alapú társadalom (az információ/tudás értékének drasztikus megemelkedése); multi-cégek/-szervezetek; fogyasztói társadalom fokozódása.
21. sz: inkább globalizáció
Információs társadalom? Röhej. Elég szétnézni ezen az oldalon.
1. válaszoló:
A rabszolgatartás azért nem jó, mert
1. nem csak az ókorra jellemző (l. középkori arab rabszolga-kereskedelem, amerikai ültetvények)
2. az ókori birodalmakban a hódítások során valóban megsokasodtak a rabszolgák (pl. Spartacus idejében Itália lakosságának 1/3-ád tették ki), de mind az egyiptomi, mind a görög és mind a római társadalom a szabad parasztok munkáján alapult.
Az információs társadalommal viszont nagyjából egyetértek.
2. válaszoló:
Igaz, de én arra vagyok kíváncsi, hogy össze lehet-e foglalni a történelmet termelési rendszerek, eszmék tükrében? A terménybeszolgáltatás a feudalizmusban is meghatározó szerepet játszott, az újraelosztásos rendszerről nekem a mezopotámiai városállamok templomgazdaságai jutnak eszembe, de ez már nem jellemző pl. a Kr. e. V. századi Athénban. Az információs társadalmat itt is elfogadhatónak vélem.
3. válaszoló:
A globalizáció azért nem pontos, mert
1. ez nem egy társadalmi/politikai/termelési rendszer vagy eszme, hanem egy olyan nemzetek közötti integrációs folyamat, amely során világnézetek, eszmék, termékek és egyéb kulturális nézőpontok cserélődnek
2. tágabb értelemben már a XIX. század vége/XX. század eleje óta jelen van, de még szűkebb értelemben is a '80-as évektől kezdve létezik
3. az 1. és 2. pontból kiindulva a globalizáció sokkal inkább velejárója a kapitalizmusnak és a fogyasztói társadalomnak, mintsem alternatívája.
Az információs társadalom fogalma pedig nem az információ minőségére, hanem sokkal inkább mennyiségére vonatkozik. :)
Ha már az ősközösség után járunk, akkor azt mondanám, hogy ez a népek kialakulásának és letelepedésének korszaka. Habár ez nem egy társadalmi felépítés, mint a többi...
Az ezred fordulón meg szerintem nem történt olyasfajta változás, amely új korszakot nyitott volna, pláne nem egy évtized alatt.
A különböző korszakok váltakozását az akkor élő emberek nem érzékelik, legalábbis nem változásnak fogják fel. Például egy XV. században élő egy ember nem úgy feküdt le este aludni, hogy másnap véget ér a középkor és megkezdődik az újkor.
Azt nem mondtam, hogy az ezredfordulón változás történt volna, ezért nem is írtam végpontot a fogyasztói társadalomnak. A XXI. század esetében az érdekel, hogy a fogyasztói társadalom (mely fenntarthatatlansága miatt nem fogja megélni a XXI. századot) után szerintetek milyen korszak fog következni.
Kr.e. 7000 - Kr.u. VIII-IX. század:
Városok, az állam kialakulása és megerősödése; harca a továbbra is törzsközösségekben élő nomádokkal, "barbárokkal" szemben. A magántulajdonon alapuló társadalmi rétegződés kialakulása.
Népvándorlások - még általában elsöprik az államokat, erre utoljára a vikingek képesek a jelzett időszak végén, ám ők már nagyon hamar letelepednek és szintén fejlett államokat hoznak létre.
XXI. század: Mivel csak 13 éve tart, nem nagyon lehet róla átfogó képet alkotni. Majd 2100-2200-ban.:D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!