Mit jelent pszichológiában a fejlődéslélektan témakörben az I. és II. jelzőrendszer?
Átlag ismereteim szerint az I. jelrendszer lényegében az emberi reflexek, a II. jelzőrendszer pedig a verbális tanulás, illetve a beszéd szociális, tanult alapjai (már meglévő ismeretek alapján).
Ugyanakkor neten spontán is fellelhető némi információ, például idézem:
"(...) a tanulás típusairól szóló kutatási eredmények (...):
Amíg korábban a tanulásnak három típusáról beszéltek, addig ma már négy alapmechanizmus különböztethető meg: a verbális, szenzoros, a motoros és a szociális tanulás:"
"A verbális tanulás a második jelzőrendszer szintjén végbemenő tanulási típust jelenti, amikor a tanulás középpontjában szövegek vagy más jelrendszerek feldolgozása áll. A megértés, elemzés, megjegyzés itt az alapmechanizmusok.
A szenzoros (perceptuális) tanulás folyamatában az első jelzőrendszer áll a középpontban: érzékelési-észlelési működésünk fejlődik elsősorban ezáltal."
(...)
Lásd: [link]
Továbbá egy hosszabb részlet:
"Pavlov érdekes karakterológiai tipológiát állított fel a jelzőrendszerek segítségével, melyek az embereket két nagy csoportra osztja.
Az első jelzőrendszer a külvilágot közvetlenül tükröző, azaz a közvetlen, érzékletes, megfogható, konkrét sajátosságokon keresztül jelzi, a második jelzőrendszer közvetetten, beszéd, fogalmak segítségével ragadja meg a világot. Ezek minden egyénben különböző arányba keveredve működnek. Lehetnek a jelzőrendszerek egyensúlyban egyes embereknél. Ha az első jelzőrendszer uralkodó, akkor művésztípusnak nevezi, ha a második jelzőrendszer kerül túlsúlyba, akkor tudóstípusnak nevezi.
Művésztípus jellemzői:
- A valóságot egészében, egyedi, konkrét voltában ragadja meg.
- Tájékozódása a világban közvetlen érzékszervi benyomások alapján történik.
- Gyakran intuitív
Tudóstípus:
- Elvont fogalmakban gondolkodó
- Általánosító,
- Elvonatkoztató (absztraháló)"
Teljes anyag a jellemvonásokról letölthető itt : www.novákmária.hu/cikkek/Tipo.doc
Ezeken túl is még találni itt-ott információtöredékeket a kifejezésről pszichológiai témakörökben, dolgozatokban, írásokban, úgyhogy érdemes önállóan keresni!
Még egy rövidebb leírást linkelnék, amit szintúgy érdemes végigolvasni, minthogy a kérdéses jelzőrendszereket tárgyalja : [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!