Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mióta van Európa? (A kérdés...

Mióta van Európa? (A kérdés érdektelen, a magyarázatod túl hosszú)

Figyelt kérdés

Azon gondolkoztam, hogy Európa, mint dolog mikor született meg. Europe nevű nő ugye a görögöknél volt... De nem tudom elképzelni, hogy az ókori rómaiak azt mondják magukról, hogy "mi európaiak vagyunk", és nem azt, hogy "mi rómaiak vagyunk".

Talán először akkor lehetett volna fontos, amikor keleten megjelentek a "nagyhatalmak", például az arabok. Akkor ugye a keresztényeknek össze kellett fogniuk. És akkor nem azt mondták, hogy brit-német-francia-holland-spanyol, hanem hogy európaiak (bár akkor már inkább keresztények), vagy amikor ténylegesen elkezdődött a gyarmatosítás, és akkor ugye voltak az őslakosok, meg a fehér emberek. Akkor pedig mondták hogy ők európaiak... Na de ők honnan mondták azt, hogy európaiak, és az európai spanyolok mit szóltak ahhoz, hogy ők európaiak, ha a kivándorolt honfitársaiktól tudták meg először...

És egyáltalán mi az hogy Európa? Van jelentése? Mi köze van Európának Européhez és mégis miért nevezték volna el róla?


2011. okt. 7. 21:42
 1/3 anonim ***** válasza:
65%

[link]


Pedro

2011. okt. 7. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

"Talán először akkor lehetett volna fontos, amikor keleten megjelentek a "nagyhatalmak", például az arabok. Akkor ugye a keresztényeknek össze kellett fogniuk."


Igen, és kézenfekvő módon keresztényeknek nevezték magukat.


Igazából a 15. századtól lett fontos Európa mint földrajzi fogalom, hiszen elkezdődtek az amerikai, ázsiai stb. utazások és valahogy meg kellett különböztetni a kontinenseket.


A 15. században "Európa" földrajzi, de vallási fogalom is volt, kevéssé politikai. De már a 17. században Zrínyi Szigeti veszedelmében Szulejmán szablyáját rettegi Európa. Ez már valamennyire politikai szóhasználat. Igazából a 17. században lett politikai fogalom Európa, mégpedig azért, mert az európai országok között kialakult a formális diplomácia modern rendszere (követségek, diplomáciai levelezés stb.). A világ többi részével nem voltak ilyen típusú kapcsolatok, ez a lényeges különbség Európa és a külvilág között.


Aztán amikor elkezdődött a gyarmatosítás, akkor kezdték úgy gondolni, hogy Európa=fejlettség, civilizáció. Itt vannak a fejletlen országok, a világ többi része meg barbár, vad. Ez a kb. 18. századi szóhasználat máig visszaköszön a politikusok szóhasználatában, amikor azt mondják valamire, hogy "ez nem európai", vagy "ez egy európai megoldás".


"És egyáltalán mi az hogy Európa?"


Európa egy földrész.


"Van jelentése?"


Igen, egy helyet jelent. Mást nem nagyon.

2011. okt. 14. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Azt soha nem mondta senki magáról, hogy európai. Ez csak az elmúlt évek (talán évtizedek) terméke az integráció miatt.

A középkorban valóban a vallás volt a fontos, tehát keresztényekről beszéltek és nem angolokról, franciákról, németekről, magyarokról. De ennek nincs területi vonzata. A közel-keleti keresztények is ebbe a kalapba tartoztak, attól függetlenül, hogy Európához adott esetben közük sem volt.

A gyarmatosítás sem kovácsolta egységbe az európai nemzeteket. A gyarmatosítottak körében persze egyre ment, hogy az a fehér ember angol, francia, holland, vagy mi, de ettől ők még nem tekintették magukat egy egységes "nemzetnek". Max. abban lettek egységesek, hogy, mint fehér emberek, felsőbbrendűnek tartották magukat.

Viszont pl. a kínaiak egy kalap alá vették a Mandzsúriában hódító japánokat is az angolokkal, a franciákkal, a németekkel, meg az oroszokkal, holott ők messze nem európaiak.


"és akkor ugye voltak az őslakosok, meg a fehér emberek. Akkor pedig mondták hogy ők európaiak."


Ilyet senki nem mondott. Max. azt mondták, hogy ők fehér emberek.


"Na de ők honnan mondták azt, hogy európaiak"


Sehonnan, mert nem mondták soha.


"és az európai spanyolok mit szóltak ahhoz, hogy ők európaiak, ha a kivándorolt honfitársaiktól tudták meg először... "


Nem szóltak hozzá semmit, mert ilyesmi nem történt meg.


"És egyáltalán mi az hogy Európa?"


Definiáld te, mert már egyre kevésbé értem, hogy mire gondolsz.

Európa egy kontinens. Se több, se kevesebb. Egy földrajzi fogalom. Alapvetően természetföldrajzi, de a történelmi elkülönülés miatt társadalmi is egyben. Utóbbi esetben viszont nagyon nehezen határolható le.


"Mi köze van Európának Européhez"


Az, hogy a görögök róla nevezték el a kontinenst. A mítosz szerint Europé álmot látott, amiben Ázsia harcolt egy új, még névtelen kontinenssel, ami azt mondta Europénak, hogy róla fogják elnevezni.

Emiatt a görögök a hellén szárazföldet és azt ami attól északra és nyugatra van, Európának nevezték el. (Amúgy valószínűleg a nyugat jelentésű horeb főníciai szóból jön.)


"és mégis miért nevezték volna el róla?"


Mert olyan kedvük volt. Miért nevezték el Budát Buda vitézről?

Ezt tőlük kell megkérdezned.

2011. nov. 19. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!