Antropológia? (Lent)
Mit csinál egy antropológus? Mivel keresi meg a fizetését? Hova indul a karrierjén ha megkapta a diplomáját? Jól fizetik a munkájában? Nehéz szakma?
Annyit tudok, hogy embertan meg azt is, hogy népeket kutat fel de ez egy kicsit kevés volt nekem.
(Bocsánat a sok kérdésért nem akartam külön- külön megírni egy- egy kérdésben...)
Változó. Ha mázlija van, és nem igahaza antropologizál, akkor kimehet terepre megfigyelni, pl. egyes (pl. természeti) népek szokásait, gyűjthet biometrikus adatokat, rasszok összehasonlítását végezheti, de természetesen az emberré válás folyamatát (alfolyamatait) vizsgálhatja, az emberelődökkel foglalkozhat, vagy a kultúrákkal. Igen változó, nagyon sok lehetsőége van.
Azonban itthon nem sok a lehetőség... pl. az ELTE Msc alatt ad humánbiológusi szakirányt (etológiával együtt, önállóan nem tud), ami ugyan nem ad szakmai bizonyítványt, tehát ugyanúgy "biológus" a végzett, mintha genetikát tanult volna, de azért van ilyen képzés. Utána szakosodhat, PhD előtt semmi értelme megállni, az biztos, ez olyan tudományterület. Magyarországon kulturális kutatások, honfoglaláskori leletek kutatása, illetve széles körű biometriai mérések folynak, illtve ergonómiai öö... kutatások. (Ebben nem vagyok annyira otthon, de pl. vonatokhoz terveztek mozdonyvezető-fülkét, mert a német típusok nem voltak megfelelőek a magyaroknak, újra kellett tervezni.) Meg kötelező az operahallgatás, illetve a diákok humánbi. gyakon a csontos vizsgán való elkaszálása, de ez csak helyi különlegesség. (Azonban épp olyan fontos, mint a tudás.)
Továbbá ha van négyujjas redőd (a tenyér felső harmadában a négy ujj alatt egy redő van, nem kettő, mint másoknak, vagyis két "életvonal" összeolvadt), akkor ez a te pályád, erre vagy predesztinálva. (Kivétel, ha Down-kóros vagy. Náluk is gyakori a négyujjas redő.) Ezt még Bodzsár tanárnő mondta, hog minden nagy antropológusnak ez a jellemzője (és példaként hozta fel önmagát és Gyenis tanár urat).
Alapvetően nem nehezebb szakma, mint a legtöbb biológusi állás, de mivel PhD előtt sokra nem vinnéd vele, ezért mondhatjuk nehezebbnek. (Pl. mikrobiológiával már Bsc után el lehet helyezkedni.) Kell egyfajta lelkesedés hozzá, az biztos, és valami furcsa vonzalom a csontok iránt. Mindenesetre nagyon szép tudományterület, a hazai oktatás nem is rossz, csak a lehetőségek erősen korlátozottak. Én mindenestre rendkívül tisztelem azokat, akik ezt az utat választják (nincsenek sokan), én csak távolról csodálom. (Viszont a vizsgáik valóban gyilkosak. Ebből a szempotból a genetikánál nehezebb szakma. :) )
Nézd, ezt a tenyérjóslás dolgot ne erőltesd, mert mi ugyan tanultunk humánbiológia gyakorlaton tenyérjóslást is (dermatoglyphia, a történeti részéhez mindenképpen hozzátartozik), de Gyenis tanár úr (aki ennek a szakértője) nagyon csúnyán tud nézni, ha ilyennel viccelődnek emberek. A tanárnő valamivel "lazább". (Bodzsár tanárnővel kifejezett szakami vitáik is vannak, attól függően kell felelni bizonyos kurrens kérdésekben, hogy épp ki a vizsgáztató.) Mindazonáltal humoros egy megfigyelés.
Hogy hol lehet a legjobban elhelyezkedni... Amerika. Mint mindig. :) Elég nagy, elég gazdag, elég fejlett társadalom, rengeteg tudóst tud eltartani, sok pénzt tud biztosítani az intézményeknek és a kutatóknak is. A másik a távol-keleti régió, Japán pl. erős, Kínában az antropológia nem tudom, hogy áll, szerintem az kissé hátrányos (a molekuláris kutatások pörögnek), de hát Kína olyan, hogy ha a professzor este kijelenti, hogy kell neki egy labor negyven doktorandusszal és cirka kétmillió forint értékben ilyen és ilyen gépek, akkor mésnap reggelre megvan. Más kérdés, hogy ha te kimennél, akkor te a negyven doktorandusz egyike lennél, nem ez a professzor. :) India még jól áll, illetve a németeknél vannak ilyesfajta kutatások.
Azonban meg kell jegyeznem, a Dr. Csont sorozat/könyvek talán az antropológusi szakmát is népszerűbbé tették, tehát lehet, hogy most már többen akarnak erre szakosodni, mint eddig.
(Ha jó vagy, maradhatsz itthon is. Nemzetközi sikereink is vannak. És kevés a kutató, hiány van.)
Két fő iránya van. A kulturális antropológia és a fizikai antropológia.
A kulturális A. a népszerűbb, te szerintem arra gondoltál. Néprajzról, társadalmi tanulmányok (és sok más) alapszakról lehet menni kulturális antropológia mesterszakra..
Viszont biológiai szempontból és fizikai felépítés alapján vizsgálja az embert a másik fajta antropológia, ha az érdekel akkor biológia alapszakra kell menned és onnan lehet továbbtanulni humánbiológia mesterszakon.
A kulturális és a fizikai antropológia két teljesen különböző dolog.
Nem ismerem Dr. Csontot.. De szerintem a törvényszéki antropológus a humánbiológiához közelebb áll, de Mo-n nincs ilyen - a leghasonlóbb az igazságügyi orvosszakértő, amihez orvosira kell menni és onnan lehet tovább szakosodni.
Elnézést ha nem fogalmaztam megfelelően, csak feltűnt hogy te valszeg a kulturális antropológiára gondolsz míg az első válaszoló a humánbiológiáról írt.
Tehát sok bölcsész szakról lehet menni kulturális antropológia mesterképzésre (van kulturális antropológia alapképzés is de csak Miskolcon) tehát ez inkább társadalomtudomány és ez a népszerűbb manapság - viszont a "Dr. Csont féle" antropológia inkább olyan lehet mint egy igazságügyi vagy törvényszéki orvosszakértő vagy humánbiológia-antropológus.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!