Ha az I. VH-t a Központi Hatalmak nyerik akkor is lett volna II. VH?
Ne feledjük, hogy a második világháborút nemcsak a tengelyhatalmaknak, hanem a Szovjetuniónak is érdekében állt kirobbantani. Röviddel azután, hogy a III. Birodalom és Szlovákia csapatai megtámadták Lengyelországot, a Szovjetunió is beszállt a "buliba", nem sokkal később pedig Finnországot rohanta le, hadüzenet nélkül. Sztálin mindenképp terjeszkedni akart, ezért óriási haderőt épített fel.
Persze a Szovjetunió sorsa is nyilván másként alakult volna, ha a központi hatalmak nyerik az első világháborút. Egyébként ez esetben jó eséllyel Franciaország és Nagy-Britannia robbantotta volna ki a másodikat.
Szerintem igen, de akkor a másik fél robbantotta volna ki.
Például az angolokkal/franciákkal íratnak alá megalázó békediktátumot.
Olaszország az I. VH-ban Antant volt, a II.-ban Tengely, tehát neki is érdeke volt (még a győztes oldalról is) a II. VH, a vesztesről meg aztán pláne az lett volna.
És amint mondták, a Szovjetunió is szeretett volna terjeszkedni.
A második világháború Hitler beteg agyából következett és nem abból, hogy ki nyerte meg az első világháborút.
Ha Hitler nem kerül hatalomra, Európában legalábbis nem lett volna újabb világháború.
Nem tudhatni.
II. Vilmos nem akarta lerohanni Angliát, csak azt akarta elérni, hogy elismerje a győzelmét a kontinensen és beletörődjön a hódításaiba és a befolyása kiterjesztésébe.
Vagyis az Egyesült Királyság az európai kontinensen kívüli hatalmát megőrizte volna, tehát amint összegyűjti az erejét, biztos megpróbálta volna visszaállítani a 19. századi nagyhatalmi egyensúlyt. Ebben pedig az USA ugyanúgy mellé állt volna alkalom adtán, mint tette azt az I. világháborúban.
Továbbá támaszkodhattak volna Franciaországra is, hiszen II. Vilmos azt sem akarta megsemmisíteni, csak meggyengíteni. (Még igazából Elzász-Lotharingia elcsatolása után jobban megcsonkítani sem.) Valamint Oroszországot (vagy Szovjetuniót, kérdés mi lett volna) is be lehetett volna vonni.
Vagyis biztos nem hagyták volna annyiban.
II. Vilmos nem tört világuralomra. Világhatalmi tényezővé, szuperhatalommá akarta tenni Németországot. Kb. az akkori világbirodalmi szintű Brit Birodalommal és Orosz Birodalommal akarta egy súlycsoportba hozni. Azokat viszont (legalábbis az I. világháborúban még) nem akarta letörni. Tehát lett volna alap egy újabb világháború megszervezésére, német győzelem után pedig a britek, oroszok és franciák részéről hajlandóság is.
De persze ez csak találgatás.
"Mondjuk nem értem, hogy került át a kérdésem Társadalomtudományok és bölcsészet kategóriába"
Miért? Hol kéne lennie?
Ez történelemtudományos kérdés. Az pedig kőkeményen bölcsészet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!