Mi a különbség a szépirodalom és a szórakoztató irodalom között?
Figyelt kérdés
2012. márc. 3. 21:04
1/10 anonim válasza:
Az egyik művészet, a másik nem az.
2/10 A kérdező kommentje:
és mi alapján sorolják be ezeket a fent említett műfajokba?
2012. márc. 3. 22:52
3/10 anonim válasza:
A szépirodalom általában komolyabb hangvételű, mélyebb mondanivalójú, a szórakoztató irodalom pedig könnyed időtöltésnek való, nem kell mély mondanivalót keresni benne. Annak ellenére, hogy egymás ellentétei, néha nem is egyértelmű eldönteni. Például sokan vitáznak, hogy Rejtő Renő regényei szépirodalom vagy szórakoztató (ponyva) kategória.
4/10 anonim válasza:
Jó kérdés, de talán úgy lehetne megfogalmazni, hogy a szépirodalomnak van a konkrét jelentésen túli jelentése is. Nem csak annyi, amennyiről a történet szól, hanem utána még kialakul benned valami benyomás, amit talán nem is tudsz megfogalmazni, de érzed, hogy több, mint ami a konkrét szövegben le volt írva.
5/10 anonim válasza:
Elírtam, Rejtő Jenőt akartam, természetesen. :)
00:45 voltam.
6/10 anonim válasza:
"a szépirodalomnak van a konkrét jelentésen túli jelentése is"
Csak ezzel az a baj, h gyakorlatilag mindenbe bele lehet magyarázni rejtett jelentést.
7/10 anonim válasza:
Az egyik szórakoztat, a másik meg ezen kívül még más hatásokat is kivált. Bár elég hülye ez a megkülönböztetés, mert aki szereti a "szép"-irodalmat, azt a "szép"-irodalom is szórakoztatja, míg a "szórakoztató" irodalmat az ilyenek gyakran unalmasnak érzik.
8/10 anonim válasza:
Általában elmondható, hogy a primitívebb embereket a szórakoztató irodalom szórakoztatja, a szépirodalom fárasztja. Az intelligensebb embereket pedig a szépirodalom szórakoztatja, a szórakoztató irodalom pedig untatja.
9/10 anonim válasza:
Utolsó, azért ez elég bunkó vélemény volt. Mellesleg a szórakoztató irodalomnak is vannak annyira jól sikerült darabjai, amin esetleg a legszőrösszívűbb szépirodalom-olvasók sem fanyalognak. De még maguknál a művészeknél is előfordul, hogy szeretnek valamilyen szórakoztató művet.
10/10 anonim válasza:
Ja, és még valami. Nem az intelligencia határozza meg, hogy szereted-e a szépirodalmat vagy úgy általában a művészetet. Egy csomó intelligensnek számító ember képtelen élvezni, mert képtelen érteni. (Persze nem mindegy, hogy intelligencia alatt mit is értünk.) De olyan is van, hogy egy egyszerű parasztember megért valamit egy műalkotásból, vagy csak ráérez. Még utóbbi esetében is több köze lesz a műhöz azoknál, akik igazából csak azért foglalkoznak művészettel, merthogy az intelligens embereknek foglalkozni illik vele. (Ez a sznobság egyébként, és én inkább arra szavazok, hogy mindenki szeresse azt, amit szeret.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!