Aki gazdag szülők gyermeke, arra nyomás nehezedik, hogy teljesítse a szülei szintjét?
Nyilván az a legegyszerűbb válasz, hogy aki gazdag szülők gyereke, azt egyrészt támogatják, másrészt a szülei tudják, mitől lehet biztosítani az egzisztenciáját és jó egyetemre íratják be, egyengetik az útját a tapasztalataikkal, segítik a döntésekben.
De mi a helyzet az első generációs gazdagokkal? Akik úgy gazdagodtak meg, hogy nem feltétlenül áll mögöttük az a tapasztalat, amivel a gyerekeiket segíthetnék? Mi van, ha az utód visszasüllyed átlagos szintre? Milyen érzés egy ilyen gyereknek az, ha az életét egy kis lakásban éli le, miközben gyerekkorában házi jacuzzi meg medence volt? Ettől lehet valaki depressziós, összeroppanthatják az elvárások?
A gazdagság és a tudás nem függ össze, bármilyen hihetetlen. Mostanában nálunk különösen nem. A gazdagság elsősorban a kapcsolatokon múlik.
Szélsőséges esetekben nem várható lényeges változás. Nagyon gazdag szülők gyereke nem tud annyit elherdálni, és a tőke működtetését bérszakértők végzik. Végzetesen hülye gyerek persze itt is elverheti a vagyon, de ez annyira ostoba, hogy nem fogja megérteni különbséget. A nagyon szegényből nagyon zseninek kell lenni, hogy 1 generáció alatt gazdag legyen, nem jellemző.
Az átlagosan gazdagok és szegények helyzete többnyire nem változik. Az első generációs gazdag azért lehet az, mert sokkal több tapasztalata van, mint a többinek, különben nem jutott volna oda. És ők elsősorban azt tanítják meg, milyen könnyű visszasüllyedni, ezért ez ritka.
Egyébként jólétből lecsúszni mindig kegyetlenebb, mert a jó irányú változást könnyebb megszokni, mint fordítva.
Eleve hibás a feltételezés, hogy a gazdag szülők majd diplomás értelmiségieket meg kutatókat, stb. akarnak faragni a csemetéjükből. Tudom, hogy egy ideális társadalomban az ész arányos lenne a szerzett vagyonnal, de ez közel sincs így.
Egyébként a szülők nagyon nagy többsége a saját képére szeretné faragni a gyereket. Aki értelmiségi, az a gyerekétől is azt várná, hogy értelmiségi legyen, a földművelő azt, hogy földművelő legyen, a vállalkozó meg hogy vállalkozó legyen. Aztán hogy ezt hogy próbálják elérni, adnak-e mozgásteret az utódnak, illetve mennyire tesznek alá mindent "indulásképp", az már más kérdés.
Egy dolgot viszont elárulok: az anyagi jólét hajszolása csak egyetlen tényező egy ember életében. A legtöbb ember nem attól lesz depressziós vagy boldog, hogy most jacuzzia van-e, vagy csak egy felfújható gumimatraca.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!