Mi az a feudális királyság? Mit jelent az, hogy alkotmányos királyság?
Figyelt kérdés
holnap töri tz és nem tudom várom a válaszokat nagyon köszi2012. nov. 25. 10:53
1/8 anonim válasza:
2/8 A kérdező kommentje:
de ott nem magyaráza el egy 7.-kes szinten
2012. nov. 25. 11:47
3/8 anonim válasza:
az alkományos királyság : olyan királyság amiben nem a király hanem az alkotmányok írják elő a törvényeket
4/8 A kérdező kommentje:
köszönöm...és valaki elmondja h mi az a feudális királyság?
2012. nov. 25. 18:50
5/8 anonim válasza:
7.-es szinten a feudális királyság az a fajta államszervezet, ahol a jogszabályokat a király hozza, hatalmát nem korlátozza valamilyen országgyűlés.
Később erről mást fogtok tanulni, de 7.-ben ezt kell tudni.
6/8 mustafa33 válasza:
gondolom már késő, de leírom. A feudális királyságban hűbéri birtok viszonyok voltak. A királyság tulajdona minden földbirtok, ezeket osztja ki a király a hűbéres uraknak (lénum), ezek valójában királyi tulajdonban maradnak, csak a használója a hűbéres uraság aki ezért szolgálattal (katonaság állítása, adó, más szolgálat)tartozik a királynak. A hűbér birtok elvehető a király akaratából. Ilyen feudális viszonyok voltak a nyugat európai országokban, Ausztrától és Csehországtól nyugatra. A feudális királyság abszolutisztikus (laikusan mondva diktatórikus). A Magyar királyság és a Lengyel, nem ilyen jellegű volt, itt nemesi birtok viszonyok voltak, a nemesi családok és az fönemesi családok tulajdonában volt a föld (persze voltak királyi birtokok is a "Korona" tulajdonában), ezeket nem lehetet önkényesen elvenni, csak bírósági ítélet által, ha felségárulásért vagyonvesztésre ítélték a birtokos nemest. A nemesség kötelezetségei a korona (!) (nem a király) iránt, nem a birtokhoz kötődtek de magához a nemességhez való tartozáshoz (adómentesség, katonai szolgálat kötelessége, fönemeseknél saját regiment állítás és eltartás). Az alkotmányos királyságban a királyi hatalom nem abszlutisztikus, a király cselekedeteit az alkotmány törvények (ilyen volt az Aranybulla is) szabályozzák és korlátozzák. Ez a törvény előírja a nemességnek még a lázadás kötelességét is, ha a király megsérti a törvényt, ennek elmulasztása jószág és nemességvesztésel is járt. magyarország esetében a Korona volt a hatalom birtokosa és nem a király mint személy, hanem csak mint a korona viselője kapta a hatalmat átruházva, de nem a személy hanem a tisztség.
7/8 mustafa33 válasza:
Még az alkotmányos királyságnál a hatalmat az "alkotmányozó" törvényhozó és királyválasztó jogú országgyűlés gyakorolja. A vármegye rendszeren keresztül a vármegyei nemesek és a főrendiházi tagok (arisztokrácia és főpapság) vettek részt az országgyűléseken. Az országgyűlés határozatai (törvényei) a királyt is kötelezték.
8/8 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2012. nov. 27. 22:26
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!