Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogy működött a köztársaság...

Hogy működött a köztársaság kori Rómában az igazságszolgáltatás?

Figyelt kérdés

Na nem a bíróságra gondolok. Arról tudok eleget.

De Rómában egészen a császárkorig nem volt "rendőrség", mivel azt is csak egy bandának tartották volna, ami ellenőrzi a többi bandát, de őket ki ellenőrzi?

De akkor kinek jelentették be a bűneseteket? Ki nyomozott? Ki tartóztatta le a gyanusította(ka)t? Stb.


2009. okt. 31. 16:03
 1/4 anonim ***** válasza:
Azért pl. Rómában volt városi őrség, amelyet a város vezetése irányított. Bűnözőket ezek kergették, pl. a piaci tolvajokat. Nehogy azt hidd, hogy akkor mások voltak az emberek. Rómába hadvezér és a hadserege kizárólag a diadalmenet idejére vonulhatott be. És voltak az úgynevezett egyesületek (kollégiumok). Tűzoltók, keresztúti szentélyek gondozói stb. És persze voltak politikai okokból zavargások, gyilkosságok, választások, korrupció, csalások, minden, ami ma is van.
2009. nov. 2. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Igaz hogy többnyire csak diadalmenetek idejére mentek be a katonák, de ez alól kivétel volt az az egy legio, amely a város védelmét és a fontosabb események biztosítását látta el.

Ők mindig ott voltak és a politikai ügyekkel ők "foglalkoztak", de nem hiszem, hogy köztörvényes bűnözőkre vadásztak volna.

2009. nov. 2. 17:16
 3/4 anonim ***** válasza:
Na igen én is hallottam olyat, hogy azért volt valami állandó katonaság Rómában, nem is beszélve a Preatorianus gárdáról, ami 9 cohorsból állt, és eből folyamatosan pontosan nem tudom mennyi állomásozott rómában a többi szétszórva a birodalomban.Az hogy valami légió tartózkodott volna rómában nem 100, viszont a preatorianus az tuti.
2009. nov. 2. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

A praetorianus gárdát Augustus hozta létre uralkodása vége felé. A köztársaság korban még tervben sem volt a korábban említett okokból. Mivel nem lehetett felette egy állandó hatalom, ezért óhatatlanul azzá vált volna, amivé végül is így is vált. Vezető tisztségviselőket letevő, meggyilkoló és újakat hatalomra segítő és manipuláló testületté. Nem többé egy nagyhatalmú rablóbandánál.

A köztársaság korában egy legio védte Róma városát. Az hogy melyik, az időről időre változott. Így senki sem nyert túl nagy befolyást.

De, mint már mondtam, ők a város védelmét, és max. az állam ellenes bűnök gyanusítottainak elintézésének feladatát látták el. Piti tolvajokkal és egyszerű gyilkosokkal, késelőkkel nem hiszem, hogy foglalkoztak volna.

A kérdésem arra irányul, hogy akkor az kinek a hatáskörébe tartozott.

2009. nov. 2. 20:27

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!