Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A nem röghözkötött jobbágy...

A nem röghözkötött jobbágy mért nem volt szabad?

Figyelt kérdés
2011. ápr. 25. 00:49
 1/4 anonim ***** válasza:

Miben mérjük a szabadságot? A jobbágy mint olyan harcolni nem tudó vagy épp nem akaró földművelésből élő ember. És ehhez föld kell neki. A védelemért cserébe megműveli valakinek a földjét, aki persze még szed tőle némi tizedet, bérleti dijat, földhasználati dijat stb.. Történelmünk során volt egy idő amig ezek a jobbágyok szabadon elköltözhettek az adott birtokról. aztán egyrészt rájöttek hogy a földes úrnak az nem biznisz, meg jó is az ingyen munkaerő ...

de hogy a kérdésre adjak választ : ha bárki kizsigereli, kizsákmányolja, megadóztatja ilyen módon és néha ingyen dolgoztatja és csak az változik hogy ki az akkor szerintem nem szabad az emberünk. hiába nincs röghöz azaz adott földhöz kötve.

2011. ápr. 25. 02:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
A Dózsa György-féle parasztháború után megtiltották a jobbágyok szabad költözését és fegyverviselését.
2011. ápr. 25. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Igen, de például a familiaritásnál is függtek a nemesek a főuraktól, tehát ennyi erővel ők se voltak szabadok. Plusz az egytelkes nemesek még művelték is a saját földjeiket meg harcoltak is, de adóztak ugyanúgy. Ennek mi értelme? Nem lett volna egyszerűbb jobbágyá válni? Akkor legalább harcolni nem kellett volna.
2011. ápr. 25. 15:13
 4/4 anonim ***** válasza:

A nemesek nem adóztak ugyanúgy, nem kellett kilencedet fizetniük, illetve robotolniuk a földhasználat jogáért. Az ő tulajdonuk volt az az egy telkes földdarab, amit megműveltek, míg a jobbágyok csak használati joggal bírtak.

De valóban egyszerűbb volt jobbágynak lenni, sokan visszaadták a nemességüket, főleg a középkorban. Az újkorban ez megváltozott, a nemesek adómentesek lettek, és foggal-körömmel ragaszkodtak előjogaikhoz, és nemes voltukhoz.

A jobbágyoknak egyébként visszaadták a szabad költözés jogát 1541-ben, Buda elfoglalásának évében.

2011. ápr. 25. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!