Spárta és Athén közötti különbség? Sürgős!
Az a helyzet,hogy múlt héten végig nem voltam,mert beteg voltam.Holnap írjuk az utolsó dolgozatot történelemből,és fontos lenne hogy valaki részletesen leírná Spárta és Athén társadalmát és államát,politikáját.
Könyvben nincs részletesen leírva,az osztálytársaim meg lusták bescannelni a füzetüket..
Légy szíves írjátok le,ezen múlik az ötös!
(pl az kellene hogy : Kiket sorsoltak,választottak,kik voltak a tényleges irányítok.. stb.)
Köszi
A két polisz társadalmi, politikai rendjének kialakulása a Kr. e. VIII–VI. századra tehető; az athéni demokrácia fénykora a Kr. e. V. századra esik. Spárta a Peloponnészoszi-, Athén az Attikai-félsziget legjelentősebb városállama.
Athénban a teljes jogú polgárok tagjai a népgyűlésnek, mely dönt minden lényeges politikai kérdésben, vagyis Athénban a hatalom letéteményese a népgyűlés.
A sztratégoszi tisztséget választás, a többi hivatalt sorsolás útján töltötték be, és megállapítja, hogy a sorsolás lehetővé tette minden szabad polgár részvételét a végrehajtó és a bírói hatalom működtetésében, ami a demokrácia kiszélesítését eredményezte.
Spártában fontos szerep jutott a felügyelőknek, a vének tanácsának, illetve a két királynak, kisebb jelentőségű a népgyűlés (apella) szerepe.
T Pl. megállapítja, hogy Athénban démosz jelentős gazdasági
és katonai szerepre tett szert, ami lehetővé tette számára a
politikai hatalom megszerzését.
T Pl. rögzíti Athén társadalmi szerkezetének jellemzőit, s
felismeri, hogy az athéni intézményrendszer a demokratikus
működést szolgálta; minden polgár egyenjogú, azonban a
politikai jogok csak a teljes jogú polgárokra vonatkoztak, a
rabszolgákra, nőkre és a metoikoszokra nem.
T Pl. megállapítja, hogy Spártában a teljes jogú spártaiak
jelentős számbeli kisebbségben vannak a politikai jogokkal
nem bíró perioikoszokkal és helótákkal szemben, ezért itt
katonai jellegű állam alakult ki vagy rögzíti, hogy Spártában
a helóták és a perioikoszok nagy többségben vannak, így
velük szemben a spártai alkotmány és a politikai intézményrendszer
a teljes jogúak közötti egyenlőséget volt hivatva
fenntartani.
T Pl. rögzíti a két polisz társadalmi és állami felépítésének
főbb jellemzőit, s megállapítja, hogy a különbözőségek ellenére
alapvetően hasonló a felépítésük (szabad polgárok szerepe,
a polgárok által ellenőrzött állam stb.).
Spárta katonaállam volt, ahol minden polgár egyben katona is volt 30 éves korától 60 éves koráig. Kiskoruktól fogva a szüleiktől elszakítva nevelték őket kisebb csapatokban, és keményen edzették őket, felkészítve a katonaságra. Felnőtté avatásuk alkalmával titkosrendőrként felkeresték és megölték a legbátrabb helótákat. A polgárok együtt étkeztek gyermekkori társaikkal még megnősülésük után is. Minden polgárnak volt birtoka, amit helóták műveltek. Rendelkezhettek velük, de el nem adhatták őket. A kereskedelem megakadályozására Spárta vaspénzt veretett. A kézműves munkákat körüllakók és a polgárok birtokhoz nem jutott rokonai végezték. A két király volt a legfőbb hadvezér; a trónörökösök otthon nevelkedhetettek.
Athénban inkább a művészeti, filozófiai nevelést részesítették előnyben. Itt is volt kötelező katonaság, 18 és 20 éves kor között. Voltak polgárjog nélküli szabadok és rabszolgák is; ők végezték a termelőmunka nagy részét. Még a rabszolgáknak is adtak jogokat; a felszabadítás ritka eseménnyé vált.
a spártaiak kemények voltak szárazföld ileg spárta erösebb
más a történelmük,spártába lakonikusan beszéltek(pl:ezzel vagy azon azaz azt jelenti ezen gyere haza vagy ezen hozzanak haza.A spártaiak a visszamaradott vagy tesileg nyomorék volt ledobták.Athénban befogadták azt is,spárta az eröre ment athén pedig tudományra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!