A kultúra szó a latin colere („művelni”) szóból származik és eredetileg a föld megművelését jelentette. A kultúra kifejezést ma többféle eltérő értelemben használjuk, amelyek közül a tudományos (antropológiai) és a hétköznapibb („magas kultúra”) értelmezés a leggyakoribb.
A kultúrára körülírására nincs egységes definíció. Korok, társadalma és egyes tudósok mind különböző módon határozták meg, hogy mi a kultúra. A kultúra gyökereinek kutatása egybe fonódik az emberi társadalom kezdetének meghatározásával. Azonban az eltérő és különböző kulturális jegyek értelmezés különbségé miatt nem kijelenthető, hogy mikor volt a kultúra kezdete.
A régészek a jellegzetes azonosságokat mutató leletegyütteseket földrajzi terület, illetve korszak szerint összekapcsolják, mint a feltételezhetően összetartozó emberi közösségek, törzsek vagy népek hagyatékát. Ezeket az összetartozó leletegyütteseket, illetve a mögöttük álló hajdani kultúrákat nevezik régészeti kultúráknak.
így bizonyos értelemben mondhatjuk hogy volt kultúrájuk
2012. szept. 19. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
2/6 anonim válasza:
persze hogy volt...
barlangot festettek, csontdobot püföltek, és természetfeletti erőkben hittek!
mi ez ha nem kultúra? :D
2012. szept. 19. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
3/6 anonim válasza:
Baktérium kultúra a szájukban és belükben:)
2012. szept. 19. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
4/6 anonim válasza:
Attól függ mit értesz ősemberek és kultúra alatt. Csányi Vilmos könyve alapján: a homo sapiens-t azaz minket úgy 100-130 ezer évesre becsülnek, de csak negyvenezer évvel ezelőtt kezdtünk el szimbolikus tárgyakat készíteni ami biztos jele a kultúra megjelenésének. Valószínűleg az emberiség egyik afrikai csoportjában végbement valamilyen genetikus változás ami előidézte vagy lehetővé tette a kultúra, nyelv, absztrakció és minden hasonló képesség megjelenését. Ez a változás a többi homosapiens fölé emelte így a survival of the fittest elve alapján kiszorították az alap felszereltségű homo sapienseket és más homo fajokat.
2012. szept. 19. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
5/6 anonim válasza:
én a kultúrának hallottam egy olyasmi meghatározását, hogy nem genetikus eredetű, szülőről gyerekre szálló viselkedések, szokások. Tehát kultúra minden, amit a szülőtől/előző generációtól tanultál el. Könnyen belátható, ha valami kultúra (az már nehezebben, ha valami nem az): ha ugyanazon faj többi populációi nem csinálják. És majmoknál figyeltek már meg hasonló dolgot: pl néhány japánban élő makákó-törzs megmossa a krumplit mielőtt megeszi (a többi makákó elvileg nem). A chimpánzoknál különböző jelek vannak, tehát különféle "nyelveken" beszélnek.
2012. szept. 19. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
6/6 anonim válasza:
Persze volt. Már a mitokondriális Évától kezdve, ebből a szempontból tulajdonképpen mindet neki köszönhetünk, de ő előtte még nem csak egy-két csontfurulya. Aztán jött a jégkorszak, de annak is vége lett, erről van egy jó kis francia film, de most a címe nem jut eszembe. Talán valaki ismeri... Afrikában játszódik egy törzsnél, a Mambóknál. Szóval a férfi felesége eltűnik, mire a varázsló azt mondja, hogy a szomszédos törzs, a Naduk elrabolták. Erre a férj és néhány haverja elindul, hogy visszaszerezze. Út közben összetalálkoznak néhány Nadu harcossal, a férj kinyírja bosszúból az egyiket, aztán meg lelépnek és visszamennek a falujukba. Persze a Naduk se nézik ezt tétlenül és elindulnak, hogy bosszút álljanak a gyilkosságért. A két törzs harcosai félúton találkoznak, és heves vitába kezdenek. Sikerül - a Mambó varázsló javaslatára - megegyezniük, hogy a tettest Kapit kiállítják. Ez azt jelenti, hogy ott kell állnia a tisztáson miközben 60 lán távolságra 5 harcos áll vele szemben és azok hajító dárdákat dobálnak rá. Ez megy egy darabig, aztán Kapit-ot bordán találja egy dárda és összeesik. Így már a Naduk is elégedettek és békében haza sétálnak. Kapit-ot a Nagyszellem magához veszi. És mit hoz Isten, nem sokára éppen és egészségesen belép Panduka - az elrabolt feleség.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!