Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Milyen különbségek voltak a...

Milyen különbségek voltak a nyugati és a keleti harcmodor között a keresztes hadjáratok során?

Figyelt kérdés
Sir Steven Runciman könyvében, a keresztes hadjáratok történetében gyakran olvasni arról, hogy a templomos egységeket hol és hány alkalommal verték szét a muszlimok. Mi lehetett ezeknek a vereségeknek az oka?
2011. szept. 30. 09:51
 1/8 A kérdező kommentje:
Nemcsak a templomosokra értem itt a kérdést, hanem minden frank seregre, amelyik vereséget szenvedett (jóval több vereségük volt mint győzelmük).
2011. szept. 30. 09:52
 2/8 anonim ***** válasza:

Mozgékonyság a közelharcban.

Próbálj meg ugribugrizni páncélban. :)

2011. szept. 30. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
nemhiszem, hogy csak ez az egy dolog játszhatott közre a sok vereségben, a muszlimoknak is kellett használniuk valamilyen páncélt, főként a nehézlovasságnak
2011. szept. 30. 10:37
 4/8 anonim ***** válasza:

Nem csak a harcmodoron múlt. A keresztesek nagyon sikeresek voltak a Szentföldön - egy darabig. Csakhogy ők ott idegenben voltak, akadozó utánpótlással, rossz éghajlaton és állandóan lázongó helyiekkel. Nemzetközi seregekről beszélünk ám, és ahogy ma is, egy adott ország aktuális belpolitikája nagyon befolyásolta azt, hogy az annak az országnak a seregeivel mi lesz: kivonják, átirányítják. Bizony volt olyan is, hogy késett egy csapatrész a megbeszéltekhez képest pár hónapot.


A helyi erők általában túlerőben voltak, de szerncsére az arabok is sokat civakodtak házon belül, amit a kereszteseknek sikerült kihasználniuk. Viszont ugye amikor szépen van egy földdarab beszínezve kékre mondjuk hogy az keresztes fennhatóság alatt van, az így nem igaz. Keresztes fennhatóság alatt konkrétan az a vár volt aminek a falai mögött kuksoltak, tehát amint kimentek, ellenség közt voltak.


Tehát alapvetően harcmodorral nem volt akkora gond, a lovagok igen sikeres harcosok voltak, pl ha azt mondom hogy alig párszáz lovag volt az egész Szentföldön (plusz nyilván támogató csapatok), akik fel tudták venni a harcot az iszlám könnyűlovasok ezreivel az azért mond valamit.


Csak hát ugye sok lovag hazament amikor bevették mondjuk Jeruzsálemet, mert ők ezt egyfajta fegyveres zarándoklatként élték meg, nem gondolva arra, hogy mi lesz utána.

2011. szept. 30. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
hogy lehetett volna hatékonyan kézben tartani a Szentföldet? nem voltak pedig az elején annyira elveszve a keresztesek, hiszen I. Balduin ha nem betegszik meg az egyiptomi "hadjáratán", akkor Kairót is bevehette volna
2011. okt. 2. 21:47
 6/8 Prester John válasza:

Sok vereség oka (és végső Hattin-i vereségé is) a rossz logisztikában és az emberi hibákban, gyarlóságban rejlett. A seregeket a legtöbbször nem egy teljhatalmú hadvezér vezette, hanem több grófság feje, vagy területi úr, aki az embereinek önállóan parancsolt, nem beszélve a különböző lovagrendekről, akiknek a csatákban szintén nagy önállóságuk volt. A vezérek gyakran semmiféle hadászati, taktikai ismerettel nem rendelkeztek, és egymáshoz ritkán voltak lojálisak, ha arról volt szó, akkor a zsákmány és a dicsőség reményében előretörtek, máskor pedig elszeleltek.

A helyismeretük is nyilván jócskán kisebb volt, mint a muszlimoké. A muszlimok sokáig nem voltak egységesek, különbékék, áskálódások megosztották őket, ezért a hadiszerencse sokáig kedvezett a kereszteseknek, de amikor Szaladin a kurd hadvezér zászlaja alatt a muszlim seregek egyesültek, megfordult a helyzet.

Nagyjából ekkor lett volna lehetőség, hogy valamiféle hosszabb időszakra szóló békét köthessenek a felek, megtartván a legfőbb erősségeket, de ezt elszalasztották.

Ajánlom figyelmedbe az említett Hattin-i összecsapást, akár a wikipédián is, jó keresztmetszet az egész témáról.

2011. okt. 3. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Szia! Köszönöm a választ! Igen, olvastam a csatáról, bennevan Runciman könyvébe is. Elég epikusra sikeredett.
2011. okt. 10. 15:52
 8/8 anonim válasza:
A politikai és stratégiai részét jól leírták, de a harcmodorról azért érdemes tudni, hogy a keresztes hadak páncélozottak voltak, templomos lovagok, nehézlovasság miegymás. A szaracénok viszont könnyű lovasok és gyalogosok. Na már most forró sivatagos vidékről beszélünk, ami annyiból befolyásolta a feleket, hogy míg a keresztesek a vastag acélpáncélban szószerint megsültek, és elájultak, elgyengültek, szomjaztak stb, addig a szaracénok könnyű lenge ruhákba mozgékonyan, megfelelő utánpótlással harcoltak a saját megszokott környezetükben. Gondolj bele, egy normandiai nehéz lovas hirtelen szembesül a 40-50-fokos hőséggel, vízhiányban, egy telejsen ismeretlen idegen környezetben. Ráadásul nagyon sok lovag rabolni és fosztogatni ment, nem pedig a hazájáért harcolni, mint a szaracénok.
2014. febr. 13. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!